Märtsis ehk teatrikuul muutub Männimäe külalistemaja söögisaal väikseks teatriks, kus endine viljandlane, Endla teatri näitleja Indrek Taalmaa mängib monolavastust «Sinised kilesussid jalas».
Indrek Taalmaa etendab kodulinnas monolavastusi
Indrek Taalmaa on monolavastusi mänginud nii Tartus, Tallinnas kui Pärnus, ent nagu ta tõdeb, on kunagine kodulinn tal seni täiesti kahe silma vahele jäänud. Lavastusi «Adolf» ja «Sinised kilesussid jalas» pole näitleja esitanud teatrilaval, vaid kõrtsides: Tartus Püssirohukeldris ja Hansahoovis. Viljandis otsis ta samasugust mängupaika.
«Männimäe külalistemaja saal on mõnus koht: siin on ruumi ja vaataja näeb hästi ning minu jaoks on lava piisav ja akustika hea,» kiitis näitleja. «Publik saab istuda, juua kohvi, süüa snäkke ja vaadata etendust. Õhkkond on vabam kui teatrisaalis.»
Märtsisse on kavandatud «Sinised kilesussid jalas» kaks etendust ning naljakuus saab sealsamas vaadata lavastust «Adolf». Indrek Taalmaa lubas, et kui publikul huvi jätkub, võib monoteatrit näha edaspidigi, sest repertuaaris on ka detsembris esietendunud «Teatrikokk». Näitleja ei välista võimalust mõni lavalugu ka siin esimest korda välja tuua.
Teatri telgitagused laval
Indrek Taalmaa ütleb lavastuse «Sinised kilesussid jalas» kohta, et tegemist on väga sotsiaalse tükiga, millest ei puudu hea huumor. Taalmaa hinnangul on Andrus Kivirähk Eestis teada-tuntud autor oma keelekasutuse ja naljade poolest.
«Mängin selles loos kuut karakterit: kolme meest ja kolme naist. Mul tuleb kanda ka naisteriideid: pean panema selga rinnahoidja ja jalga tõmbama sukad. Tänu sellele tükile saan nüüd aru, kui raske on naiste elu,» lausus näitleja muheldes.
Selle etenduse ajal saab vaataja ka pisut aimu teatri telgitagustest, sest karakterid vahetuvad laval vaatajate silme all. «Mul on abiline grimeerija ning publik näeb, kuidas ja kui kiiresti laval saab mehest naine ja vastupidi,» rääkis ta. «Olen vaatajatelt kuulnud, et seda on päris põnev jälgida.»
Ervin Õunapuu lavastatud «Adolf» esietendus Vanemuise egiidi all juba 2005. aastal. Hiljem omandas Indrek Taalmaa selle tüki mängimise õigused ja etendab seda menukalt seniajani. Samuti on lavastus noppinud preemiaid rahvusvahelistel festivalidel.
«See on küll vana, aga aegumatu lugu. Kui tükk välja tuli, kõhklesid paljud: «Mis te nüüd teete!» Kindlasti ei ole see Hitleri ülistamine, vaid näide, kui lähedal oleme tema mõttelaadile. Lavastuses on tähtsad näiteks rahvusteema ja sallivus,» selgitas Indrek Taalmaa.
Esimeses vaatuses kujutatakse Hitleri viimaseid päevi punkris ning tema ja lähedaste suhteid. Teises vaatuses on aga juttu tänapäeva «Hitlerist». «Usun, et igaüks tunneb seal ära omi mõtteid või on neid lugenud netikommentaaridest. Teine osa võib olla pööraselt naljakas, kuid võtab õõnsaks,» ütles näitleja.
Näitleja saab ja annab palju
Indrek Taalmaa tunnistab, et monožanr pakub talle palju nii näitleja kui vaatajana. «Mitte et mulle ei meeldiks partneritega mängida, kuid monotükkide puhul köidab mind see, et saan end laval kehtestada ning kas võtan mina publiku või vastupidi. See on sõnulseletamatu tunne,» arutles ta.
Indrek Taalmaa tõdes, et kindlasti on üksi vahel raskem mängida kui partneriga, sest monoloogi puhul räägib näitleja kujuteldava partneriga ning praegusel juhul võiks öelda, et partneriks on publik.
Vabamas õhkkonnas pole välistatud ka see, et keegi vaatajatest sekkub ja tekib päris dialoog. «Jah, kogu aeg peab olema avatud ja see annab võimaluse vajaduse korral improviseerida,» lausus ta.
Indrek Taalmaa võrdles monoteatrit muusikaga. «Tavaliselt müttab kontsertidel bänd, aga kui tuleb sooloartist kitarriga, võib sellest vahetust kogemusest saada tunduvalt suurema elamuse. Monoetenduse puhul on sama: see siiras kontakt annab palju rohkem.»
Indrek Taalmaa korraldas eelmisel aastal Pärnus monoteatrite festivali, mis osutus üpris menukaks. Festival leiab eestvedaja sõnul aset ka tänavu ning külalisi on oodata üpris kaugelt, näiteks Gröönimaalt.
ETENDUSED
Teatrikuul saab Viljandis vaadata monolavastust.
• Lavastus «Sinised kilesussid jalas» põhineb Andrus Kivirähki lool «Kuus monoloogi raha asjus».
• Lavastaja ja osatäitja Indrek Taalmaa.
• Kujundaja Kadri Kuht.
Allikas: «Sakala»