Seda telefoni ihkab isegi elukutseline piltnik

Copy
Xperia 1 III on praegu Eestis kõige hinnalisem Sony telefon, selle firma lipulaev. Ruutkood juhatab videoni, mille tegi telefoniga Sakala fotograaf.
Xperia 1 III on praegu Eestis kõige hinnalisem Sony telefon, selle firma lipulaev. Ruutkood juhatab videoni, mille tegi telefoniga Sakala fotograaf. Foto: Sony

Sony lipulaev Xperia 1 III jõudis Eestis müügile ligikaudu 1300 euroga, samas kui kõige lihtsama uue nuppudega mobiiltelefoni saab kätte paarikümne euro eest. Rääkida ja sõnumeid vahetada võib mõlemaga. Milleks siis maksta poolsada korda rohkem?

Ega siin ühest vastust olegi. Palju sõltub inimese maailmavaatest, soovidest ja võimalustest. Olgu mobiiltelefon kui eriline ja hinnaline tahes, minule on esmatähtis telefonikõne kvaliteet. Samuti on olulised aku vastupidavus ning võrguvõimekus. Sony esinduse saadetud telefoni proovisid oma vaatevinklist järele ka kolleegid Elmo Riig ja Triin Loide.

Kuigi sidefirmad reklaamivad, et 4G-võrgus peetav ­VoLTE kõne on väga kvaliteetne ja naturaalse kõlaga, pole minu kätte seni juhtunud mitte ühtki nutitelefoni, mille puhul selline väide täielikult paika peaks. Subjektiivselt hindan, et väga loomulikku tämbrit vahendab mu enam kui 14 aasta vanune telefon SonyEricsson K610i teise põlvkonna mobiilsidevõrgus. Peaaegu sama hea kõnekvaliteedi avastasin tänavu müügile jõudnud vastupidavas nuputelefonis Cat B40, ja jällegi eeskätt GSM-võrgus.

Sony Xperia 1 III esitab juttu selgelt ja valjult. Võõra inimesega rääkides tundub kõne naturaalne ning tõepoolest suurepärane. Aga kaks inimest, kes on teineteise hääletooni aastakümneid tundnud, tajuvad kohe, et teise hääle tämber ei ole päris loomulik, midagi mõjub võõralt. Teisalt, kui kuulasin telefoni kaudu muusikat või vaatasin «Aktuaalset kaamerat», tundus helimaailm igati loomulik ja tõetruu. Kiita tasub ka asjaolu, et telefoni kaks kõlarit asuvad esiküljel, üks all- ja teine ülaservas. Nii on heli suunatud otse kuulajani.

Nutitelefonide aku vastupidavus on kahe otsaga asi. Raju kasutaja, kes põhimõtteliselt telefoni otsas ripubki, kulutab tavalise aku tühjaks vähem kui päevaga. Kõnealuse telefoni aku maht on 4500 mAh ehk tänapäeva mõistes keskpärane või pisut suurem.

Proovisin telefoni mitmel moel. Helistasin, sealhulgas tegin videokõnesid. Pildistasin pisut, kasutasin e-posti ja veebibrauserit. Tegin mobiilse andmeside kiiruskatseid, värskendasin rakendusi, püüdsin telefoni seadeid tundma õppida, näppisin niisama. Kogu aja püsis telefon tavarežiimis, kuigi energia kokkuhoiu eesmärgil on võimalik sisse lülitada säästlik ja eriti säästlik režiim. Aku pidas vastu üle viie ööpäeva, mida pean päris heaks tulemuseks.

Osa nutifone kipub kasutades soojaks minema. Kogesin seda samuti, ehkki mitte kogu aeg. Paar korda tundus, et külgedelt läks see vaat et tuliseks.

Sony Xperia 1 III välimus on meeldiv ja klassikaliselt vaoshoitud. Tagumist külge kattev klaas on matt, millelt ei paista sõrmejäljed nii hästi välja kui läikivalt klaasilt. Kaameraküngas on pikk, aga kitsas ega küünita väga kõrgele.

Kirkast ekraanist ei hammusta tükki välja kaamera­­ava ega «kulm», ekraan ei kumerdu edevalt üle äärte. Telefonikorpuse servad on küll õige natuke kaardu, aga ümbritsev raam lame. Telefon on õhuke, kuid suur, täpsemalt öeldes üsna piklik. Eks see ole maitseküsimus, aga mina ­eelistan pisut laiemat nutifoni, mida minu arvates on parem kasutada.

Xperia 1 III on teatud piirini veekindel ja kuigi hinnalist telefoni vee alla panna on natuke kõhe tunne, ei juhtu sellest midagi hullu. Kui aparaat toimetusse jõudis, loputasin selle kraani all seebiveega eelmise kasutaja jälgedest puhtaks.

Kas aga kuiv asi saab olla libe? Kõnealuse telefoni puhul selgub, et saab. Korpuse pinda on küll meeldiv katsuda, kuid aparaat tuleb korralikult pihku haarata, et see sõrmede vahelt välja ei libiseks. Ses mõttes vajaks telefon ümbrist, mis ühtlasi pakuks kaitset kukkumise puhul.

Võrguvõimekuselt on kõnealune telefon suurepärane, toetades terve hulga 4G ja 5G sagedusalasid ning loomulikult saades hakkama kõigil 2G ja 3G sagedustel.

Sony esindus ise toob selle telefoni puhul asjakohases järjekorras esile järgmised fookuspunktid: kaamera, ekraan, mängimis- ja audiofunktsioonid, aku ja selle kiirlaadimine, samuti juhtmeta laadimine, seadme üldine jõudlus ning videosalvestusvõimekus.

Kokkuvõttes on Sony Xperia 1 III igati sümpaatne ja võimekas nutitelefon, mis toimetab kiirelt ja sujuvalt. Sellest võiks täis kirjutada hea mitu Sakala lehekülge, aga teised lood tahavad samuti ruumi.

ARVAMUSED

Artikli foto
Foto: Elmo Riig

Elmo Riig, fotograaf

Vaadates selle telefoniga salvestatud videot arvutiekraanil, saan kinnitada, et selle kvaliteet on suurepärane. Kuigi väljas oli hall ilm, on pilt selge ja terav. Heli kostab hästi. Ka teleobjektiiviga salvestatud kaadrid on kvaliteetsed. Telefon hoiab pildi üsna stabiilsena ka siis, kui salvestades sellega liikuda. Pole häirivat kõikumist ega hüplemist.

Pildistamisel pakub see telefon samuti väga kvaliteetset tulemust. Fotodel on kõik detailid eeskujulikult välja joonistatud, sügavusteravus on suurepärane – seda ka teleobjektiivi puhul. Värvid on loomulikud ega vaja erilist töötlust. Mina lasin fotod arvutis siiski fototöötlusprogrammiga kergelt üle, aga tavaliselt pole inimesel selle järele mingit vajadust. Ka ajalehe tarvis saaks kasutada töötlemata pilte.

Kui hinnata Sony Xperia 1 III telefoni video- ja fotovõimalusi silmas pidades, annaksin kümne palli süsteemis julgelt üheksa. Või ... kui järele mõelda, siis isegi kümme.

Telefon pakub professionaalsele fotokaamerale omaseid režiime, aga mina lasin automaatikal otsustada. Nagu ütlesin, tulemused on suurepärased. Telefon püüab valida võimalikult väikse tundlikkuse, sageli ISO 50. Nii väikest tundlikkust ei kasuta mina oma peegelkaameraga kunagi, sest see tähendab pikemat säriaega ja pilt võib tulla ebaterav. Selle telefoniga tehtud pildid tulid kõik teravad. Väga vinge!

Tänapäeval on mõnel telefonikaameral juba üle 100 megapiksli, aga see arv pole ainuke näitaja. Loeb kogu tehniline lahendus. Sony põhikaamera resolutsioon on vaid 12 megapikslit, kuid piltide kvaliteet on suurepärane. Usun, et sellega saab hea pildi printida isegi A2-formaadis.

Mina olen harjunud pildistama peegelkaameraga ja nõnda kavatsen jätkata, kuigi selle telefoniga saaks palju lehetööd ära teha. Tõesti, tahaksin seda telefoni endale. Siis ma enam igale poole, näiteks reisile, peegelkaamerat kaasa ei tariks.

Triin Loide
Triin Loide Foto: Elmo Riig

Triin Loide, filmi- ja mänguhuviline

Sony Xperia 1 III on tubli tööloom. Ajal, mil enamik teisi telefone on nii õhukeseks tehtud, et paistavad juba põhimõtteliselt läbi, on Sony oma koguka kerega üks tahe tükk.

Mida selle 1300 euro eest siis saab?

Esiteks kestab aku tõesti kaua. Isegi viis-kuus tundi filmide vaatamist või videomängu mängimist ei teinud seda tühjaks. Poolenisti tühjaks saanud akuga pidas telefon niisama kapinurgal seistes peaaegu kaks päeva vastu.

Filmide, sarjade ja YouTube’i vaatamiseks ning miks mitte ka audioraamatute ja jutusaadete kuulamiseks on see igati mõistlik valik, sest heli kvaliteet on hea. Heli ei hakka ragisema ega sahisema, kui see valjuks keerata. Umbes kümne meetri kauguselt võis raamatut selgesti kuulda ning ise samal ajal põrandat pesta.

Miinuspool on ehk suurus. 186 grammi kaaluvat ja 16,5 sentimeetri pikkust telefoni on üsna raske ja ebamugav käes hoida, eriti kui kasutada seda voodis või diivanil külitades ning soovida hakkama saada ühe käega. Käsi väsib ära ja pöial ei ulatu vabalt terve ekraani ulatuses liikuma, kuigi olen 179 sentimeetrit pikk ja mu käed pole just väikesed.

Jah, mängude mängimiseks ja filmide vaatamiseks on suur ekraan mõistagi hea – selleks tuleb telefon nagunii ristipidi ette võtta –, aga niisama uudiste ja foorumite lugemiseks ning otsingufunktsiooni kasutamiseks jääb see telefon veidi suureks. Näiteks ei ulatunud mu pöial brauseris aadressiribale ning tihtipeale oli vaja teine käsi appi võtta. Muidugi on alati võimalus telefon seadistada häälkäskluste peale, aga selline iseendaga rääkimine tundub veider. Kõikvõimalikud kõne-tekstiks-lahendused töötavad sel telefonil hästi, sest raud on kvaliteetne ja seega on kvaliteetsed ka mikrofonid.

Arvan, et see aparaat on mõeldud pigem aktiivsele kasutajale ja sobib suurepäraselt piltnikule, mitte aga diivanipatjade najal külitajale ja sellele, kes soovib lihtsalt enne magamaminekut voodis telefoniga aega veeta. Kui ma uut telefoni ostma hakkan, võtan selle siiski ühe esimese valikuna kaalumisele.

Sony Xperia 1 III

• Mõõtmed: 165 × 71 × 8,2 millimeetrit

• Kaal: 186 grammi

• Ekraan: 6,5 tolli (16,51 sentimeetrit), 21:9, 4K HDR OLED (3840 × 1644)

• Kate: ees gorillaklaas Victus, taga gorillaklaas 6

• Vee- ja tolmukindlus: IP 65/68, peab vastu kuni 1,5 meetri sügavusel 30 minutit.

• Aku: 4500 ampertundi.

• Protsessor: Qualcomm Snapdragon 888 5G

• Mälu: muutmälu 12, sisemälu 256 gigabaiti.

• Operatsioonisüsteem: Android 11

• Kaamera: ees 8 megapikslit (24 millimeetrit), taga 12 megapikslit (16 millimeetrit), 12 megapikslit (24 millimeetrit), 12 megapikslit (70 ja 105 millimeetrit)

• Võrgud: GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz; 3G sagedusalad 1, 2, 4, 5, 6, 8 ja 19; 4G sagedusalad 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46 ja 66; 5G sagedusalad n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77 ja n78.

Allikas: tootja

Tagasi üles