K, 30.11.2022

Hinnad tegid viiendikusuuruse hüppe ja ettevõtjad hoiatavad sügise eest

Sigrid Koorep
, ajakirjanik
Hinnad tegid viiendikusuuruse hüppe ja ettevõtjad hoiatavad sügise eest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kiirhinnangu järgi aprillis aset leidnud 19-protsendiline hinnatõus tähendab, et võrreldes eelmise aasta sama kuuga kallines inimeste ­tavapärane ostukorv ehk tarbitavate kaupade ja teenuste kogumaksumus ligi viiendiku võrra.
Kiirhinnangu järgi aprillis aset leidnud 19-protsendiline hinnatõus tähendab, et võrreldes eelmise aasta sama kuuga kallines inimeste ­tavapärane ostukorv ehk tarbitavate kaupade ja teenuste kogumaksumus ligi viiendiku võrra. Foto: Mihkel Maripuu (Postimees)

Poes pangakaarti viibates on ilmselt juba igaüks meist märganud, et tavapärase ostukorvi kogusumma on kasvanud ja seda mitte euro või paar, vaid kõvasti rohkem. Statistikaameti kiirhinnangu järgi on aprillis aset leidnud 19-protsendiline hinnatõus ning selle vedajaks on energia hinnad.

«See sõltub maailmaturu hindadest ja meie marginaal on seal pisike,» ütles Mark Orav, kes on Viljandis tegutseva osaühingu Texor Tanklad juhatuse esimees. Ta lisas, et kütuse hinna tõusust on nafta hind üks osa, aga aktsiis lisab teist sama palju juurde, pluss käibemaks.

Sügiseks tasub säästa

Ettevõtte tulemuste põhjal võis Mark Orav öelda, et tarbimise vähenemist pole märgata. «Majandus ju ruulib täiega ja praegu on põhiline probleem inflatsioon. Pidu käib edasi, on see siis kütuses või ükspuha millises valdkonnas,» lausus ta. «Kõik on juba harjunud, et toorme hinnad kasvavad ja sellest lähtudes kallineb ka kõik muu.»

Märksõnad
Tagasi üles