N, 8.12.2022

Olustveres selgus põllumajanduse tippjuht ja räägiti toidujulgeolekust

Egon Valdaru
, reporter
Olustveres selgus põllumajanduse tippjuht ja räägiti toidujulgeolekust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põllumajandussektori tippjuhi tiitli pälvis Jõgevamaal tegutseva Sadala Agro juhatuse liige Ahti Kalde (paremal). Teda olid tunnustamas Olustvere koolijuht Arnold Pastak (vasakul) ja maaeluminister Urmas Kruuse.
Põllumajandussektori tippjuhi tiitli pälvis Jõgevamaal tegutseva Sadala Agro juhatuse liige Ahti Kalde (paremal). Teda olid tunnustamas Olustvere koolijuht Arnold Pastak (vasakul) ja maaeluminister Urmas Kruuse. Foto: Marko Saarm

Reedel anti Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis konverentsil "Põllumees kui tippjuht" põllumajandussektori tippjuhi tiitel Jõgevamaal tegutseva Sadala Agro juhatuse liikmele Ahti Kaldele. Samas oli terve päev täis ettekandeid toidu- ja energiajulgeoleku teemadel.

"Millest küll selline au?" küsis Ahto Kalde, võttes vastu skulptuuri "Kuldne viljapea", mille autor on Tiiu Kirsipuu. "Ausalt öeldes ei ole mulle tiitlid kunagi tähtsad olnud, aga see tunnustus on lahe," ütles ta Sakalale.

Pidev muutumine

Ahto Kalde juhtimise all olev Sadala Agro kasvatab rohkem kui 10 000 hektaril teravilja, loomasööta ja õlikultuure ning selle osaks on 1500 lehmaga piimafarm. Kalde nentis, et tänavune suvi oli heitliku ilmaga, aga sellest on üsna hästi välja tuldud ja aasta lõpeb edukalt. "Muutusi on põllumajanduses olnud viimase aasta jooksul ohtralt ja paljud seisavad veel ees. Põllumajandus ei pea praegu olema ainult toidutootja, vaid ka osaline energiasektoris: tuleb kasutada uudseid meetmeid, et säästa kütust ja sisseostetavaid mineraalväetisi, tuleb ökonoomselt majandada ja võimalikult palju kasutatada kohalikke materjale," rääkis ta.

Põllumajandusminister Urmas Kruuse kinnitas oma sõnavõtus, et meie toidujulgeolek on tagatud, suures osas toodab Eesti ise oma toidu, ülejäänus annab kindluse Euroopa Liidu ühtne poliitika. Kala ja teravilja toodab Eesti mitu korda rohkem, kui ise tarbib, piima toodab vajadusest 162 protsenti, samuti on täielikult tagatud veiseliha tootmine.

"See rahvas üksi võib oma vabaduse peale julge olla, kellel liha ja leib omaenese päralt on," tsiteeris minister Carl Robert Jakobsoni tõdemust XIX sajandist. Minister ütles, et Eesti varude keskus peab maaeluminiseeriumi initsiatiivist lähtudes lähiajal korraldama hanke, et Eestis oleks ühe kuu viljavaru terve riigi ulatuses ja kuue kuu varu inimtoiduks. Ta avaldas arvamust, et igal inimesel võiks kodus olla nädala söögivaru.

Sõda ja toit

Kindrali auastmes erusõjaväelane, europarlamendi liige Riho Terras rääkis, et on pidanud koos Euroopa Rahvapartei fraktsiooniga vastu seisma tema meelest hullunud rohepöörajate ettepanekutele, mille kohaselt soovitakse kiirkorras taimekaitsevahendeid keelustama asuda.

"Nende ettepanekud on enamasti eluvõõrad ja praegusel keerulisel ajal võib nende läbiminek tekitada väga karmi toidujulgeolekukriisi. Kujundeid kasutades, siis hiljem on hambapastat tuubi tagasi juba peaaegu võimatu panna," rääkis Terras. "Ka meie tahame tervet ja maitsvat toitu, aga rohepööret ei saa teha läbimõtlematu revolutsioonina, vastasel korral võib juhtuda, et paljud põllumehed lõpetavad tegevuse." 

Terras kinnitas, et Ukraina võidab sõja igal juhul, iseküsimus on, kui palju Venemaa enne jõuab kahju teha. Eesti kaitsevõimet ärgitas ta igal juhul tugevdama ning vajadusel võtma selleks laenu.

Märksõnad
Tagasi üles