N, 8.12.2022

Haigla uue ehitaja otsinguid saadavad vaidlused eelmise ehitajaga

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Haigla uue ehitaja otsinguid saadavad vaidlused eelmise ehitajaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandi haigla ja tervisekeskuse ehitus on suve lõpust seisnud ning parimal juhul jätkub see jaanuaris.
Viljandi haigla ja tervisekeskuse ehitus on suve lõpust seisnud ning parimal juhul jätkub see jaanuaris. Foto: Elmo Riig

Viljandi uuest haiglast ja tervisekeskusest on eri hinnangute kohaselt valmis kuni 20 protsenti ning endisele ehitajale on makstud umbes 7,3 miljonit eurot. Uue ehitaja otsingud algasid sel nädalal, samas pole vaidlused eelmisega lõppenud.

Üldjoontes ei lepi Sakalale teadaolevalt ehitushindade kallinemise tõttu lõpetama pidanud Fund Ehitus talle makstud summaga. Läbirääkimised endiste partnerite vahel jätkuvad ja uuesti saavad nood kokku uue nädala hakul. Enne seda Fund Ehitus midagi kommenteerida ei soovi.

Viljandi haigla juhi Priit Tampere sõnul sai Fund Ehitus Tervikumist valmis 15–20 protsenti ning umbes samas suurusjärgus on talle tehtud ka väljamakseid. Kokkulepitud lõpphinnast on haigla ja Riigi Kinnisvara aktsiaselts tasunud 15,5 protsenti.

Uut lepingut saab painutada

Ehkki vaidlused rahasumma üle veel jätkuvad, lõpetati ehitusleping juba ligi kuu aega tagasi ning sel nädalal kuulutati välja riigihange järgmise ehitaja leidmiseks. Nüüd koostatakse leping nii, et ehitajal oleks materjalide hinna kallinemise korral kindlustunne.

«Uue hanke koostamisel oleme palju mõelnud sellele, et kõik riskid lepingu täitmisel ei jääks ehitustööde partnerile,» ütles Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger. Riskide jagamisel on näiteks ette nähtud ehitustööde indekseerimise võimalus. «Me endiselt ei tea, mis üllatused meid lähiajal majanduses ees ootamas on, kuid hoolimata sellest soovime leida motiveeritud partnerit, kellega koostöös Tervikumi ehitus lõpuni viia.»

Uue ehitaja eesmärk peab olema Viljandi kesklinna rajatava 23 000 ruutmeetri suuruse netopinnaga tervishoiukompleksi lõpetamine 2025. aasta suve hakuks. 10. novembrini oodatakse ehitajatelt pakkumisi, seejärel kulub eeldatavasti kuu-poolteist, kuni saab sõlmida lepingu, ning jaanuaris peaks ehitus uuesti käima minema.

Priit Tampere sõnul on ehitusjärelevalve koostanud seniste tööde kohta auditi ning see näitab, et need on tehtud kvaliteetselt ja ümbertegemist ei nõua. Et seni on valminud vaid ehituse mõttes üsna lihtsad kandekonstruktsioonid, ei tohiks tööde uuele ehitajale üleminek kuigi keeruline olla.

Tampere lisas, et väliskeskkonna muutused on senise ehituse käigus olnud sedavõrd drastilised, et 2021. aastal sõlmitud lepinguga ei saanud enam edasi minna. «Tagasiside ehitusturult lubab meil olla õnnestumise suhtes mõõdukalt optimistlik, sest võimalike ehituspartnerite huvi on olnud suur,» lausus ta.

Kui ehitusplatsil on suve lõpust valitsenud vaikus, siis ehituse korraldajatel on olnud Tampere sõnul pikad ja tihedad tööpäevad: on vormistatud tööde lõpetamise dokumente, võetud objekti platsil vastu ning valmistatud ette riigihanget.

Lisaraha ei saanud ehitajale maksta

Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi pressiteate kohaselt tehakse Viljandi haigla ja tervisekeskusega ümber kogu maakonna tervise- ja sotsiaalsüsteem ning see projekt on ainulaadne kogu Baltikumis. Eesmärk on tuua ühte hoonesse kokku ravi- ja sotsiaalteenuste pika ahela kõik lülid ning panna need kiiresti ja paindlikult ühtse meeskonnana koos tööle. Tervikumis saavad uued töötingimused Viljandi linna perearstid ja -õed ning haigla töötajad – suurusjärgus 500 inimest.

Hoone ehitus algas poolteist aastat tagasi, kui Fund Ehitus, Viljandi haigla ja Riigi Kinnisvara aktsiaselts olid sõlminud lepingu, mille kohaselt oleks see pidanud valmima 47 miljoni euro eest ning kogu ettevõtmine oleks pidanud minema maksma 58 miljonit eurot.

Suur tagasilöök tabas Tervikumi rajamist talvel, mil algas Ukraina sõda. Tekkinud tarneraskuste ja tööjõupuuduse tõttu jäi ehitaja lepingust ligi aasta võrra maha ning ehituse hind kerkis paarkümmend miljonit eurot. Sellist summat polnud võimalik olemasolevasse lepingusse juurde kirjutada. Suve lõpus teatas peaminister Kaja Kallas, et ligi 25 miljonit eurot on haigla rajamiseks lisarahana leitud, aga selle summa kasutuselevõtuks tuli kogu projektis teha suuri muudatusi ning vahetada ka ehitajat.

Märksõnad
Tagasi üles