R, 9.12.2022

Arvustus ⟩ Maalimispausilt naasnud Mihkel Kleis imedemaal

Kai Vallikivi
, Kunstiteaduse tudeng
Maalimispausilt naasnud Mihkel Kleis imedemaal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rüki galeriis on väljas Mihkel Kleisi 12 teosest koosnev maaliseeria, mis valmis tal pärast kaheksa aasta pikkust maalimispausi.
Rüki galeriis on väljas Mihkel Kleisi 12 teosest koosnev maaliseeria, mis valmis tal pärast kaheksa aasta pikkust maalimispausi. Foto: Marko Saarm

Mihkel Kleis, kes on tuntud nii visuaal- kui helikunstnikuna, on olnud viimasel ajal keskendunud põhiliselt muusikale. Nüüd Viljandis Rüki galeriis vaadata oleva näituse «Tähendusväline vaade» tutvustuses on mainitud, et väljapandud teosed on kunstnikul valminud pärast kaheksa aasta pikkust maalimispausi. Eksponeeritud maalid on sündinud kahe viimase aasta jooksul, suurem osa tänavu.

Aktiivse heliloomingu kõrval on Mihkel Kleis kujundanud ka oma salvestiste kassetiümbrised. Näituse tutvustuses on kirjas, et ta on neil aastail tegelnud rohkem käsitsi joonistatud graafilise disainiga, mille vahenditeks on pliiatsid ja markerid.

Kleisi kujundustes mängivad kiri ja tähed olulist rolli ning nendest on tõukunud ka näituse maalid. Vaadata on tosinkond maali, värviküllaseid kompositsioone ning lisaks lauakesetäis mustvalgeid väiksemas formaadis töid, mis kujutavad väljamõeldud tähti ja nendest moodustatud ornamente. Kuigi kunstnikku on teoste loomisel mõjutanud kiri, on maalidel meile tuttavatest tähtedest saanud fragmendid, vormid või üksnes aimamisi äratuntavad motiivid, mis ilmuvad maalidele efektsete kooslustena.

Kleis on nii-öelda fantaasiatähtede vahele põiminud kord rohkem, kord vähem äratuntavaid elemente. Mitme teose puhul võib kujutatu esimese hooga tunduda silmale tuttavlik. Süvenemise korral aga sulanduvad värvid koos esmapilgul realistlike esemete ja vormide ning suurest osast maalidest läbikäiva lindimotiiviga kokku piltkirjaks – tervikuks, millele võib vaataja luua enda jaoks tähenduse ja tõlgenduse.

Värve on Kleis kasutanud rikkalikult. Galerii valgete seinte taustal mõjuvad tema värviküllased teosed kui augud kirevatesse (fantaasia)maailmadesse, kus võib näha müütilisi tegelasi, detaile muinasjutumaailmadest, aga ka vihjeid ajaloole. Mõneti tundub, justkui kajastuks Kleisi maalidel tema helikunstilooming. Tähtede ja teiste detailide vormid vahelduvad nagu helid muusikas – kohati tugevamalt ja rikkalikumalt, teinekord taas õrnalt ja tagasihoidlikult. Ajutine voolavus maalidel ja muusikas vaheldub rangema vormi ja korrapäraga. Kõik kokku loob ühtse ja tasakaalus terviku – motiivide maitseka põimingu.

Kleisi köitvad tööd pakuvad vaatajale puhta visuaalse elamuse, aga ka mõtte­ainest ja võimaluse edasisteks mõtisklusteks.

Näitus «Tähendusväline vaade» jääb Viljandis Rüki galeriis avatuks 20. novembrini.

Märksõnad
Tagasi üles