N, 8.12.2022

Pandeemiaga alanud metsalembus näib üha kasvavat

Sigrid Koorep
, ajakirjanik
Pandeemiaga alanud metsalembus näib üha kasvavat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pandeemia algusajast peale on metsa- ja rabateedel matkajaid üha enam. Samas suunas liigub ka loodusmajakeste kasutamine.
Pandeemia algusajast peale on metsa- ja rabateedel matkajaid üha enam. Samas suunas liigub ka loodusmajakeste kasutamine. Foto: Lilli Tölp

Pandeemia alguses hoogustunud loodus­turism ei näita raugemise märke ja nii võib ka sombuse sügisilmaga mõne matkaraja alguses näha suurt hulka autosid ning metsa- ja loodusmajades ööbimist tuleb pikalt ette planeerida.

«Need, kes ärkavad nädala alguses, et nädala lõpus tahaks minna, peavad tihti pettuma, sest reeglina on nädalalõpp kinni. Mõni nädal ette tuleks mõelda,» lausus riigimetsa majandamise keskuse (RMK) Lõuna-Eesti külastuskorraldusosakonna juhataja Tarmo Denks.

​Metsas käiakse rohkem

Tarmo Denksi sõnul on suur huvi metsas käia olnud juba terve eelmise aasta ning tänavugi ei näi see lõppevat. Seda on tema sõnul öelnud ka eraettevõtjad, kes rendivad suvilaautosid, ning auto- ja haagissuvilaid on RMK puhkealadel tõepoolest järjest enam näha.

Denks lisas, et mitte ainult ööbimise poolest ei ole metsas käijate hulk suurenenud, vaid väga palju kasutatakse loodusradu. «Osa ei taha minna spordiklubisse üksteise sekka isegi vaktsineeritult, aga mets on kõigile vaba liikumisvõimalus,» lausus ta ja avaldas lootust, et hiljem peaks see käitumine kajastuma hästi ka inimeste tervises.

​Jõe ääres hea saunaga

Kuigi aasta lõpu magusamatel kuupäevadel on paljud metsa- ja loodusmajad juba hõivatud, siis leidub ka vabu päevi, kuid eeskätt nädala sees. Nagu külastuskorraldusosakonna juhataja ütles, saab saadavust jälgida veebilehelt loodusegakoos.ee.

Kasutamise tiheduse poolest on eriti populaarne paik Põlvamaa ja tahtjaid on enam ikka rabaservas seisvasse Päikeseloojangu metsamajja. Populaarsuselt järgmisteks nimetas Tarmo Denks Lõuna-Eestis Kõverjärve ja Ilumetsa majakest. Viljandimaal Soomaal Karuskose metsavahi metsamaja kohta märkis ta, et seegi on viimastel aastatel populaarsust kogunud.

Siinse piirkonna külastusjuht Riho Männik kinnitas, et pärast koroonaaja tulekut on kõikide metsamajade kasutus suurenenud. «Pidime seda vahepeal isegi piirama ja jätma paaripäevaseid vahesid,» lausus ta.

Kui tänavu suvel hävis tules Kilingi-Nõmme metsamaja, suurendas see veelgi teiste majade, ka Karuskose oma kasutamist. Et Soomaal asuvas majakeses ei ole vett ja elektrit, mis olid Männiku sõnul Kilingi-Nõmme majakeses ja soosisid rohkem linnainimeste tulekut, sobib see rohkem neile, kellele meeldib looduslähedasem elu. «See on ilus koht jõe ääres väga hea saunaga,» tutvustas ta Karuskoset.

​Teringi uus rada

Osal radadest matkab teeline edasi-tagasi, kuid praegusel ajal on eriti head need, millel on võimalik kulgeda ringiratast. «Kui tahad, õnnestub seal kõigi teistega kokkupuudet vältida,» lausus Tarmo Denks.

​Üks seesugune on Viljandimaal Teringi raba rada, mis hiljaaegu sai ka korrastatud. Endine laudtee oli seal üle kümne aasta vana ja lõiguti ajahambast näritud. «Nüüd on ta ilus ja värske. Sinna, kuhu laudteed ei läinud, sai hakkpuit maha,» ütles Denks.

Märksõnad
Tagasi üles