R, 9.12.2022

Hüljatud ruumid on kolmel õhtul valgusega täidetuna osake kunstist

Pühapäeval lisatud teine video
Hüljatud ruumid on kolmel õhtul valgusega täidetuna osake kunstist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Villa Doll, piimapood-striptiisiklubi, Edmundi kohviku ja endise Cheersi klubi kohal asuvad teise korruse ruumid ning endine Lootuse pood koos endiste trükikoja ruumidega said reedel kunstisaalideks ja eksponeerivad visuaalkunsti festivali installatsioone ka pühapäeval.

Visuaalkunsti festivali «Viljandi tuled» programm algab päevavalguse kustudes ning pimedaid ruume valgustavad kunstnikud just niipalju, et näha on vaid see, mida kunstnik näidata tahab. 

Tartu tänav 15 hoone endise piimapoe ruume kasutas mõni aasta tagasi striptiisiklubi, kuid nüüd on need juba paar aastat tühjana seisnud. Festivali ajal näeb seal kultuuriakadeemia neljanda kursuse teatrikunsti visuaaltehnoloogia üliõpilaste tööd.

Tudengid Emilie Kirsi ja Kärt Karro ütlevad, et eksponeeritud installatsioonid valmisid tehnoloogia praktikumis ning ülesanne oli kujutada inimese kohalolu ruumis läbi esemete, kui inimest ennast ruumis ei ole. «Pidime ära kasutama kõike, mida ruumist kasutada saab,» ütles Karro ning Kirsi lisas, et oluline märksõna selles praktikumis oli «ülerahvastatud üksindus».

Villa Dolli saalis oli reedel ja laupäeval performance, mis tõi kella kuueks vana villa rahvast täis. Teadmata, kus täpselt etendus toimub, seadis osa külastajaid end vaatemängu ootele paari toolireaga toas, millest avanes vaade avatud seinaga kõrvalruumi ning selle hästi väljavalgustatud samblarohelisele kahhelahjule.

Viimaks teatas kellegi hääl maski tagant, et performance toimub eestoas. 

Juugendvilla ruumides eksponeeriti eri autorite valguskunsti ning performance oli sissejuhatuseks selles saalis eksponeeritule. 

Rühmituse Tema kuueliikmelise seltskonna reedene ja laupäevane etendus erinesid mõne stseeni osas. Näiteks nägi reedesel etendusel kaetud õhtusöögilauda ja klaasnõude peegeldusi.  

Loominguline grupp selgitas, et nende etendus «Püha argipäev» on mäng argieluga ja nende soov oli näidata, et ka silmale nähtamatu on alati kohal. 

Loomingulisse gruppi Tema kuuluvad Eli Paul, Liis Paul, Annaliisa Sääsk, Rebecca Villem, Inessa Saarits ja Roosi Mändmaa ning nad jäid oma esitlusega rahule. «Keeruline on öelda, mida vaatajad sellest arvavad,» ütles Eli Paul ja lisas, et oluline on see, et nad saavad sellest ise aru ja said nautida kogu protsessi. 

Gruppi Tema liidab Viljandi kunstikool, mille on lõpetanud kõik selle liikmed. Praegu õpivad noored aga üle Eesti eri kõrgkoolides. Grupp on varem esinenud Tartu valgusfestivalil ja kavatseb edaspidigi ühiselt valgusega mängida. 

 Väike-Turu tänava pikliku hoone esimeses saalis oli kunagi Lootuse pood. Nüüd oli see ruum sissepääsuks üllatusterohkesse kunstigaleriisse, mille tagumise ruumi väljapanek valmis Viljandi lasteaedades ja põhikooli õpilaste kunstitundides. 

Lossi tänava teise korruse kunstisaali kujundanud Joonas Tagel selgitas, et tema installatsiooni «Juhus» eesmärk on avada ruum juhusele ja juhuslikkusele, korrale ja kaosele ning muutustele läbi kollektiivse mõttevahetuse.  «Sündigu kord või kaos ... või mõlemad,» ütles ta.

Märksõnad
Tagasi üles