N, 8.12.2022

Mulgimaa mehed asusid pealinnas loomaaeda ja Linnateatrit ehitama

Sigrid Koorep
, ajakirjanik
Mulgimaa mehed asusid pealinnas loomaaeda ja Linnateatrit ehitama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karksi-Nuia ettevõtte AMV Metall portfelli kuulub juba üksjagu märgilist toodangut. Narva piirisillale ja Tallinna lauluväljaku dirigendipuldile lisanduvad nüüd Linnateater ja Tallinna loomaaed. Fotol on ettevõtte juhatuse liikmed (vasakult) Andre Aavastik, Heinari Reinbach ja Madis Millistvere.
Karksi-Nuia ettevõtte AMV Metall portfelli kuulub juba üksjagu märgilist toodangut. Narva piirisillale ja Tallinna lauluväljaku dirigendipuldile lisanduvad nüüd Linnateater ja Tallinna loomaaed. Fotol on ettevõtte juhatuse liikmed (vasakult) Andre Aavastik, Heinari Reinbach ja Madis Millistvere. Foto: Elmo Riig

Karksi-Nuias tegutsev ettevõte AMV Metall võib rõõmustada osaühinguga Ehitus5ECO alanud koostöö üle, mis annab talle võimaluse panna käsi külge Eesti märgiliste objektide ehitusel.

Näiteks on juba pihta hakatud Linnateatri uuenduskuuriga, mille juures Viljandimaa ettevõtte ülesandeks on metalldetailide tootmine ja tarnimine. Samuti toodab ja paigaldab AMV Metall Talllinna loomaaia «Pilvemetsa» ekspositsioonialale metallkarkassi.

Need pole AMV Metalli juhatuse liikme Madis Millistvere sõnul ettevõttele küll mahult suured tööd, küll aga tähendusrikkad – teab ju Linnateatrit ja loomaaeda iga eestlane. Linnateatris tehtavate tööde rahaline maht jääb 60 000 ja 80 000 euro vahele, loomaaia puhul tuleb summa poole suurem. Loomaaiale on ettevõte tööd teinud ka varem.

«Mahuliselt on kas või siinsamas Textuurile tehtud töö oluliselt suurem,» märkis Millistvere, viidates AMV Metallist paari kilomeetri kaugusel asuvale puiduettevõttele, kuhu valmis hiljuti hoone metallkarkass.

«See on meie igapäevamuusika,» ütles AMV Metalli teine juhatuse liige Andre Aavastik ja Millistvere lisas näitlikustamiseks, et kui ettevõtte aastakäive peaks tulema nelja miljoni euro lähedale, siis loomaaiaga seotud töö maht on sellest kolm-neli protsenti.

Nelja miljoni euroni on metalliettevõte jõudnud kaheksa aastaga. Millistvere ja Aavastiku sõnul on ära tehtud tubli tükk tööd ning seda näitab ka käive, mis on algusaastate omaga võrreldes kasvanud ligi 16 korda.

Turg on punane

Praeguse koroonakriisi kohta, mis on mõjutanud materjalide tarnimist ja muutnud lõpptarbijale tellimuse varasemast hulga kallimaks, tähendas Andre Aavastik, et ehituses on pandeemiaaeg tähendanud lõppkokkuvõttes siiski buumi, kuigi alguses oli hirm, et kõik kukub kokku.

Madis Millistvere meenutas, et selle aasta jaanuaris ja veebruaris tõmmatigi hangete mahud alla ning uusi projekte väga ei alustatud, mais ja juunis muutus ehitusturg aga taas aktiivseks. «Praegu on turg pigem punane kui rahulik.»

Hinnadki hakkavad Millistvere sõnul rahunemismärke näitama. «Seda küll seal ülemises otsas,» täpsustas ta ning lisas: «Hinnad on tõusnud, aga materjali on juba saada. Tõenäoliselt see kõrgem hinnatase nüüd mõneks ajaks jääbki. Me räägime ikkagi 80–150-protsendilisest tõusust olenevalt nomenklatuurist.»

AMV Metalli hiljutine töö on näha ettevõtte naabruses: aktsiaseltsile Textuur valmistas ja paigaldas ta hoone metallkarkassi.
AMV Metalli hiljutine töö on näha ettevõtte naabruses: aktsiaseltsile Textuur valmistas ja paigaldas ta hoone metallkarkassi. Foto: Elmo Riig

AMV Metalli tööde nimekirjas on peale eelmainitute olnud teisigi märgilisi objekte, kas või Tallinna lauluväljaku dirigendipult ja Narva piirisild. Viimati nimetatut tehti samuti koostöös Ehitus5ECO-ga.

Nüüdseks on ettevõttel välja kujunenud 20–30 head koostööpartnerit ja tarnijat ning kergekäeliselt ta neid välja ei vaheta. Toormaterjal tuleb peaasjalikult Eestist ja laos hoitakse umbes kahe kuu varu. «Praegu peame kuus majast välja saatma umbes 150 tonni jagu konstruktsioone, et olla korralikult joonel,» lausus Aavastik.

Tööjõuga kehvad lood

Kui materjalide kättesaadavus on taastumas ja ehitusturg näitab aktiivsust, siis maal tegutsedes valmistab endiselt peavalu tööjõunappus.

«Sellega on halvasti,» tunnistas Madis Millistvere ning äripartner tõdes, et tuginetakse ikkagi suuresti välismaalastele, keda on ettevõtte 40-liikmelisest kollektiivist praegu kümme, enamikus Ukrainast, aga ka Moldaaviast.

Välismaalaste tulek tähendas ettevõttele ühtlasi kohustust neile elukohad hankida. Ent teisiti ei saanud, sest nagu Madis Millistvere ja Andre Aavastik nentisid, polnud kohapealt kedagi tulemas, kuigi töökuulutus on kogu aeg üleval olnud.

Algul kasutati välismaalastest tööjõu hankimiseks vahendusfirmasid, kuid nüüd käib kõik juba otsekontaktide kaudu. «Meil on neile tehtud elamis- ja tööload ning ostetud kaks korterit – üks Karksisse, teine Karksi-Nuia,» rääkis Millistvere ning Aavastik lisas, et ilmselt motiveerib välismaalast siia tulema seesama, mis motiveeris Eesti mehi ja poegi paarkümmend aastat tagasi hakkama Soome vahet käima. «Palgataseme vahe on mitmekordne.»

Palka makstakse ettevõttes kõigile ühtsetel alustel, olenemata sellest, kust keegi pärit on. Küll aga juhtub, et välismaalased teevad rohkem töötunde ja nende kuupalk saab lisa.

«Nad tulevad siia ju tööd tegema,» märkis Aavastik.

«Kindlasti pole välismaalased odavam tööjõud, kui on eestlased,» sõnas Millistvere. «Siiski on sellist stsenaariumi, et töökohad kaetakse ukrainlaste või moldaavlastega, näha väga paljudes ettevõtetes. Kohalikku tööjõudu lihtsalt ei tule või on kaader liiga voolav.»

Palgad näivad AMV Metallis korralikud: keskmine brutopalk küündib üle 1500 euro. «Võiks öelda, et isegi üle keskmise, maakonnas kindlasti,» lausus Millistvere. Tõsi ta on: Eesti keskmine brutopalk oli 2021. aasta esimeses kvartalis statistikaameti andmetel 1473 eurot ja Viljandimaal jäi see 1188 euro juurde.

Märksõnad
Tagasi üles