R, 9.12.2022

Mulgid tähistasid lipupäeva ja tänasid hõimurahvaid

Kadri Allikmäe
, reporter
Mulgid tähistasid lipupäeva ja tänasid hõimurahvaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Teisipäeva hommikul tähistati Mulgi lipu päeva Mustlas rongkäiguga, milles osalesid kõik Tarvastu gümnaasiumi õpilased ning Tarvastu lasteaia Mustla maja lapsed.
Teisipäeva hommikul tähistati Mulgi lipu päeva Mustlas rongkäiguga, milles osalesid kõik Tarvastu gümnaasiumi õpilased ning Tarvastu lasteaia Mustla maja lapsed. Foto: Marko Saarm

Teisipäeva hommikul heisati Mustlas lipp, et tähistada Mulgi nädalat ning anda au eestlaste sugulasrahvastele, sest selle nädala laupäeval on hõimupäev.

Kui möödunud aastal osales Mulgi lipu heiskamisel vaid osa Tarvastu gümnaasiumi klasse, siis teisipäeval kell 10.10 oli Mulgi Majaka juurde tulnud terve Tarvastu gümnaasiumi pere ning ka Tarvastu lasteaia Mustla maja kolme- kuni viieaastased lapsed.

Lasteaialaste õpetaja Irja Vell ütles, et sel nädalal pakub lasteaia kokk neile Mulgi korpi ja putru ning nädala jooksul hoitakse paikkondlikku kultuuri au sees. "Eks me mulgi laule ja tantse ikka natuke teeme," lisas Vell.

Mulgi keele õpetaja Alli Laande, kes sel sügisel läheb keeletundi andma 15-sse Mulgimaa lasteaeda, ütles, et kõige tähtsam on Mulgi lipu päev lastele. Tema sõnul on tähtis anda traditsiooni tähenduse edasi, sest kui lastele midagi ei räägita, siis nad ei teagi seda tahta.

Lasteaedades plaanib Laande lastele õpetada Mulgi mänge ja kõnelda kohalikust kultuurist. "Vanal aal mängsive neid mänge noore ja suure inimese, aga nüid mängime neid lastege ja teeme sedä mulgi keelen, et laits saas sedä tunda. Kige parempest om sedä tetä laulden ja mängiden."

Lipu heiskamisel laulsid kõik kohaletulnud laulu "Mulgimaale", mille viisi on kirjutanud Juhan Simm ja sõnad Hendrik Adamson. Kõnelesid oma teist ametiaastat alustav mulkide vanem Arvo Maling ja Viljandi vallavanem Alar Karu. Tarvastu gümnaasiumi noored esitasid tantse ja laule.

Mulgi vanem Arvo Maling ütles, et lipp on sümbol, mis on inimesi ühendanud, ning mulke on maailma 25-miljonilises soome-ugri rahvaste peres vähe. Ta meenutas, et 90 aastat tagasi Helsingis peetud neljandal soome-ugri rahvaste maailmakongressil otsustati hakata oktoobri kolmandal nädalavahetusel tähistama hõimupäeva ning mulkide lipupäev on selle lähedal. "Sii päev luudi, et avite soome-ugri rahvaste keeltel ja kultuurel vällä paista. Mede lipupäev om ju kah selle jaos ellu kutsut ja tähisteme ütekõrrage Mulgi nädälit kah."

Maling ütles oma kõnes, et soome-ugri keeli on palju, ent nende kõnelejate arv on aastatega mitu korda vähenenud. Nii on ka mulkide hulgas keeleoskajate hulk kahanenud ning et mulkide keel, traditsioon ja mustrid kanduksid põlvest põlve, on oluline, et inimesed räägiksid seda keelt.

Mulgi lipu päeva tähistatakse 2013. aastast alates, mil lipp Tarvastu kirikus sisse õnnistati.

Hõimukuu ja soome-ugri kultuuripealinna ettevõtmiste osaks oleval Mulgi nädalal korraldatavaga saab lähemalt tutvuda Mulgi kultuuri instituudi koduleheküljel mulgimaa.ee.

Märksõnad
Tagasi üles