Helmen Kütt uurib ministrilt, miks riik rahvast kaugeneb

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Copy
Kui sel aastal on politseimaja teenindussaal avatud viiel päeval nädalas, siis järgmisest aastast töötab see kolmel päeval nädalas.
Kui sel aastal on politseimaja teenindussaal avatud viiel päeval nädalas, siis järgmisest aastast töötab see kolmel päeval nädalas. Foto: Elmo Riig

Viljandi linnavolikogu esimees ja riigikogu liige Helmen Kütt leidis parlamendi ees siseministrile arupärimist üle andes, et riik kaugeneb rahvast ning Viljandiski kavandatav passilaua tööaja vähendamine halvendab riiklike teenuste kättesaadavust.

Sotsiaaldemokraadid esitasid kolmapäeval riigikogus siseminister Kristian Jaanile arupärimise, mis on kantud murest selle pärast, et jaanuarist töötavad politsei- ja piirivalveameti teenindussaalid maakonnakeskustes viie päeva asemel kolmel päeval nädalas.

"Valitsuse kärpekava tulemusena kaugeneb riik oma inimestest. Kannatavad just maapiirkondade inimesed, kellel on uuel aastal palju tülikam passi või ID-kaarti taotleda ja kätte saada. Töötajate koondamist ja lahtiolekuaegade lühendamist põhjendatakse e-teenuste ja digiriigi arendamisega, kuid juba praegu on ooteajad pikad," ütles Viljandi volikogu esimees Helmen Kütt arupärimist üle andes. "Näiteks Viljandis pole võimalik broneerida selleks aastaks vastuvõtuaegu, aga uuel aastal juhtub nii, et kliente ei teenindata enam kahel päeval nädalas. Siin on toimitud tehtud-mõeldud, mitte mõeldud-tehtud põhimõttel."

Sotsiaaldemokraadid pärivad siseministrilt, kuidas peaksid inimesed, kes ei oska arvutit kasutada, esitama iseteeninduskeskkonnas oma dokumenditaotlusi ja kas on eakate ja erivajadustega inimeste internetikasutuse kohta käivaid andmeid, mis võiksid olla kärpekava elluviimise aluseks. Jaanil tuleb riigikogu ees selgitada ka seda, kuidas mõjutab politsei kärpeotsus avalike teenuste kättesaadavust olukorras, kus kiire internetiühendus ei ole jõudnud kõikidesse Eesti maapiirkondadesse.

Järgmisel aastal lähevad kolmele teeninduspäevale nädalas Viljandi, Kuressaare, Paide, Rapla, Jõgeva, Põlva, Võru ja Valga teeninduskeskus. Varem on seda tehtud Haapsalus, Rakveres ja Kärdlas. Inimestele jääb võimalus kasutada kõigil tööpäevadel iseteeninduslikke digikioskeid, kus saab teha fotot, anda digiallkirja ja sõrmejälge, aga dokumenti tuleb ikkagi taotleda iseteeninduskeskkonna kaudu.

"Miks ei ole politsei- ja piirivalveamet nõus võtma vastu dokumenditaotlusi olukorras, kus inimene tuleb teenindussaali selleks, et anda sõrmejälgi ja teha fotosid? Tekib kummaline olukord, et teatud kohustuslike toimingute tegemine on teenindussaalis lubatud, aga dokumendi taotlemiseks tuleb tal koju sõita ja esitada oma taotlus arvutis või tulla tagasi mõnel teisel päeval," seisab siseministrile adresseeritud arupärimises.

Tagasi üles