T, 28.03.2023

TUNNUSTUS ⟩ Soomaa haabjas jõudis UNESCO kultuuripärandi nimekirja

Margus Haav
, reporter
Soomaa haabjas jõudis UNESCO kultuuripärandi nimekirja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Soomaal on asustus paiknenud ikka jõgede ääres ning lihtsaim ja varem vahel ka ainus liikuma pääsemise viis oligi mööda jõge, selleks aga oli vaja ühepuulootsikut. 
Soomaal on asustus paiknenud ikka jõgede ääres ning lihtsaim ja varem vahel ka ainus liikuma pääsemise viis oligi mööda jõge, selleks aga oli vaja ühepuulootsikut. Foto: Mati Kose

Ühepuulootsiku ehk haabja ehitamine ja kasutamine Soomaal kanti UNESCO inimkonna kiireloomulist kaitset vajava kultuuripärandi nimistusse. Otsus tehti ametlikult teatavaks teisipäeva õhtupoolikul.

Vesisel ja suurte üleujutuste poolest tuntud Pärnu jõe lisajõgede alamjooksul Soomaal on ühepuulootsik tänapäevani kasutusel, sest on suurvee ajal sobilik liikumis- ja transpordivahend. Samuti on haabjas Pärnu ja Viljandi maakonna piirile jääva Soomaa rahvuspargi sümbol.  

Ettepaneku esitada Soomaa haabjaehitus UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja tegid mittetulundusühingud Eesti Haabjaselts ja Põlisrahvaste Arengu Keskus. Haabjameister ja turismiettevõtja Aivar Ruukel kinnitas, et haabja ehitamise oskus on oluline osa vaimsest kultuuripärandist Soomaal ja Pärnu jõgikonnas laiemalt. Tema sõnul on ühepuupaatidel meie kui rahvuse identiteedis ja kultuuripärandis silmapaistev roll. 

Märksõnad
Tagasi üles