Maskikandmise vastunäidustust kinnitab vaid eriarsti antud tõend

Maski mittekandmiseks peab olema eriarsti antud tõend. FOTO: Eero Vabamägi

Terviseametini on jõudnud vihjed, et eri internetiportaalides müüakse tõendeid, mida reklaamitakse maskikandmise kohustusest vabastavate dokumentidena. Tegelikult ei ole sellistel isetehtud tõenditel juriidilist jõudu ning meditsiinilist vastunäidustust maskikandmisele saab kinnitada üksnes arstitõendiga.

Terviseameti hädaolukorra staabi juhi Ragnar Vaiknemetsa sõnul on nakkuse tõrjumiseks kasutatava kaitsemaski kandmine välistatud väga väikesel hulgal inimestest. Maski ei pea kandma haiged, kellel langeb tavaõhku hingates vere hapnikutase alla normaalse taseme, näiteks rasked kopsu- ja südamehaigusega patsiendid, kes vajavad kodust hapnikravi. Maskikandmise kohustus ei kehti meditsiinilistel põhjustel veel neile, kes ei saa ise maski eemaldada, näiteks halvatud, voodihaiged ja sügava psüühikahäirega inimesed. Terviseameti kommunikatsiooninõunik Merilin Vernik lisas, et nende hulk elanikkonnas on väga väike, kuid täpset arvu terviseametil ei ole. Vähe on ka neid inimesi, kellel on vastunäidustus vaktsineerimiseks. Kokku on neid Eestis 175.

"Oluline on rõhutada, et tõendit, mis päriselt vabastab maski kandmisest, ei saa osta," ütles Vaiknemets. "Maskikandmise vastunäidustuse olemasolu tuvastab ja kinnitab eriarst sõltuvalt terviseseisundist."

Arsti antud tõendil peab olema märgitud patsiendi nimi ja isikukood. Samuti peab olema loetavalt kirjas tõendi kehtivusaeg, väljastanud arsti nimi, asutus, arsti kood, kuupäev ja allkiri.

Perearstid selliseid tõendeid ei väljasta, kuid võivad koostada eriarsti konsultatsioonile saatmiseks saatekirja. Samas säilib perearstil õigus hinnata, kas patsiendi kirjeldatud probleem on piisav eriarstilt hinnangu küsimiseks. Üksnes inimese enda arvamusest ei piisa.

Vabariigi valitsuse korraldusega peab maski kandma täiskasvanute huvitegevuses ja -hariduses, täienduskoolitusel ja -õppes, konverentsidel; teatris, kontserdil ja kinos; meelelahutusteenustel, muuseumides ja näitustel, samuti toitlustusasutuste üldkasutatavates ruumides. Maski tuleb kanda ruumis korraldatavatel avalikel koosolekutel ja muudel üritustel. Üldkasutatavates ruumides tuleb maske kanda sportides, treenides, spordivõistlustel ning spordi- ja liikumisüritustel, samuti saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates.

Maski ei tule kanda tegevustes, kus see ei ole võimalik, näiteks vahetul sportimisel ja veega kokkupuutel, samuti restoranis süües. Seega ei pea veekeskuse duširuumis, basseinis ning saunalaval maski kandma, sest märjaks saanud mask kaotab oma efektiivsuse.

03.11.2021 05.11.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto