Tänavate lappimine sai hoo sisse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kehv ilm aukude lappimist ei takista. Eile pärastlõunal parandasid Veolia Keskkonnateenuste töömehed Leola tänavat.
Kehv ilm aukude lappimist ei takista. Eile pärastlõunal parandasid Veolia Keskkonnateenuste töömehed Leola tänavat. Foto: Elmo Riig / Sakala

Külma ilma ja sula vaheldumine soodustab asfaldiaukude tekkimist ning nõnda on hoo sisse saanud kevadtalvine augulappimine.

Viljandi tänavaid hooldav aktsiaselts Veolia Keskkonnateenused saab linnalt sügisest kevadeni vältavaks talihoolduseks 270 388 eurot. Selle summa eest tuleb tõrjuda nii lund ja libedust kui lappida auke.

Viljandi linnavalitsuse majandusameti teedespetsialist Harry Mägi ütles, et olenevalt ilmast algab külma aja aukude parandamine oktoobris-novembris, kuid enamasti on siis tegu üksikute eranditega.

«Põhiline töö läheb lahti talve lõpul ja kevade algul, kui külm järele annab,» tõdes ta. «Nulli ümber kõikuv temperatuur on tänavate tervisele kõige kahjulikum: öösel külmetab ja päeval sulatab.»

Lagunevad kohtad leitakse teehooldusfirma ja linnavalitsuse koostöös, samuti tuleb abi elanikelt, kes linnavalitsusele ohtlikest aukudest teada annavad.

Ajutised parandustööd hõlmavad tähtsamaid ehk bussiliiklusega tänavaid, kuid kokkuleppel linnavalitsusega täidetakse ka kõrvalisel tänaval laiutav suur ja ohtlik auk. Selline hooajatöö kestab 19. aprillini, misjärel algab kõigi parandamist vajavate tänavate remont. Tolleks tööks valib linn tegija eraldi riigihankega.

Nagu Mägi märkis, on veel vara hinnata, kuidas on lõppev talv Viljandi tänavatele mõjunud.

«Eks tänavate lagunemine ole igakevadine teema,» tõdes ta. «Kui hästi või halvasti tänavu läheb, saab hinnata märtsi lõpul ja aprilli algul.»

Veolia Keskkonnateenuste Lääne regiooni tänavahooldusmeister Janno Laht ütles, et põhiline lagunemine ootab veel ees.

«Olukord on natuke hullem kui eelmisel aastal,» märkis ta. «Sulailma ja sooja-külma vaheldumist on olnud rohkem ning sellised olud kiirendavad katte lagunemist.»

Veolia Keskkonnateenuste töömeestel hoogustuski augulappimise töö viimaste sulailmadega. Laht nentis, et kui enne tõelist kevadet peaks mõnda aega taas kestvalt külmetama, aeglustub ka lagunemine.

Külma aja segu saab kasutada välistemperatuurist olenemata: töömehed tõmbavad augu puhtamaks ja täidavad ära. Janno Laht möönis, et mõnel juhul tuleb segu asetada vesisesse põhja — eeskätt aukudes, kuhu vett pidevalt juurde voolab.

«Kui kaua ajutine täidis püsib, ei ole võimalik öelda,» nentis Laht. «See sõltub nii ilmast kui liikluse intensiivsusest. Ka väga kallid külma aja segud ei kesta pikalt.»

Ta lisas, et igal talvisel hooajal kulub Viljandi tänavaaukude täitmiseks mitmekümne tonni jagu segu. Näiteks eelmisel perioodil kulus seda augutäidet 37 ja üle-eelmisel 30 tonni.

Märksõnad

Tagasi üles