R, 9.12.2022

Visuaalkunsti festival näitas linna tühje hooneid

Kaie Mölter
, reporter
Visuaalkunsti festival näitas linna tühje hooneid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rühmituse Tema kuueliikmeline seltskond soovis etendusega «Püha argipäev» näidata, et silmale nähtamatu on alati kohal.
Rühmituse Tema kuueliikmeline seltskond soovis etendusega «Püha argipäev» näidata, et silmale nähtamatu on alati kohal. Foto: Marko Saarm

Visuaalkunsti festival «Viljandi tuled» näitas kolmel õhtul päevavalguse kustudes tühjana seisvate hoonete pimedates ruumides kunstnike loodud valguslahendusi ja installatsioone.

Tartu tänav 15 hoone ruumid, kus aegade jooksul on tegutsenud piimapood, rõivakauplus ja toidukoht ning mida viimati kasutas striptiisiklubi, on varsti juba neli aastat tühjana seisnud. Festivali ajal nägi seal kultuuriakadeemia neljanda kursuse teatrikunsti visuaaltehnoloogia üliõpilaste töid.

Tudengid Emilie Kirsi ja Kärt Karro ütlesid, et eksponeeritud installatsioonid valmisid tehnoloogia praktikumis ning ülesanne oli kujutada inimese kohalolu ruumis esemete kaudu, kui inimest ennast ruumis ei ole. «Pidime ära kasutama kõike, mida ruumist kasutada saab,» ütles Karro ning Kirsi lisas, et oluline märksõna selles praktikumis oli «ülerahvastatud üksindus».

Villa Dolli saalis oli reedel ja laupäeval performance, mis tõi kella kuueks vana villa rahvast täis. Teadmata, kus täpselt etendus tuleb, seadis osa inimesi end vaatemängu ootele paari toolireaga toas, millest avanes vaade avatud seinaga kõrvalruumi ning selle hästi väljavalgustatud sügavpruunile kahhelahjule.

Viimaks teatas kellegi hääl maski tagant, et performance toimub eestoas.

Juugendvilla ruumides eksponeeriti eri autorite valguskunsti ning performance oli sissejuhatuseks selles saalis eksponeeritule.

Rühmituse Tema kuueliikmelise seltskonna reedene ja laupäevane etendus erinesid mõne stseeni poolest. Näiteks nägi reedesel etendusel kaetud õhtusöögilauda ja klaasnõude peegeldusi.

Väike-Turu tänav 5 maja ruume täitsid Viljandi õpilaste mitmes tehnikas tööd.
Väike-Turu tänav 5 maja ruume täitsid Viljandi õpilaste mitmes tehnikas tööd. Foto: Marko Saarm

Loominguline grupp selgitas, et nende etendus «Püha argipäev» on mäng argieluga ja nende soov oli näidata, et ka silmale nähtamatu on alati kohal.

Loomingulisse rühmitusse Tema kuuluvad Eli Paul, Liis Paul, Annaliisa Sääsk, Rebecca Villem, Inessa Saarits ja Roosi Mändmaa ning nad jäid oma etteastega rahule. «Keeruline on öelda, mida vaatajad sellest arvavad,» ütles Eli Paul ja lisas, et oluline on see, et nad saavad sellest ise aru ja said nautida kogu protsessi.

Gruppi Tema liidab Viljandi kunstikool, mille on lõpetanud kõik selle liikmed. Praegu õpivad noored aga üle Eesti eri kõrgkoolides. Rühmitus on varem esinenud Tartu valgusfestivalil ja kavatseb edaspidigi ühiselt valgusega mängida.

Väike-Turu tänava pikliku hoone esimeses saalis oli kunagi Lootuse pood. Nüüd oli see ruum sissepääs üllatusterohkesse kunstigaleriisse, mille tagumise ruumi väljapanek valmis Viljandi lasteaedade ja põhikooli kunstitundides.

Lossi tänava teise korruse kunstisaali kujundanud Joonas Tagel selgitas, et tema installatsiooni «Juhus» eesmärk on avada ruum juhusele ja juhuslikkusele, korrale ja kaosele ning muutustele läbi kollektiivse mõttevahetuse. «Sündigu kord või kaos ... või mõlemad,» ütles ta.

Festivalipaikades abistas kunstnikke ja võttis tulijaid vastu 15 vabatahtlikku. Visuaalkunsti käisid lisaks kohalikele vaatamas kunstihuvilised Tartust, Pärnust ja Viimsist.

«Viljandi tulede» korraldusmeeskonna eestvedaja Kaisa Ailt jäi festivaliga rahule. «Toimetamist oli palju ja andsime endast parima. Tänavu oli festival suurem kui eelmisel aastal ja ootamatusi tekkis samuti rohkem,» ütles ta ja lisas, et ka sotsiaalmeedias tekitas tänavune festival rohkem lainetust.

Märksõnad
Tagasi üles