Keskkonnaamet avas keskkonnaotsuste infosüsteemis KOTKAS uue teenuse, mille kaudu saab lisaks teistele keskkonnakaitselubadele taotleda keskkonnaregistreeringuid. Veebiteenuse kaudu saavad ettevõtjad registreeringud kiiremini, sest kolmandik neist tehakse automaatselt.
Keskkonnaregistreeringuid saab nüüd esitada paberita
Keskkonnakaitseluba peab olema ettevõtetel, kes soovivad kasutada loodusvarasid või kelle tegevus saastab keskkonda. "Lubadega määratakse ettevõtetele nõuded loodusvarade säästlikuks tarbimiseks," selgitas keskkonnaameti ringmajanduse osakonna juhataja Rein Kalle. "Samuti aitab lubadega seatud nõuete täitmine hoida saastet normide piires."
Keskkonnakaitselubasid on kolme liiki: kompleksload, keskkonnaload ja registreeringud. Keskkonnaregistreeringuid antakse väikese keskkonnamõjuga tegevustele, selle alusel tegutsev ettevõte ei pea maksma riigilõivu ega saastetasu. Näiteks on registreeringut vaja väikestele katlamajadele ja tanklatele, aga ka pinnase või küttesüsteemi veekogusse paigaldamiseks või jäätmete vedamiseks. Keskkonnaregistreeringut vajavate tegevuste kohta saab lähemalt lugeda keskkonnaameti kodulehelt.
Keskkonnaameti ringmajanduse osakonna juhataja Rein Kalle sõnul on lubade taotlejatele oluline, et menetlused käiksid kiiresti. "Seetõttu otsustasime infosüsteemi arendada nõnda, et lihtsamad registreeringud kontrollib nüüd spetsialisti asemel arvuti. Näiteks jäätmekäitluse valdkonnas anname aastas ligikaudu 600 registreeringut, edaspidi tehakse automaatne otsus nendest ligikaudu kolmandikule," lausus Rein Kalle.
Ettevõtjad on soovinud, et keskkonnakaitselubade taotlemine ja hilisem aruandlus oleksid ühes infosüsteemis. Inimesed soovivad saada ka teavet, millised ettevõtted nende kodu lähedal luba taotlevad ja kuidas nad neile seatud keskkonnanõudeid täidavad. Keskkonnaotsuste infosüsteem KOTKAS ongi loodud selleks, et lihtsustada keskkonnalubade taotlemist, menetlemist ja keskkonnaandmete avalikustamist.