N, 6.10.2022

Viljandisse vurab ökomärgist tutvustav näitus-töötuba

Egon Valdaru
, reporter
Viljandisse vurab ökomärgist tutvustav näitus-töötuba
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Euroopa Liidu ökomärgise ekspositsioon jõuab ka Viljandisse.
Euroopa Liidu ökomärgise ekspositsioon jõuab ka Viljandisse. Foto: Keskkonnaagentuur

Keskkonnaagentuur ja keskkonnaministeerium andsid teada, et nad toovad Euroopa Liidu ökomärgise juubeliaasta puhul Eestisse seda märgist tutvustava ratastel näituse-töötoa. 24. augustil jõuab see Viljandi järve randa ning on seal avatud kella 12–16.

Euroopa Liidu ökomärgise kasutusele võtmisest möödub tänavu 30 aastat. Võimaluse seda märgist kanda saab vaid selline toode või teenus, mille kogu eluring vastab rangetele keskkonnahoidlikkuse nõuetele. Märgise saamine kinnitab, et toote valmimisel või teenuse pakkumisel on vähendatud negatiivset mõju keskkonnale ja inimese tervisele.

Eestis väljastab ökomärgise litsentse ja nõustab ettevõtteid selles vallas keskkonnaagentuur. Selleks aastaks on Euroopa Liidus ökomärgise litsentsi saanud 89 357 toodet ja teenust ning Eestis on märgise kasutamise õigus 1073 tootel, mille seas on värve ning puhastus- ja kosmeetikatooteid.

"Eestimaalased armastavad oma maad ja loodust ning selle näitusega tahamegi näidata, et keskkonnahoidlikke valikuid saab teha igal sammul. Märgisega on pool tööd tarbija eest juba nii-öelda ära tehtud. Kui on nõudlust, siis tulevad ka ettevõtted kaasa ning seetõttu kasvab iga aastaga huvi ökotoodete ja teenuste pakkumise vastu," nentis keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Kaupo Heinma sõnul saab tark ja turvaline tarbimine alguse valikutest poes. "Ökomärgis on tarbijale abiks, et leida rikkalikust kaubavalikust üles just need tooted, mis on keskkonda säästes valmistatud. See on üks viis, kuidas anda oma igapäevane panus keskkonnahoidu. Samuti tasub ökomärgisega tooteid kasutada seepärast, et neis on vähem kemikaale. Seeläbi on neil väiksem mõju meie tervisele."

Ökomärgise juubeliaastal mööda Euroopat ringivurav ratastel näitus-töötuba jõuab Eestisse augusti lõpuks. Peale Viljandi järve ranna peatub see Pärnus, Tartus, Harjumaal Kloogarannas ning Tallinnas. Seal tutvustatakse keskkonnahoidlikke valikuid, alustades kodustest puhastusvahenditest ja lõpetades reisisoovitustega.

Ökomärgise jagamise puhul võetakse arvesse peamiselt viit keskkonnaaspekti: mürgiste ainete keskkonnamõju, metsaraie ja elupaikade seisundi halvenemine, jäätmete käitlemine ja taastöötlus, ressursside ja toodete ebatõhus kasutamine ning liigne süsiniku emissioon. Maailmas on kasutusel üle 400 erineva ökomärgise.

Märksõnad
Tagasi üles