N, 6.10.2022

Sõjapõgenik kujundas Ukrainale pühendatud euromündi

Sakala
Sõjapõgenik kujundas Ukrainale pühendatud euromündi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose kujundas Harkivist pärit Daria Titova.
Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose kujundas Harkivist pärit Daria Titova. Foto: Sakala

Eesti Pank plaanib lasta ringlusse Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose mündi, mille on kujundanud Eesti kunstiakadeemias õppiv noor Ukraina sõjapõgenik.

Erikujundusega mündid peaksid laiemalt ringlusse jõudma selle aasta lõpul, aga juba suvel on kavas müügile tuua seda kaheeurost sisaldavad mündikaardid, mille müügitulu kannab Eesti Pank Ukraina keskpangale. Kaart sisaldab münti, mida saab hakata juba siis ametliku maksevahendina kasutama.

Eesti Panga nõukogu kinnitas sel nädalal erakorralisel istungil mündi kujunduse. Ukrainale ja vabadusele pühendatud kaheeurose on kujundanud Harkivist pärit Daria Titova, kes on praegu Eesti kunstiakadeemia üliõpilane. Autori sõnul kujutas ta mündil õrnuse sümbolina neidu, kes kaitseb oma peos olevat lindu. Samuti on mündil viljapea. Keskpanga nõukogu otsusel lisati mündile Ukraina iseseisvust ja vastupanu sümboliseeriv tervitus «Slava Ukraini».

Keskpanga nõukogu esimees Mart Laar ütles, et esimest korda on Eesti Panga mündil võõrkeelne tekst, kuid olukord on erakordne – «Slava Ukraini» ilmestab Ukraina püüdlusi vabaduse poole.

Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul otsis pank võimalusi ukrainlasi nende võitluses toetada ning leidis, et erikujundusega käibemündi vermimine võimaldab partnerluses Ukraina keskpangaga neid rahaliselt toetada ja edastada kõigi eurooplasteni jõudva mündiga sümboolse sõnumi.

«Seejuures pidasime oluliseks, et Ukrainale ja vabadusele pühendatud münt valmiks võimalikult kiiresti ja selle kujundaks ukrainlane. Noored Ukraina kunstitudengid, neid juhendanud professor Ivar Sakk ja Eesti kunstiakadeemia aitasid meil selle soovi teoks teha,» tõdes Müller.

Mündikujunduse konkurssi juhtinud Eesti kunstiakadeemia õppeprorektor Anne Pikkov ütles, et kohe pärast sõja puhkemist avas kunstiakadeemias võimaluse Ukrainast põgenevatel kunstiüliõpilastel oma õpinguid siin jätkata.

«Kui Eesti Pank selle suurepärase ideega meie poole pöördus, korraldasime kiirelt kursuse, millel eri erialadelt Ukraina tudengid hakkasid idee kallal töötama,» lausus ta. «Valminud tööde põhjal korraldasime žüriiga konkursi. See oli eriline energia, mis seniajani osalejates püsib: tudengid tundsid, et saavad reaalselt teha midagi oma riigi jaoks ja olulist sõnumit võimendada.»

Kui tavaliselt võtab erikujundusega kaheeurose mündi loomine aega poolteist aastat, siis sel korral algas eeltöö mündi tegemiseks aprillis ja keskpank loodab lasta Ukrainale pühendatud kaks miljonit münti ringlusse juba selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses. Kujunduse peavad enne heaks kiitma Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu riigid.

Kui poodidesse jõuavad uued kaheeurosed eeldatavasti aasta lõpus, siis sama münti sisaldavad mündikaardid paneb Eesti Pank müüki juba sel suvel. Madis Mülleri sõnul on tegu erandliku lahendusega, aga kuna mündikaardi müügist laekunud tulu läheb Ukraina keskpangale, siis tahab Eesti Pank toetuskanali võimalikult kiiresti käiku lasta. «Ukraina võitleb oma vabaduse eest ja iga euro loeb,» märkis ta.

Esialgu plaanib Eesti Pank toota kuni 40 000 mündikaarti, aga on valmis tiraaži suurendama, kui nõudlus peaks osutuma suuremaks. Mündikaardi kujundab Vladimir Taiger, kes osales nõustajana ka mündi kujundamises. Mündikaardi hind selgub enne selle müüki jõudmist.

Läti ja Leedu keskpank toetavad Ukraina vabadusvõitluse tähistamist ning plaanivad samuti emiteerida Ukrainale pühendatud münte.

Tagasi üles