2014. AASTAL, mil Kreml võttis jõuga ukrainlastelt ära Krimmi ja alustas verist sõda Ukraina idaosas, tähistati Eestis 75 aasta möödumist suurest põgenemisest.
Kadri Paas: kuidas võõrustada "vabastajate" eest põgenenuid?
1944. aasta augustist kuni oktoobri alguseni lahkus Eestis oma kodudest 70 000 – 75 000 inimest. Kogu Baltikumist põgenes läände umbes 300 000 inimest. Nad pagesid Nõukogude vägede, punaarmee pealetungi tõttu. Need inimesed kõigist ühiskonnagruppidest põgenesid eesootava terrori ja surma eest. Neil oli liiga hästi meeles, mis juhtus kõigest ühe aasta vältel 1940–1941, mil Eestis märatsesid "vabastajad": Nõukogude võim koos hävituspataljonlaste ja punaarmeega. "Vabastajad" jäid kauaks meelde, nendega ei soovitud enam kunagi kohtuda.
AASTA 2022. Eesti sünnipäeva hommikul alustas Kreml mitmel rindel täiemõõdulist sõda iseseisva Ukraina vabariigi vastu. Blitzkriegist, välksõjast sai mõne päevaga pikk ja kannatusterohke genotsiid. Nii nagu inimesed 1944. aastal, ei soovi ka Ukraina naised, lapsed ja vanurid enneaegu surra. Ukraina on väga suur riik, pindalalt sisuliselt teine Prantsusmaa. Elanikke üle 44 miljoni inimese.