R, 9.12.2022

Viljandi ettevõte toidab Rally Estoniat päikseenergiaga

Richard Särk
Viljandi ettevõte toidab Rally Estoniat päikseenergiaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rally Estonia peakorraldaja Urmo Aava (vasakul) ja Solarstone’i tooteinsener Mattis Jürimäe (paremal) päikesekonteineri esitlusel.
Rally Estonia peakorraldaja Urmo Aava (vasakul) ja Solarstone’i tooteinsener Mattis Jürimäe (paremal) päikesekonteineri esitlusel. Foto: Marko Saarm

Viljandis päikesekatuseid tootev firma Solar­stone sõidutab täna Tartumaale Kambjasse äsja valminud ehitise, mis hakkab järgmisel nädalal seal päikesest elektrit tootma. Seda kasutavad autoralli maailmameistrivõistluste Eesti etapil tegutsevad toitlustajad.

Lõuna-Eesti metsade vahele suunduv riistapuu kujutab endast merekonteinerit, mille peale on paigaldatud päikesepaneelid, ning mis on sisustatud päikseenergiast elektri tootmiseks ja talletamiseks vajalike seadmetega. Lisaks läheb kaasa kaks päikesepaneelidega kaetud varjualust.

Solarstone’i tegevjuht ja kaasasutaja Silver Aednik rääkis, et idee isevärki konteineri loomiseks tekkis siis, kui levis sõnum Rally Estonia rohelisest visioonist. Solarstone oli valmis pakkuma ralli korraldajatele keskkonnasõbralikku energiaallikat.

Aedniku sõnul tuleb sääraste ürituste puhul üha enam otsida keskkonnasäästlikke lahendusi ning alati ei pea kasutama diiselgeneraatoreid. Selline generaator võetakse rallile siiski kaasa puhuks, kui ilm juhtub olema pilvine ning päiksest ei jätku.

Solarstone’i päikesekonteiner leiab Aedniku jutu järgi kasutust Leigol, kus VIP-ala toitlustajad saavad sellest vajaliku elektri oma vokkpannidele ja muudele energiat vajavatele seadmetele. Aednik avaldas lootust, et Solarstone’i tehnoloogia abil saavad toitlustajad teenindada sadu rallifänne. «Loodame, et päike on meiega,» ütles ta.

Inverterid muundavad päikeseenergia elektriks.
Inverterid muundavad päikeseenergia elektriks. Foto: Marko Saarm

Kuus aastat tagasi Solarstone’i asutajate hulgas olnud Aednik tõdes, et küllap on sääraseid mobiilseid energiajaamu tehtud mujalgi, kuid Viljandi ettevõte kelleltki snitti võtnud pole. Tegevjuhi sõnul on konteineri ja päikesepaneelidega kaetud varjualuse vastu huvi tuntud mujaltki ning kliente, kes selliseid lahendusi vajavad, leidub. Ettevõtte tooteinseneri Mattis Jürimäe ütlemist mööda kulus konteineri valmistamiseks kaks-kolm nädalat ning selle maksumus on umbkaudu 50 000 eurot.

Teisipäeva pärastlõunal Viljandis päikesekonteinerit uudistamas käinud Rally Estonia peakorraldaja Urmo Aava sõnul oli korraldusmeeskond meeleldi valmis Viljandi ettevõtet MM-rallil võõrustama ning ta lisas, et rohelise lahendusega oli viimane aeg edasi minna. Endine rallisõitja avaldas lootust, et konteineri võtavad soojalt vastu nii toitlustajad kui ka rohemajanduse auditit tegevad ametnikud.

Aava lisas, et korraldusmeeskond liigub rohelise visiooniga samm-sammult edasi ning kõigi kiiruskatsete roheenergiaga varustamiseni veel ei jõua. Peakorraldaja sõnul pole seni olnud kuulda, et mõni teine WRC-ralli korraldaja oleks oma võistlusel kasutanud sellist lahendust, nagu nädala pärast pakub ­Solarstone.

2015. aastal alguse saanud ja Viljandis tegutsev Solar­stone toodab ja müüb katuseid, mille materjalis on ühendatud kivi ja päikesepaneelid, mis toodavad majale elektrit.

Rally Estonia algab 15. juulil ning Solarstone’i päikesekonteiner on kasutusel Kambja kiiruskatsel, mille võistlejad läbivad päev hiljem kahel korral.

Märksõnad
Tagasi üles