Kui suurus on oluline

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra avaldab muljet oma mõõtmetega. Nõnda tuleb see aga kuhugi toetada, et seda oleks parem kasutada.
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra avaldab muljet oma mõõtmetega. Nõnda tuleb see aga kuhugi toetada, et seda oleks parem kasutada. Foto: Marko Saarm

Ehkki öeldavasti pole suurus oluline, ei saa sellega nõustuda, kui võtta kätte tahvelarvutimaailma hiiglane. Samsung Galaxy Tab S8 Ultra näitab hoobilt ära, et mõõtmed on eesmärk omaette.

Tegelikult on lausa küsitav, kas seda saabki üldse tahvliks nimetada. Pigem on see puutetundlik sülearvuti, mille ekraan ja klaviatuur on teineteisest eraldatavad. Ekraani diagonaal on nimelt 37 sentimeetrit ehk väljamaise mõõt­ühiku järgi 14,6 tolli. Kaalugi on omajagu: peaaegu kolmveerand kilo ehk 728 grammi. Üks mõõt on siiski miinimumi lähedal: korpuse paksus on vaid 5,5 millimeetrit.

Tavalise nutitelefoniga saab sageli toimetada ühe käega ja teine käsi võetakse appi, kui on tarvis ekraanil tippida. Keskmist sorti tahvel­arvuti puhul läheb kaht kätt üldjuhul alati tarvis. Hiiglasliku Samsungi puhul jääb kahestki käest väheks – see on lihtsalt nii suur, et kui seda mõlema käega hoida, ei ulatu sõrmed sel kuigivõrd liikuma.

Ilmselt ongi kõnealuse tahvli suurus põhiline, millel pikemalt peatuda, sest see teda defineerib ja teistest tahvlitest eristab. Sõltuvalt kasutajast ja tema vajadustest võib see olla nii peamine pluss kui miinus. Käesoleva leheloo ühe autori silmis on see pigem miinus, sest olles masina võidukalt koju tassinud, lahti pakkinud ja sisse lülitanud, avastas ta, et ei oska sellele head praktilist kasutust välja mõelda. Mida see siis teeb paremini ja efektiivsemalt kui sülearvuti, nutifon või teler?

Selle tahvli ekraanil on mugav korraga kaht rakendust kasutada.
Selle tahvli ekraanil on mugav korraga kaht rakendust kasutada. Foto: Marko Saarm

Filmide või videote vaatamiseks tuleb tahvel millegi najale püsti seada – käes hoida seda kaua ei jaksa. Nõnda tundub mõistlikum videoid pigem nutifonist vaadata, sest seda on parem hoida, ise samal ajal mõnusalt pikutada ja külge keerata.

Istuda tahvliga laua taha? Aga kui laual juba on sülearvuti, miks peaks veel eraldi tahvlit kasutama? Seda enam, et sülearvuti hoiab ennast ise püsti, S8 Ultra nõuab aga lisakulutust. Tahvlile tuleks eraldi juurde osta spetsiaalne ümbris, millesse on integreeritud klaviatuur ja tugi, et ekraan õiges asendis püsiks.

Paneks tahvli siis riiulile ja kasutaks väikese telerina? Aga miks peaks, kui kodus on suure ekraaniga teler juba olemas, eriti veel, kui see teler on nutikas. Ja nõnda edasi ja edasi.

Tahvlina kasutamiseks selle traditsioonilises mõttes – hoiad käes või surud pahaselt röökivale väikelapsele pihku, enne kui kaassõitjad teid rongiaknast välja viskavad – on S8 Ultra liiga suur ja raske. Teisi ülesandeid täidavad teised masinad aga justkui paremini, hõlpsamalt ja sujuvamalt.

Ekraan, heli, pliiats

Et tegemist on siiski tahvli, mitte klaviatuurita sülearvutiga, siis jooksutab seda Androidi operatsioonisüsteem ning seegi tekitab omajagu probleeme ja küsitavusi. Android on vähemalt praegu mõeldud ikkagi käes hoitavate masinate ajuks ning ka Androidi rakendused on seda silmas pidades kokku pandud. Nii ei haaku rakenduste loogika hästi sellega, et ekraan on väga suur, ning enamasti on mõistlik tahvlit ees hoida mitte vertikaalselt, vaid horisontaalselt.

Android ei taha tohutu suurt ekraani kuigi mõistlikult ära kasutada ja käega vehkimist on palju. Tahvli üks leivanumber tundub olevat ekraani jagamine mitme rakenduse vahel. See võib esialgu tunduda ebamugav, aga kui ära harjuda, on kasu omajagu. Näiteks on ekraanil korraga avatud kaks akent: ühes saab kirjutada e-kirja ja teises otsida lisainfot veebist. Või lapata pilte ja teha märkmeid. Valikuid on vaat et piiritult. Suurus ekraanil on enam kui piisav mõlemaks tegevuseks.

Siinkohal ka üks huvitav katse. Kui panna ekraani ühes aknas päris valjult mängima muusikavideo ja teises alustada videokõnet, siis töötasid mõlemad: oli kuulda kõne teist osapoolt ja samal ajal muusikat. Huvitaval kombel summutas tahvelarvuti aga teise osapoole jaoks muusika täiesti ja ainsana jäi kuuldavaks minu jutt. Nii näiteks saab ülemusega maha pidada asjaliku videovestluse, ise samal ajal aga nautida mõnda muusikapala või vaadata filmi – ülemus seda ei kuule ega näe.

Ekraan on muidugi kirgas ja kvaliteetne. Kui leida väga detailirohke ja värviküllane video, on seda lausa lust vaadata. Sama kehtib fotode kohta. Värvid on väga head, must on tõesti must, kõik näib selge. Iseasi, kui avada täisekraanil mõni madala resolutsiooniga pilt või video – siis on see isegi kehvem kui väikese nutifoni ekraanil.

Kui uurida väljalülitatud ekraani teatud nurga alt – mida teatavasti enamasti ei tehta –, püüab pilku ekraani kihtides peituv teatud lainelisus. Pilti see mitte kuidagi ei moonuta, aga tekib küsimus, miks. Ehk on põhjuseks asjaolu, et ekraan on seatud töötama S Peni nimelise puutepliiatsiga. Pliiats kinnitub magnetina nii korpuse küljele kui ka taha, kus tahvel hakkab pliiatsit laadima. Kas ja kuivõrd toimib tühja akuga pliiats, seda me järele ei proovinud.

Puutepliiatsi kasutusvõimalusi on palju ja sõltub omanikust, kuivõrd ta sellist vidinat endale abiks soovib. Pliiatsit saab kasutada sõrme asemel, kribada sellega märkmeid või hoopiski joonistada ja kirjutada nagu paberile.

Võimekas aku

Ilmselgelt ei ole nii suure tahvli puhul esikohale seatud fotograafilisi võimalusi, sest pildistamisel on seda lihtsalt ebamugav käsitseda. Nii jääb ka tahvli külge seatud kaamerate võimekus alla Samsungi parimate nutitelefonide omadele.

Suure tahvli aku mahtuvusega 11 200 milliampertundi peab intensiivsele kasutamisele üsna hästi vastu. Neli-viis tundi filmide vaatamist kulutas akust umbes kolmandiku. Aku vastupidavust me eraldi ei katsetanud, kuid julgeme väita, et tagasihoidliku tarbija kõrval jagub tahvlil ühe laadimisega jaksu julgelt üle nädala.

Mängude puhul tulevad selle tahvli omadused kõige paremini välja siis, kui ekraanil pole vaja palju näppudega rähelda. Sestap on ideaalne nautida pilti suurelt ekraanilt, aga käeline tegevus jätta tahvliga ühendatud konsooli kanda. Kui mäng eeldab tahvli käes hoidmist, siis selline üritus on määratud pigem läbikukkumisele.

Samsungi hiidtahvli küljes on neli kõlarit ning tarkvara lubab neid mitmel viisil ära kasutada, muutes heliseadistusi endale parimal moel. Muusika tundub lausa suurepärane, ehkki väga madalaid toone napib. Enamasti pole sellest häda, sest tegu pole ju muusikutele suunatud eriotstarbelise tööriistaga.

Samsungi tahvelarvutitesse on enamasti ehitatud – kui nii võib öelda – ka tavapärane mobiiltelefon, millega saab helistada. Tahvlit küll kõrva vastu ei suru – teise osapoole heli kostab kõlarite kaudu. Tahvel toimib telefonina nii 2G-, 3G- kui 4G-võrgus. Andmeside liigub ka 5G-võrgus, kuid vähemasti Eestis viienda põlvkonna mobiilsidevõrk kõneteenust veel ei paku.

Kokkuvõte

Tahvelarvuti Samsung Galaxy Tab S8 Ultra peamine viga ei tundu peituvat mitte seadmes endas, vaid selle kasutajas – muidugi juhul, kui too ei suuda uhkele riistapuule mõistlikku rakendust leida. Teeb see ju kõike kiiresti ja hästi. Nii tulebki enne ostu sooritamist läbi mõelda, kas ja milleks ülisuurt tahvlit vaja läheb. See pole ju niisama odav – lihtsurelik ei jaksa hetke ajel ligikaudu 1200 eurot välja käia. Lisavarustusena pakutav klaviatuur kergitab hinda veelgi.

Kahtlemata on aga inimesi, kellele sobib just säärane väga suur ja hinnaline tahvelarvuti. Juba üksnes asjaolu, et vajadusel saab ekraani klaviatuuriga liita ja siis jälle eraldada, on see, mida osa meist tarvilikuks peab. Liiati pole suuruse nimel lõivu makstud kvaliteedile – kvaliteet on korralik.

ARVAMUS

Marko Saarm
Marko Saarm Foto: Erakogu

Marko Saarm, fotograaf

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra toimib laitmatult, kõik liigub kiirelt ja viivitusteta. Ses suhtes saab ainult kiita. Häid sõnu jagub ka ekraanile, mis pakub selget ja värviküllast pilti. Samas pole midagi üleloomulikku, kõik näib tõetruu.

Kaamera teeb tavaolukorras head pilti ja tuleb toime ka pimedas, kui vähegi valgust leidub, kuid siis kvaliteedist enam rääkida ei saa. Ega see aga olegi pildistamiseks mõeldud, sest suuruse tõttu on seda ebamugav käsitseda.

Kodus andsin tahvlit proovida oma 9- ja 11-aastasele pojale. Nemad kiitsid seda väga ja tundsid huvi, kas mina ka sellise ostan. Eriti meeldis neile sellega videoid vaadata. Aga nii mulle kui neile tundus, et suurusest hoolimata on tahvel õrn, sest see on väga õhuke. Tekib kartus see kogemata katki teha.

Mida mina nii suure tahvelarvutiga teeksin? Ausalt öeldes ei oskagi sellele kasutust leida. Kui, siis ehk sobiks see koos puutetundliku pliiatsiga kavandite joonistamiseks. Tahvlisse laaditud joonistamisrakendusi oli täitsa põnev kasutada.

SPETSIFIKATSIOON

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

• Mõõtmed: 208,6 × 326,4 × 5,5 mm

• Kaal: 728 g

• Ekraan: 37,1 cm (14,6 tolli), 16:10, 2960 × 1848, (WQXGA+) 240ppi Super AMOLED, kuni 120 Hz

• Aku: 11 200 mAh

• Protsessor: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1

• Mälu: muutmälu 8 GB, sisemälu 128 GB, mälukaart kuni 1 TB

• Operatsioonisüsteem: Android 12

• Kaamera: ees 12 MP + 12 MP, taga 13 MP + 6 MP

• Võrgud: GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz; 3G sagedusalad 1, 2, 4, 5, 8 ja 19; 4G sagedusalad 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41 ja 66; 5G 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77 ja 78.

Allikas: Samsung

Tagasi üles