Vanade talumajade katuste korrastamiseks antakse raha

Üllar Priks
, reporter
Copy
Kui korrastamist vajaval hoonel oli rookatus, siis toetatakse just rookatuse taastamist.
Kui korrastamist vajaval hoonel oli rookatus, siis toetatakse just rookatuse taastamist. Foto: Arvo Meeks

Tänasest saab muinsuskaitseametilt taotleda toetust, et teha traditsiooniliste ehitusmaterjalide ja töövõtetega korda talukompleksi kuulunud eluhoone, mis on ehitatud enne 1940. aastat.

"Toetusi jagatakse juba neljandat aastat ning on hea meel tõdeda, et toetuse abil on korda saanud ligi 50 hoone katused," ütles muinsuskaitseameti ehituspärandi osakonna juhataja Kais Matteus. "Taotlusvooru populaarsus näitab, et ajaloolisi taluhooneid hinnatakse nii elumaja kui ka suvekoduna üha enam. Huvi taluarhitektuuri vastu on suur ning on palju omanikke, kes väärtustavad hoonete ajalugu, soovides neid korrastada just traditsioonilisel viisil traditsioonilisi materjale kasutades. Toetusega saame ettevõtlikke omanikke abistada, et säiliks meile kõigile oluline omanäoline ja väärtuslik maa-arhitektuuri pärand."

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, millega taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajaduse korral katusekonstruktsioonid, kasutades algupäraseid ehk piirkonnale, hoonetüübile ja ehitusperioodile iseloomulikke materjale ja töövõtteid. Näiteks kui hoonel oli rookatus, siis toetatakse rookatuse taastamist, laastukatuse puhul laastukatuse taastamist. Vana eterniidi asendamist uue eterniidiga või teiste uute ehitusmaterjalide kasutamist sellest taotlusvoorust ei toetata.

Vooru kogueelarve on  200 000 eurot. Taotletava toetuse summa peab jääma vahemikku 5000–10 000 eurot ning see võib tööde maksumusest moodustada kuni poole ehk omafinantseering tööde eelarvest peab olema vähemalt 50 protsenti.

Taotlusvoor avati 14. veebruaril ning taotluste esitamise tähtaeg on 4. märts. 

Tagasi üles