Viljandi linnapea Madis Timpson kirjutas enam kui pool aastat tagasi mittetulundusühingule Meie Viljandi kirja, milles andis teada, et kui ühing ei saa Jaak Joala kaubamärgi omaniku ja lese Maire Joalaga kokkuleppele, siis tuleb kuju ära viia ning linnavalitsus hakkab kaaluma Meie Viljandilt neile toetuseks antud 50 000 euro tagasinõudmist. Kokkulepet ei ole, kuju on kastis ning 50 000 euro tagasinõudmist praeguse teadmise kohaselt ei kaaluta.
Uus linnavalitsus peab olukorda lahendama hakkama. Juba ringlevad kirjad, kõlavad ideed, aga lahendusi on tegelikult vähe.
Linnapea oleks rahul mõttega, kui mittetulundusühing maksaks vabatahtlikult 50 000 eurot, võtaks kuju ja kaoks koos sellega. Mittetulundusühing raha maksta ei soovi. Õigemini ei näe Meie Viljandi eestkõneleja Harri Juhani Aaltonen põhjust, miks peaks linnale raha tagastama. Kujutame ette stsenaariumi, et linnavalitsus saadab mittetulundusühingule nõudekirja, et 50 000 eurot tagasi saada. Nagu Harri Juhani Aaltonen on avalikult lubanud, ta loeb selle kirja läbi. Ja kõik.
Edasi peaks linnavalitsus raha saamiseks pöörduma kohtu poole, et oma nõudeõigusele juriidiline kinnitus saada. Siis tekib aga seaduste ja paragrahvide võitlus teemal, kas kunst on vaba.
Linnavalitsuse alus raha tagasi nõuda on lepingusse pandud punkt, et Jaak Joala lähedastelt ehk Maire Joalalt peab olema kooskõlastus kuju püstitamiseks. Et just Maire Joala rahulolematuse tõttu on kuju kastis, siis võib ju eeldada, et seda luba ei ole. Kohtus läheks aga keeruliseks, sest Maire Joala on andnud loa kuju püstitamiseks selle ühe tööprotsessi valminud eskiisi alusel. Sellelgi on toru/tulba seest väljaulatuv nägu ja käed ning võhikule tundub see eskiis justkui mustvalge versioon Posti tänavale paigaldatud kujust. Seepärast viitabki Maire Joala asjaolule, et valminud kujule tema nõusolekut pole andnud. Et samba küljes on elemente, millega tema rahul ei ole.