2018. aastast hooldekodusid kontrolliv sotsiaalkindlustusamet on pidanud ettekirjutusi tegema igal aastal, aga nende arvu amet ei avaldanud. Ameti kvaliteediosakonna juristi Kaira Pervi sõnul ei ole järelevalve eesmärk ettekirjutusi teha, vaid puudused kõrvaldada. Paljudel juhtudel on see Pervi selgitusel võimalik ka auditi tegemise ajal ning puudused kõrvaldatakse enne, kui jõutakse kokkuvõtte tegemiseni.
Sellele, kui rasked on Mulgi Häärberis avastatud puudused, Perv hinnangut ei andnud. Tema sõnul on seaduses kvaliteedinõuded ette antud ja neid kõiki tuleb täita. Mulgi Häärberi ettekirjutus ei ole mahukuse poolest ainulaadne. Samasuguses mahus on ettekirjutusi saanud Pervi selgitusel veel mõned asutused, kelle üle sotsiaalkindlustusamet valvet peab.
Hooldekodu ei kommenteeri
Küsimustele, kas Mulgi Häärber peab talle esitatud nõudmisi õigustatuks ja täidab need 3. oktoobriks, hooldekodu esindaja ei vastanud.
Hooldekodu juhataja Merle Palk ütles, et kokkuleppel ettevõtte omanikuga kommenteerib ettekirjutust vaid omanik.
Kui osaühingu Mulgi Häärber juht ja omanik Raivo Tõnismaa oli kuulnud, mis põhjusel helistatakse, ütles ta, et ei anna kommentaari, ja katkestas telefonikõne.
Prokuratuur menetleb
Koos sotsiaalkindlustusametiga asus Mulgi Häärberis sel kevadel toimunut uurima prokuratuur. Seni pole kellelegi selles asjas kahtlustust ega süüdistust esitatud, samas pole ka menetlust lõpetatud.
Uurimine sai alguse Viljandi haigla tehtud avalduse alusel, sest meedikud nägid hooldekodust haiglasse toodud patsientide olukorra põhjal suurt ohtu Mulgi Häärberis viibivate elanike tervislikule seisundile ja võimalikku inimõiguste rikkumist. Probleem oli eeskätt asjaolu, et väidetavalt olid mõned hoolealused lukustatud oma ruumidesse.
Prokuratuur alustas kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb vabaduse võtmist seadusliku aluseta.
Hooldekodu nimetas toona süüdistusi lausvaleks.
Maakonna suurim koroonakolle
Mulgi Häärberist kujunes märtsi algul maakonna suurim koroonakolle, kus positiivse proovi andis lühikese aja jooksul 43 inimest. Nakatunute seas oli 36 klienti ja seitse töötajat, kusjuures märtsi alguseks oligi terviseameti andmetel hooldekodus seitse töötajat.
Terviseameti lõuna regiooni juhi Tiia Luhti seletusel käisid ametnikud varakevadel hooldekodus neljal korral ning nakkustõrje meetmete järgimisega läks olukord järjest paremaks. Lühiajaliselt oli seal abiks neli vabatahtlikku.