K, 7.12.2022

Mulgimaa Raudvara peatub ERM-i näitusel

Mulgimaa Raudvara peatub ERM-i näitusel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kudujate Koopiaklubi valmistas Anu Raua keskuse toetuseks 72 paari  Mulgi kindaid.
Kudujate Koopiaklubi valmistas Anu Raua keskuse toetuseks 72 paari Mulgi kindaid. Foto: Postimees

Täna avatakse kuuks ajaks Eesti Rahva Muuseumis Mulgi kinnaste näitus. Vaatajatele imetlemiseks pannakse välja 72 paari Kudujate Koopiaklubi liikmete kootud tihedakirjalisi kindaid.

Kui selgus, et Anu Raua keskus jäi välja riiklikult rahastatavate kultuuriobjektide seast, tekkis Kudujate Koopiaklubis idee, et keskuse toetuseks võiks kindaid kududa. «Üleskutsega liitus 60 Eesti eri paigus ja ka välismaal elavat kudujat, kes imetlevad Anu Raua loomingut ja tegevust ning soovivad kaasa aidata pärandkultuuri ja loomingut väärtustava maapaiga arendamisele Heimtalis,» rõõmustab Kudujate Koopiaklubi administraator Anu Pink.

Kui algselt oli plaan valmivad kindad oksjonil Anu Raua keskuse toetuseks maha müüa, siis nüüdseks on kõik 72 paari antud üle Anu Rauale. Nii moodustavad nad ülevaatliku kollektsiooni Mulgi traditsioonilistest kinnastest. Küll saab iga soovija toetada Anu Raua keskuse loomist otse, tehes ülekande sihtasutusele Raudvara. Kudujate Koopiaklubi loob aga kinnaste näitusega kokkukuuluva veebilehe, kus saab nii kindaid imetleda kui kudujatelt otse endale sobivad kindad tellida.

Kindakudumise aktsiooni idee algataja Kristi Everst rõhutab, et tegu pole lihtsalt kinnastega: „Mulgimaa kinnaste mustritihedus on peaaegu ulmeline, nende tegemiseks kasutati imepeenikesi lõngu ja vardaid ning kindale mahutati sedavõrd palju mustrit, et silmuste arv kindal küündis 200-ni ja rohkemgi.“ Lisaks pidid kindad tooma õnne ja kaitsma kurja eest, Mulgi mees kandis kindaid vöö vahel ka suvel. Annetuseks kootud kindad on kõik muuseumides olevate vanade kinnaste koopiad, kootud sama tihedalt, kui seda kunagi tehti.

Näitus «Meie Raudvara on kindad» avatakse ERMi A-osas 29. jaanuaril kell 13 ning jääb avatuks 27. veebruarini muuseumi lahtiolekuaegadel (K–P kella 10–18).

Anu Raua keskuse toetamiseks saab ülekande teha sihtasutuse Raudvara arvelduskontole EE592200221066790764.

Märksõnad
Tagasi üles