/nginx/o/2022/09/21/14847422t1h1c38.jpg)
Kümneaastaseks saav Viljandi gümnaasium toob sel nädalal vilistlaste kokkutuleku puhul lavale muusikali, milleks on harjutatud kevadest peale.
Muusikal «Ükssarvik» on tegijate seletusel humoorikas ja kergelt eneseirooniline tulevikufantaasia gümnaasiumi sisseastumiskatsetest 50 aasta pärast. Õppetöö optimeerimist ja ühiskondlikku nõudlust silmas pidades on asutud koolitama ideaalseid multifunktsionaalseid tulevikuinimesi, kes on tipptasemel absoluutselt igal alal ning võimelised lahendama mitut keerukat ülesannet samal ajal. Et harvaesinevalt multifunktsionaalset spetsialisti nimetatakse ükssarvikuks, kannab seda nime ka uus õppekava ning igal aastal võetakse kooli vastu vaid üks ükssarvikõpilane.
Teda ootab ees muinasjutuliselt edurikas tulevik: kindel töökoht üleilmses ükssarvikfirmas Unicorn Planet, kuhu otsitakse vaid kõike oskavaid tippspetsialiste.
Pärimusmuusika keskuse laval astub üles rohkem kui poolsada vilistlast, õpilast ja õpetajat koos direktor Juhan-Mart Salumäega. Tralli saadab enamikus vilistlastest koosnev bänd.
Muusikali produtsendi Ave Alvre sõnul on augusti lõpust kõikidel nädalavahetustel koolis proovi tehtud. «Antakse kolm etendust, millest esimene on õpilastele ja õpetajatele, teine piletiga linnarahvale ning kolmas kokkutulekule saabuvatele vilistlastele,» selgitas ta.
Üks muusikali tantsude seadjaid Kertu Alvre lausus, et muusikal on täielikult originaallooming libretost alates. «Samuti muusika, kostüümid ning lavakujundus. Laval säravad ja kulisside taga toimetavad tõeliselt andekad inimesed, kelle hulgas on nii õpilasi, vilistlasi kui õpetajaid,» kõneles ta.
Libreto autor ja lavastaja Silvia Soro rääkis, et «Ükssarviku» loomeprotsess algas eelmise aasta juuli lõpus. «Muusikali tegemise idee on olnud õhus juba kümme aastat. Kui olime kunstiainete osakonnaga Peipsi ääres loomelaagris, haudusime mõtteid kolm päeva ning vormistasin ajurünnaku tulemuse sünopsiseks,» jutustas Soro.
Teemana jäi ükssarvik sõelale eri põhjustel. «Rüki galeriis oli kunstiõpetaja Ene Runingul kokku lepitud vilistlasnäituse teema «Ükssarvik». Sellele oli omakorda idee andnud õpilase Deivi Tobrelutsu loodud ükssarviku skulptuur, mis pikka aega gümnaasiumi katust ehtis ja viimaks vandaalide käe läbi otsa leidis,» selgitas Soro. «Muusikalis vaatleme ükssarvikut kui kättesaamatut täiuslikkuse sümbolit, mille poole kõik paraku püüdleme.»
Prooviprotsess on olnud lavastaja sõnul ülev ja põnev, kuid keeruline. «Ülihoogne lõpuspurt ootab alles ees,» märkis Soro.
MUUSIKAL
- Muusikali «Ükssarvik» mängitakse kolmel korral pärimusmuusika aidas:
õpilastele ja õpetajatele 23. septembril kell 19
piletiostjatele 24. septembril kell 11
vilistlastele ja kutsutud külalistele 24. septembril kell 15.
- Laval on 53 näitlejat, tantsijat, koorilauljat ja bändiliiget.
- Muusika autorid on Aare Külama ja Teet Kaur.
- Libreto autor ja lavastaja on Silvia Soro.