/nginx/o/2022/03/08/14415105t1h1803.jpg)
Nädala algul võis nii mõneski Viljandi toidupoes märgata riiulitel haigutavat tühjust. Iseäranis kitsas oli käes soola ja kuivainetega. Kauplustest öeldi, et liigseks muretsemiseks põhjust ei ole ja kui mõni kaup saabki otsa, siis seda tuleb juurde.
Selle nädala esimestel päevadel valitses nii mõnegi kaupluse riiulitel vaatepilt, millesarnane oli koroonapandeemia alguses. Sool on kohati sootuks ära ostetud. Tatart võis mõnest kauplusest veel leida, kuid see nagu teisedki kuivained on olnud nõutud kaup. Tühje auke võis märgata ka jahupakkide riiulitel.
Ebakindlus paneb varuma
Viljandi Tarbijate Ühistu turundusjuht Kristo Mägi tõdes, et maailmas valitsev ebastabiilsus ning kütuse ja energia kallinemine vähendab tarbija majanduslikku kindlustunnet. Inimestel on tekkinud hirm kaupade hinnatõusu ja defitsiidi ees. Seetõttu võib Mäe sõnul praegu poodides näha olukorda, et osa riiuleid on hõredad või sootuks tühjaks ostetud. "Nii suures koguses soola ja nii lühikese ajaga pole me eales müünud," lausus Mägi. Tema sõnul on hankijatel viimasel ajal olnud veidi tarneprobleeme, aga tühjad riiulid on tingitud peamiselt sellest, et inimesed on hakanud rohkem kokku ostma.
Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski tähendas, et teatud toite on tõepoolest hakatud rohkem ostma, ennekõike puudutab see kauasäilivaid tangaineid ja muud sellist kaupa. Sellist varumist, mis oli kaks aastat tagasi enne COVID-19 tõttu eriolukorra välja kuulutamist, pole praegu kauplustes näha. Veski sõnul liigub kaubandus praegu orgaanilise kasvu tempos ja Viljandi ei erine üldisest trendist.
/nginx/o/2022/03/08/14415106t1hf833.jpg)
"Inimesed tarbivad hoogsalt, üldises tarbimises trendimuutusi näha pole," ütles Veski ja tõdes, et huvi Ukraina toodete vastu on kasvanud ja seetõttu on need otsa saanud. "Paraku mõningaid tooteid ei pruugi me lähiajal juurde saadagi." Tema kinnitusel Vene ja Valgevene kauba kadumine puudust ei tekita, sest need on suuresti juba asendatud.
Riiulid täidetakse taas
Kaupluse Mones ja Tuur klienditeenindaja sõnul käisid nädalavahetusel inimesed varumas ja näiteks tuletikud osteti ära. Poe kõrval on ladu ja riiuleid saab kogu aeg täita. Suuremates ketipoodides võib ette tulla, et kui mõni toode korraga ära ostetakse, tuleb oodata uut kaubaautopäeva. Suuremat ostlemist paistis aga tekitavat see, kui eelmine ostja midagi rohkem võtab, tekib järgmisel mõte, et äkki läheb mul ka tarvis.
Monese ja Tuuri kontoritöötajatega juttu tehes selgus, viimasel ajal ostavad inimesed kokku äädikat, soola, soodat, tuletikke ja jahu. Tegevjuht Helle Perminov ütles riiulid tunduvad tühjad ka seepärast, et Vene ja Valgevene kaup korjati ära, kaupa aga on siiski pakkuda.
"Tartu Mill just ütles meile, et neil on kõik varud olemas ja paanikaks pole põhjust. Äädikas tuleb neljapäeval ja öeldi, et otsa küll midagi ei saa. Soodat tuli vähem ja soola on meil igasugust varianti," rääkis tegevjuht. "Kuigi jah, soolaga oli küll nii, et poemüüjad viisid ette ja nad ei jõudnud kilest väljagi võtta, kui rabati terve blokk ära."
Ka Maximas võis näha kuivaineteriiulil kohati tühjust, kuid sealtki öeldi, et tuuakse lisa ja kauba väljapanekuga on tubli tükk tööd juures.
Katrin Bats aktsiaseltsist Rimi Eesti Food ütles, et nagu näitas koroonaeelne ostupaanika, pole Rimil ka praegu probleemi tooteid asendada ja kaupa tellitakse pidevalt juurde. "Venemaa toodete väljajäämine ei avalda nii suurt efekti, neid tooteid oli vaid üks portsent sortimendist ning asendused leitakse kindlasti," lausus ta.
Kuigi Rimi sortimendist jäi välja kolm Venemaa ja Valgevene päritolu soola, on seal Batsi kinnitusel praegu saada päris mitu teist varianti. Ta lisas, et Rimi proovib hoida riiulid täis ning paanikaks pole põhjust.