R, 9.12.2022

"Öös on unistusi" ⟩ Avatud uksed, ilus ilm ja mitmekesine programm tõid muuseumid triiki külalisi täis

Triin Loide
, Sakala arvamustoimetaja
Avatud uksed, ilus ilm ja mitmekesine programm tõid muuseumid triiki külalisi täis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lisaks püsinäitusele sai Viljandi muuseumis tutvuda loodusfotovõistluse "Vereta jaht 2021" töödega, vaadata Viljandimaa hobipiltniku Oskar Kivisilla fotonäitust, võtta karuga mõõtu ning meisterdada lõngast pallikesi ja paberist lepatriinusid.
Lisaks püsinäitusele sai Viljandi muuseumis tutvuda loodusfotovõistluse "Vereta jaht 2021" töödega, vaadata Viljandimaa hobipiltniku Oskar Kivisilla fotonäitust, võtta karuga mõõtu ning meisterdada lõngast pallikesi ja paberist lepatriinusid. Foto: Elmo Riig

21. mail kell kuus õhtul avasid üle kogu Eesti muuseumid ja muud külastuspaigad uksed, et osaleda traditsioonilisel muuseumiööl, mis kandis pealkirja "Öös on unistusi".

Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak kinnitas, et kuna ilm oli laupäeval väga ilus, siis sattus ka Viljandi muuseumisse väga palju huvilisi ning kuigi muuseumiöö lõpuni oli veel paar tundi, kuulutas ta ürituse juba ette kordaläinuks.

"Meil muidugi vedas sellega, et Heiki Raudla nõustus esinema. Tema esimene esinemine oli nii populaarne, et kuigi ette oli nähtud pool tundi, siis rahvas lihtsalt ei lasknud teda minema ja kui juba kolmveerand tundi täis sai, siis ma sekkusin, et mis te piinate inimest," sõnas Jaak Pihlak naeruselt.

Pärast kaheaastast pausi oli Viljandi muuseumi töötajatel küll hirm, et ehk on rahvas muuseumiööl osalemise ära unustanud, ent inimesi vooris katkematu joana uksest sisse ja eurone sissepääsutasu ei tundunud kellelegi kallis. "Muuseum on selle üle muidugi tõesti väga rõõmus, et inimesed on meid uuesti üles leidnud. Pisike piletitulu on meile suureks abiks. Kohalikud inimesed peavad küll muuseumist lugu, aga meie näituseruum on väga piiratud ning tundub, et tihti pole näitustes seda raputust või šokki, mida inimesed tänapäeval kipuvad vajama."

Seejärel tuletas Jaak Pihlak meelde lugu Viljandi muuseumi kuulsast väikesest muumiast. "See pisike lapsemuumia, tõesti väike – selle peale inimesed jooksid lihtsalt tormi. Toona osalesime samuti muuseumiööl ning see lõppes kesköösel. Oligi kesköö käes, isegi veidi läbi juba, seejärel läks muuseumi ukse taga ühtäkki hirmsaks prõmmimiseks. Lähen teen ukse lahti: ukse taga on tohutult pikad poisid, kes teatasid, et nemad tulid Narvast korvpallivõistluselt ja tahavad väga muumiat näha. Ametlikult olime juba kinni, aga no kuidas ma siis teisiti sain, muuseumidirektori süda sulas sees. Lasin nad sisse ja viisingi teisele korrusele seda vaatama, mispeale küsiti, et kas nii väike ongi või ... Jah, see muumia läks tõesti inimestele korda. Eks näitustega olegi pahatihti nii, et peab inimestele justkui vastu pead andma millegagi, et see kõnetaks."

Viljandi muuseumis tegi Heli Grosberg huvilistele giidituure ning muuseumi sõprade seltsi esimees Heiki Raudla tutvustas Viljandi legendaarse linnapea August Maramaa visioone ja grandioosseid unistusi. Lisaks püsinäitusele sai uudistada loodusfotovõistluse "Vereta jaht 2021" ja Viljandimaa hobipiltniku Oskar Kivisilla fotonäitust ning teha palju muud.

Südaööks oli teada, et Viljandi muuseumis käis viie tunni jooksul 301 täiskasvanut ja 174 last, kokku 475 inimest.

Viljandimaalt osales ürituses veel Heimtali muuseum, Mart Saare majamuuseum, Kappide majamuuseum, Sürgavere radaritorn, Kondase keskus, Rüki galerii, Viljandi kunstikool ja Viljandi vana veetorn.

Programm olid kõikides uksed avanud muuseumides ja muudes kohtades mitmekesine, nii avasid Viljandi kunstikooli õpilased näiteks einelaua ja pakkusid külastajatele omatehtud toitu ning muidugi tehti soovijatele näomaale, pakuti võimalust ka ise joonistada ning kunstikoolis niisama ringi vaadata.

Rüki galeriis on üleval kunstnik Margit Lõhmuse näitus ning kell 18.30 pakuti võimalust kunstniku endaga kohtuda ning lasta tal näitusel isiklik ringkäik teha. Viljandi vanas veetornis on aga üleval näitus "Tšehhi kindlused ja lossid". Kell kuus laupäeva õhtul, kui muuseumiöö algas, esines seal Viljandi kultuuriakadeemia segakoor.

Kui teistesse muuseumidesse mahtusid soovijad kuidagimoodi ära, siis vana veetorni ees pidi lausa järjekorras seisma.
Kui teistesse muuseumidesse mahtusid soovijad kuidagimoodi ära, siis vana veetorni ees pidi lausa järjekorras seisma. Foto: Elmo Riig

Muuseumiööl osales üle 150 muuseumi kogu Eestis ning kui tavaliselt on selline üritus tasuta, siis seekord anti muuseumidele võimalus koguda osalustasuna üks euroinimrse kohta, et muuseume veidi toetada. Lisaks oli koostöös heategevusfondiga Minu Unistuste Päev võimalik teha annetusi, et fond saaks nende abil ellu viia mõnd rasket või kroonilist haigust põdeva lapse unistuse.

Märksõnad
Tagasi üles