R, 9.12.2022

Ersa meestelauluansambli asutajale tehakse Viljandis kummardus

Kadri Allikmäe
, reporter
Ersa meestelauluansambli asutajale tehakse Viljandis kummardus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
2012. aastal avas Toorama Viljandi pärimusmuusika festivali ning on Eestis esinenud mitmeid kordi hõimupäevadel ja teistelgi sündmustel. 
2012. aastal avas Toorama Viljandi pärimusmuusika festivali ning on Eestis esinenud mitmeid kordi hõimupäevadel ja teistelgi sündmustel. Foto: Peeter Kümmel

Reedel on Viljandi pärimusmuusika aidas ersa folkloristi ja rahvamuusiku Jovlan Olo ehk Vladimir Romaškini sünniaastapäevale pühendatud konverents, mis kutsub hindama tema panust meie sugulasrahvaste pärimusmuusika salvestamisse enne, kui elav traditsioon kadus.

Vladimir Romaškin, ersa nimega Jovlan Olo (1951–2002) oli mitmel korral Viljandi pärimusmuusika festivalil esinenud legendaarse mitmehäälse meestelauluansambli Toorama asutaja ning ersa ja mokša folklorist.

Kell 12 algaval seminaril kuuleb ettekandeid tema pärandist ning üles astuvad teadlased Ameerikast Mordvamaani.

Seminari korraldaja, Ersa kultuuriühingu Sjatko esimees Natalia Abrosimova ütles, et Jovlan Olo oli Eestis tegutsevale seltsile väga lähedale sõber ja innustaja ning ta on andnud hindamatu panuse ersa ja mokša folkloori salvestamisse.

"Kaheksakümnendatel aastatel käis ta folklorist Nikolai Bojarkiniga ekspeditsioonidel ja lindistasid laule memmedelt, keda enam ei ole," selgitas Abrasimova. "Nad jõudsid veel salvestada ehtsat folkloori."

Pärast töötas Jovlan Olo mordva keele, kirjanduse ja ajaloo instituudis. Mordvamaal on tema 70. sünniaastapäevale pühendanud terve aasta ning Abrosimova väitel on kõik, ka diasporaas elavad kultuuriseltsid kokku leppinud, et kõik üritused korraldatakse Jovlan Olo nimel, et rääkida tema pärandist laiemalt. Seetõttu saab teoks ka reedene konverents. "Mordvamaal olid Jovlan Olo nime all ümarlauad ja festivalid. Viljandis tuleb konverents seetõttu, et talle meeldis see linn ning Toorama ansambel osales Viljandi pärimusmuusika festivalil," selgitas Abrosimova.

Kell 15.15 algab pärimusmuusika aidas ja paralleelselt Zoomi keskkonnas kontsert, millel kuuleb võimsat meestelaulu, mille Toorama praegused liikmed Mordva vabariigist Saranskist interneti vahendusel teele saadavad. Samuti kuuleb ersa folklooriansamblit Morama. Kohapeal on võimalik kuulata bessermani lauljannat Maria Korepanovat, Eesti folkloorirühma Väike Hellero mokša lauludega ja ersa folkloorirühma Kilejnet.

Pärimusmuusika aidas on avatud ersa kultuuriühingu eestvedaja Natalia Abrosimova ja Eesti kirjandusmuuseumi vanemteaduri Taive Särje koostatud näitus, millel näeb fotosid Jovlan Olost ja ansamblist Toorama läbi aegade ning saab tutvuda ansambli kroonika ja mälestustega.

Täpsem kava on Facebookis sündmuse "Jovlan Olo 70. Konverents soome-ugri pärimusmuusikast" all.

1990. aastal asutatud Toorama, mis 2017. aastast kannab asutaja Jovlan Olo nime, hoiab mitmehäälset ersa-mokša meestelaulu traditsiooni. See kogu maailmas unikaalne laulmisviis ongi meie päevini säilinud just tänu Jovlan Olo tegevusele.

Praegu tegutseb ansambel Olo poja Andrei eestvedamisel Mordva vabariigi pealinnas Saranskis, ent on esinenud mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis hõimupäevadel ja Viljandi pärimusmuusika festivalil. Ansamblis laulavad koos ersad ja mokšad ning repertuaaris on mõlema rahva muusika. Toorama liikmed mängivad ka traditsioonilisi rahvapille. "Toorama" tähendab mordva mütoloogias kuningas Tjuštja sarve, mida tuleb häda korral puhuda, et kutsuda kuningas teisest ilmast tagasi maad päästma.

Konverentsil saab osaleda nii kohapeal kui Zoomi vahendusel. Internetis osalemise soovist tuleks märku anda e-aadressil taive@folklore.ee. Töökeel on vene keel, kuid kõlavad ka eesti, ersa ja mokša keel.

Märksõnad
Tagasi üles