On 1918. aasta algus. Euroopas käib esimene maailmasõda. Venemaal, mille koosseisu Eesti kuulub, on üle elatud revolutsioon ning võim on bolševike käes. Viljandis on korraga justkui mitu võimu.
1918 ⟩ Tribunali esimees Ella Pöögelmann külvas vaba Eesti sünni eel Viljandimaal hirmu
Linna juhib 1917. aasta kevadel valimistega ametisse pandud Gustav Talts, maakonnas on võimu haaranud Tööliste, Soldatite ja Talupoegade Saadikute Nõukogu Jaan Sihveri juhtimisel. Samal ajal tegutseb demokraatlikult valitud ajutine maanõukogu ning oma suurt rolli mängib ka linnas peatuv, Vene riigi armee koosseisu kuuluv 2. Eesti jalaväepolk, mille juhid ja 1400 meest on eestimeelsed. Lisaks kohaliku võimu tegemistele ja paljudele vahistamistele hoiab rahva meeled ärevil maailmasõja rindejoone lähenemine ning sõjaajale omaselt on puudu toidust ja rõivastest.
Sellises segases olukorras tuli toimetada 1917. aasta lõpust 1918. aasta 23. veebruarini. Selle päeva esimestel tundidel põgenesid rahva seas sovettideks nimetatavad võimumehed. Hirm Tööliste, Soldatite ja Talupoegade Nõukogu täidesaatva komitee ning tolle seatud tribunali ees oli rahva seas jaanuaris ja veebruaris küll üsna suur, kuid tagantjärele pole täpselt teada, kui palju kurja nood korda saata jõudsid.