N, 8.12.2022

Jakobsoni mälestuseks joostakse ja avatakse pinke

Kaie Mölter
, reporter
Jakobsoni mälestuseks joostakse ja avatakse pinke
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Carl Robert Jakobsoni skulptuur Viljandis
Carl Robert Jakobsoni skulptuur Viljandis Foto: Elmo Riig

Ajalehe Sakala asutaja Carl Robert Jakobsoni sünnist möödub 26. juulil 180 aastat. Sel puhul korraldab Jakobsoni talumuuseum Kurgjal ürituste nädala ning Tartus avatakse kolm pinki.

Sünniaastapäevanädal Kurgjal saab alguse 24. juulil avatud talude päevaga ja lõpeb 1. augustil teemakohase etendusega «Suburgide Lill». 27. juulil kell 12 ja 15 on talumuuseumis sünnipäevatuur, 28. juulil peetakse aiapäeva ja 29. juulil mesinduspäeva.

31. juulil kell 11 antakse Sakala tee jooksu start. Sakala tee on metsarada Kurgjalt Vanaõueni, mida mööda Carl Robert Jakobson käis Viljandisse Sakalat toimetama. Jooksu on seal korraldatud 1978. aastast juulikuu viimasel laupäeval ehk Jakobsoni sünniaastapäeva paiku.

1. augustil kell 13 mägib Mädara külateater Kurgja talumuuseumis Elle Are etendust «Suburgide Lill».

Tartus tähistatakse Carl Robert Jakobsoni sünniaastapäeva kolme nimelise pingi avamisega esmaspäeval kell 17 Tähe tänav 4 hoone ees. Tseremoonial kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas ja Tartu ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. Meeleolu loob ja rahvusliku ärkamise lugusid mängib Vääg­vere pasunakoor Kersti Perandi juhatamisel. Eesti kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogu lugemissaalis saavad huvilised vaadata «Kolme isamaa kõne» käsikirja.

Carl Robert Jakobson (1841–1882) oli Eesti rahvusliku ärkamise suurkuju, ajakirjanik ja kirjanik, muusik ja põllumajanduse edendaja. Ta sündis Tartus ülikooli teenri, hilisema Torma kihelkonna koolmeistri Adam Jakobsoni pojana. Jakobson õppis Cimze seminaris, oli koolmeister Tormas, Jamburgis ja Peterburis ning pärast Eestisse tagasipöördumist taluperemees Vändra kihelkonnas. 1878. aastal asus ta Viljandis välja andma ajalehte Sakala, mille poliitiline hoiak kujundas ümber kogu rahvusliku liikumise ja viis Jakobsoni selle etteotsa. Ta tegi kaastööd Eesti Postimehele, oli tegev Eesti Kirjanduse Seltsis ja Aleksandrikooli liikumises ning juhtis Pärnu ja Viljandi Eesti põllumeeste seltsi.

Märksõnad
Tagasi üles