R, 9.12.2022

Ka pitsu ja suksu lihased vajavad hoolt

Mirell Põlma
, keeletoimetaja
Ka pitsu ja suksu lihased vajavad hoolt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kairi Agan ei soovita pärast massaaži külmal ajal kohe õue jalutama minna, muidu saavad soojaks muditud lihased külma, aga suvel võib väikese tiiru teha, et koer saaks jääkainetest vabaks.
Kairi Agan ei soovita pärast massaaži külmal ajal kohe õue jalutama minna, muidu saavad soojaks muditud lihased külma, aga suvel võib väikese tiiru teha, et koer saaks jääkainetest vabaks. Foto: Mailiis Ollino
  • Koerad oskavad massaažist mõnu tunda: mõnel vajub silm mudimise ajal kinni.
  • Koeraomanik saab lemmiku enesetunnet lihtsate võtete abil parandada.

See, et siinkirjutaja koer ei arvanud esimesel massaaži­seansil mudimisest ja valulike kohtade otsimisest suurt midagi ning kippus kodu teise otsa pagema, oli ootuspärane, nagu kinnitasid loomade füsio­terapeut Kairi Agan ja koeramasseerija Karolin Tohv.

Iga järgmise korraga läheb nende ütlust mööda aina ladusamalt: loom ei pelga enam võõrast ja usaldab spetsialisti rohkem, sest teab juba, mis ees ootab. Mõni suudab niimoodi lõõgastuda, et suigub unne.

Mõlemad spetsialistid nentisid, et koera ei saa väevõimuga maha suruda, muidu läheb ta stressi ja igasugune koostöö lõpeb. Seisku, istugu või lamagu – looma saab masseerida igas asendis. Kuulekat sportkoera, näiteks Saksa või Belgia lambakoera, annab konkreetse käskluse abil paigal püsima panna ja Agana hinnangul võibki neid pidada ideaalkundedeks.

Välismaal võimlevad rotid

Kui põhilised massaaži­kliendid on Kairi Aganal koerad ja Karolin Tohvgi keskendub neile, siis füsioteraapiat teeb Agan nii koertele kui hobustele. Isegi kaks kas- si on aastate jooksul võimlemisest abi saanud. Üks neist oli akna tuulutusavasse rip-pu ja seejärel tagakehast halvatuks jäänud, teine viiendalt korruselt alla kukku- nud ja reieluu murdnud. Nüüdseks elavad mõlemad tavalist elu.

«Kassi on keeruline harjutusi tegema panna, ühel juhul toimis pasteet,» tõi Agan näite. Koerte puhul töötab maius hästi.

Mujal maailmas teevad kõiksugused isendid harjutusi. Näiteks Soomes saavad Agana sõnutsi füsioteraapiat rotid ja jänesed, Inglismaal isegi tõupullid, kel seemendamine ja paaritamine kurnavad selga.

Agana ja Tohvi juurde ei jõua loomad hädade ennetamiseks, vaid eelkõige siis, kui tagajärjed käes. «Operatsiooni järel, lihasrebendite, lonkamise või trennivigastuste pärast,» loetles Tohv põhjusi, miks tema poole enamasti pöördutakse.

Ta leiab, et massaaž võiks olla ennetav. «Paljudel minu püsiklientidel pole midagi viga. Ega massööri juurde pea minema siis, kui sul on midagi viga. Sa võiksid seal käia selleks, et sul midagi viga ei oleks.»

Masseerija versus füsioterapeut

Füsioterapeut Kairi Agana selgituse kohaselt eristab loomade füsioterapeuti masseerijast see, et too keskendub harjutustele.

Paneb koera näiteks vaheldumisi istuma või lamama ja seisma, tugevdamaks tema keha tagaosa. Samuti tehakse palliharjutusi.

Agana jutu järgi on füsioterapeudi ülesanne vaadata looma tervikuna: milline on tema võimekus, milles esineb puudujääke ja mida tuleb järele aidata.

Masseerija töötab Karolin Tohvi sõnutsi kogu keha läbi, et lihaste ja kõõluste pinget vähendada ning lihastoonust mõjutada. Massaaž parandab vere- ja lümfiringetki.

Agana kinnitusel enamik füsioterapeute ühtlasi masseerib loomi, aga mitte vastupidi. ​Füsioterapeudid teevad ka elektri-, laser-, magnet- ja ultraheliravi. (Mirell Põlma)

Tohvi hinnangul on odavam probleeme ennetada, eriti kui mõelda operatsioonide hindadele. «Massaaž ei ole luksusteenus. Luksus on see, kui sinu ja su koera keha on terve,» lausus ta.

Koertele teevad enim häda selg ja tagakeha. «Agility-koertel esineb tihti puusa painutajalihaste ülekoormust, õla- ja randmepiirkonna vigastusi, selja-vaagna ülesirutusvigastusi,» nentis Kairi Agan. «Eakamate koerte probleemid on liigesevalu ja -jäikus ning ülekaal.»

Ratsanik võib hobuse ära rikkuda

Hobustelgi on Agan täheldanud enim seljahädasid. Kehv ratsanik ja halb varustus põhjustavad loomale valusid: hobune hakkab lonkama või keha valesti hoidma. Hea ratsanik seevastu võib looma liikumist hoopis parandada.

Masseerimise ja füsioteraapia käigus jäävad silma muudki mured kui need, mille pärast omanik spetsialisti poole on pöördunud. «Iga kolmas või neljas koer on mõni kilo ülekaalus,» märkis Tohv oma klientuuri põhjal. «Teine probleem on küüned: omanikud ei saa koertel küüsi lõigatud. Mõnel läheb käpahoid valeks, sest küüned on liiga pikad.»

Agana juurde füsio­teraapiasse satuvad sageli seljahädadega taksid, kes tihtilugu on ülekaalus. «Ülekaal koormab liigeseid,» tõdes ta.

Vastutasuks selle eest, et masseerija ja füsioterapeut leevendavad neil valu, pakuvad neljajalgsed meelelahutust. «Kui leian valusa koha, tulevad nad musitama. Püüavad mind musidega ära osta või hakkavad täiega peeretama,» rääkis Karolin Tohv.

«Eile käisin peres, kus on kaks koera. Vanemale tegin pesas massaaži. Me võtsime enda alla kaks kolmandikku pesast ja noorem koer üritas sinna kõrvale mahtuda. Kui massaaži lõpetan, siis alati sügan teda natuke,» jutustas Kairi Agan lõbusast kliendist ning tõi näite, et füsioteraapias teevad koerad konkreetse käskluse peale teinekord kõike muud kui seda, mida vaja. Ja kui tahad konkreetset kohta mudida, võid kindel olla, et koer peidab just selle ära, näiteks tõmbab käpa kõhu alla.

Kui Agan leiab hobust mudides mõnusa koha, sirutab too kaela pikaks nagu kaelkirjakul ja hakkab mokkadega matsutama.

VASTUNÄIDUSTUSED

  • Massaaži puhul: halvaloomuline kasvaja, lahtine haav, luumurd, äge haigus (sealhulgas nahaprobleemid), palavik, põletik, sepsis, šokiseisund.
  • Tiineid ja äsja opereeritud loomi pole soovitatav masseerida, kuid Kairi Agana sõnutsi tohib kergeid silumis­võtteid teha. Karolin Tohv soovitab lõikuse järel arstiga enne nõu pidada, et too annaks rohelise tule.
  • Füsioteraapia puhul piirangud peaaegu puuduvad, tuleb vaid valida õiged harjutused.
  • Kui loomaomanik pöördub füsioterapeudi või masseerija poole näiteks jutuga, et koer lonkab, suunatakse too kõigepealt arstile.
Allikad: Kairi Agan, Karolin Tohv

Nippe koeraomanikele

  • Silitage – see on kõige lihtsam võte. Juba ainuüksi see tekitab loomas heaolutunnet.
  • Voolige selja pealt, liikudes turjast sabani välja, mudides lihast veidi.
  • Sõrmitsege kõrvalesti põhjalikult. Koertele see enamasti meeldib. Nagu inimestelgi on koertel seal kogu organismi mõjutavad punktid.
Allikad: Kairi Agan, Karolin Tohv
Märksõnad
Tagasi üles