Viljandi pärimusmuusika festivalil on kaks mälestuskontserti

Sakala
Copy
Igor Tõnurist
Igor Tõnurist Foto: Sandra Urvak

Homme algaval Viljandi pärimusmuusika festivalil mälestatakse kontserdiga kaht suurmeest, kelle panust pärimusmuusika hoogsasse arengusse Eestis pole võimalik üle hinnata. Need on Igor Tõnurist ja Jaak Johanson.

"Mõlemad on võimsad näited eeskuju nakkavuse olulisusest ja mõlemal on väga eriline roll meie festivali kujunemises," sõnas Viljandi pärimusmuusika festivali pealik Ando Kiviberg. "Igor Tõnurist koos Ain Sarve, Kristjan Toropi ja teiste kaasteelistega oli see, kes mõjutas pärimusmuusika tugevat taastulemist Eestis XX sajandi viimasel veerandil, ning Igor oli ka see, kes tagas, et autentset pärimusmuusika traditsiooni pealiskaudsusega ära ei lörtsitaks."

Jaak Johansoni vaade rahvamuusikale on Viljandi pärimusmuusika festivali sünni ja ideaalide kujunemise juures Kivibergi sõnul samuti väga suurt rolli mänginud. "Jaagu suust pärineb ka tõdemus, et Viljandi folk on armumist soodustav festival."

Etnograaf ja folklorist, pikaaegne rahvamuusikaansambli Leegajus kunstiline juht Igor Tõnurist lahkus meie seast tänavu 9. jaanuaril, pärimusmuusik ja näitleja Jaak Johanson 14. veebruaril.

Etnoloogina uuris Igor Tõnurist rahvapille ja pillimängu, ent isikliku eeskuju kaudu nakatas ta paljusid rahvamuusika ansambli Leegajus ja Sõsarõ kunstilise juhina. "Tema soov ja siht oli esitleda pärimuskultuuri kui tervikut, mis hõlmab muusikat, tantsu, teadmisi, kombeid ja riietust," on Tõnuristi fenomeni kirjeldanud endine Leegajuse liige Kristin Kuutma.

Ühes 2020. aasta intervjuus ütles Jaak Johanson, viidates Igor Tõnuristi rollile oma elus, et kui head eeskuju pole, ei leia metsikust üles. "Teadmine, et rahvalaulus on midagi sellist, millesse tasuks oma nina toppida, tuli just Leegajuses," meenutas Johanson, kes kuulus ansamblisse aastatel 1976–1981 ja kelle sõnul ei tehtud Tõnuristi juhtimisel suveniirfolki, vaid autentsusele ja akadeemilisele baasile toetudes pakuti ometigi laulu kaudu metsikust, lendamist, ärapääsemist.

Meenutuskontsert "Mõeldes Jaagule" on reedel, 23. juulil algusega kell 23 Pauluse kirikus, Igor Tõnuristi mälestuskontsert on laupäeval, 24. juulil kell 21.30 pärimusmuusika aidas.

Jaak Johanson
Jaak Johanson Foto: Kaari Saarma

Pileteid üksikkontsertidele sel aastal eraldi ei müüda, ent eile tuli müüki väike lisakogus päevapasse reedeks ja laupäevaks. Samuti on veel saadaval päevapasse neljapäevaks ja pühapäevaks. Kindlatel kontserdihuvilistel on soovitatav aegsasti ära osta 2-eurone lisapilet, mis tagab passiomanike pääsemise sisekontserdile.

Jaak Johansoni meenutuskontserdil astuvad üles Krista Citra Joonas, Kärt, Mart ja Ants Johanson, Ando Kiviberg, Jaak Tuksam, Eesti Keeled, Seán Garvey, Sofia Joons Gylling, Marko Matvere, Mari Kalkun, Meelika Hainsoo, Kristiina Ehin, Silver Sepp, Sakarias Jaan Leppik ja Minu Isa Oli Ausus Ise. Kontserdi kunstiline juht on Ants Johanson.

Igor Tõnuristi mälestuskontserdil esinejad on kõik tema õpilased, sealhulgas ka need, kes ajapikku kujunesid rohkem kolleegiks või astusid paralleelset rada. Üles astuvad Ando Kiviberg, Kristin Kuutma, Lauri Õunapuu, rahvamuusikaansambel Leegajus, Ants Taul, Cätlin Mägi, Tuule Kann ja Kertu-Liis Õnnis, Raivo Sildoja, Ott Kaasik, Tarmo Kivisilla ja Žurba. Kontserdi kunstiline juht on Lauri Õunapuu.

Igor Tõnuristi mälestuskontserdi õnnestumisele aitavad kaasa Eesti kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisaini teise kursuse tudengid. Nemad loovad Piret Pupparti juhendamisel mängulise valgusinstallatsiooni mustrikitiku, et tõsta esile Igor Tõnuristi panust rahvarõivaste uurimises. "Valgusornamentidega täidetud pühakoda kannab endas vihjeid eri kihelkondade pärandist suure ilmapuuni välja," tutvustas Puppart.

Tagasi üles