/nginx/o/2021/09/18/14078366t1h476b.jpg)
Kuigi hommikul olid Viljandi linnaraamatukogu ette Viljandi sünnipäeva tähistama tulnud vaid mõned pered ning lavaesine oli sootuks tühi, kogunes päeva peale inimesi rohkem ning linn sai väärilise sünnipäevapeo.
Linnapea Madis Timpson arvas kell 11 hommikul, mil ta linnarahvale kõnet pidama pidi, et kuna osa inimesi oli turul erakondade valimisprogrammidega tutvumas ja osa koristas samal ajal ka maailmakoristuspäeva puhul järve randa, siis seetõttu on ehk vähe rahvast.
Linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder kahtlustas, et ehk on oma mõju avaldanud ka teist aastat kestev pandeemia ning väga ei julgetagi sündmustest osa võtta.
Päeva peale tuli rahvast siiski juurde: perepäevale kohaselt andsid osalejate seas tooni lastega pered, kes said osaleda mitmel ettevõtmisel.
Pärimise peale, mida tähendab Viljandi sünnipäev linnale, vastas linnapea Madis Timpson, et vanus on soliidne, on olnud halvemaid ja paremaid aegu.
"Aga ma arvan, et praegu oleme tõusuteel. Mis teeb ühest linnast ikkagi linna, on inimesed. Kui ma vaatan viljandlasi, siis nad on ikka kultuursed, ettevõtlikud ja tegusad inimesed, kelle mõte ei jää vaid targutamise taha, vaid kes tahavad ikka ise ka teha."
Timpson tõi välja, et tänagi on linnas palju ettvõtmisi, mis on kogukonnast välja kasvanud ning mis ei toimu linna initsiatiivil. "Selles mõttes on minu arvates põhjust vaadata optimistlikult tulevikku. Meil on tegusad inimesed: inimesed, kes ei vingu ega virise, vaid teevad midagi ära."
Selle pärast, et Viljandi rahvaarv on viimastel aastatel vähenenud, ei tundnud linnapea suurt muret ning ütles, et selge on see, et Viljandi lähiperspektiivis miljonilinnaks ei muutu, ent linn saab luua inimesi toetava elukeskkonna ja ettevõtjad saavad luua töökohti, et inimestel oleks mugav elada. "Eks me oleme selles suunas liikunud ka," tõdes ta ja lisas, et viimasel aastal on Viljandis käinud rohkem siseturiste kui kunagi varem.
Kui linnapea peaks mõnele välismaalasele Viljandit tutvustama, siis tsiteeriks ta endist Suurbritannia suursaadikut Theresa Bubbeari, kes ütles, et Viljandi on kui peidetud varandus. "Eestlastele olen öelnud, et meil on kõrgkultuur 15 minuti kaugusel ja kõik sõltub sinust endast."
Päeva jooksul, mis kestis kella 11–15, sai Viljandi linnaraamatukogu ees pargis meisterdada 110-aastasele raamatukogule ja 738-aastasele linnale sünnipäevakaarti ning endale rinnamärki meisterdada. Ampsuteaduse teaduslike katsetega said lapsed endale ise jäätist ja tuulevurri teha.
Tartu tänav 1 pakkus orienteerumismängus osalejatele magusa üllatuse, raamatukogu tegi õnneloosi. Viljandi kunsti- ja huvikool andsid inimestele võimaluse osaleda kunsti töötubades.
Viljandi avatud noortetuba VANT oli korraldanud ekstreemspordi trikiraja, kus nägi nii BMX-ide kui tõukerataste vaatemängu. Üles astusid muusikud Tanel Sakrits ja Hendrik Hinrikus ning Viljandi gümnaasiumi solistid Katerina Agafonova ja Greta Raudsepp, keda saatis kitarril Henri Roht.
Esindatud olid Viljandi spordikeskus, kes pakkus võimalust teha korvpalli täpsusviskeid, ja Viljandi Perepesa, kes oli kohale kutsunud lastele õhupalle jagava tibu.
Muuseumi kirjanduslik giidituur "Raamatu rada pidi" viis huvilised jalutuskäigule raamatutega seotud paikadesse läbi vanema ja uuema Viljandi.