Skip to footer
Saada vihje

Mulgid sõitsid soome-ugri maailmakongressile

Täna algab Tartus Eesti Rahva Muuseumis kaheksas soome-ugri rahvaste maailmakongress, mis toimub koroonaviirusest tingitud olukorras hübriidvormis. Mulgid, kel on Abja-Paluoja linnaga sel aastal kanda soome-ugri kultuuripealinna roll, tegid Sakala toimetuse ees Viljandis enne suurüritust mõned tantsud.

Mulgi kultuuri instituudi juhataja Ave Grenberg ütles, et Mulgimaa pole kunagi varem olnud nõnda jõuliselt ja uhkelt pildis kui tänavu, sest Abja-Paluoja on kandnud kogu soome-ugri maailma kultuuripealinna tiitlit. Ja kuigi suur osa kevadisi sündmusi jäi COVID-19 piirangute tõttu ära, siis tänavu on jõutud kududa hõimuvaipa, tehtud koostööd Mulgi ettevõtjatega ning kohalikesse poodidesse tulevad Mulgi toodete riiulid. 26. juunil on Hallistes plaanis Mulgimaa peremäng, juulis Abja suvepäevad kodukohvikute õhtu ning laadaga. Juuli lõpus tuleb Mulgi pruulikojas Mulgi söögi festival ja Karksi mõisapargis ka soome-ugri kultuuripealinna teemaline Mulgi pidu.

Soome-ugri rahvaste maailmakongressil on mulkidel Grenbergi kinnitusel plaanis tervitada hõimurahvaid ja anda Tartu linnale kolmeks päevaks soome-ugri kultuuripealinna sümbol tsirk, mille võtab vastu linnapea Urmas Klaas.

"Meile tähendab maailmakongressile minek seda, et saame mulgi pärandkultuuri rohkem esile tuua, tutvustada Abja-Paluojat ja Mulgimaad ning väärtustada hõimurahvaid," ütles Grenberg.

Mulgi vanem Arvo Maling, kes valiti möödunud aasta sügisel Mulgi kultuuri edendama, ütles, et maailmakongress tähendab kõigile soome-ugri rahvastele väga palju, sest tegeldakse keele ja kultuuri teemadega. "Kuigi soome-ugri rahvaid on 25 miljonit, on vaid kolmel oma riik ning enamik rahvaid elavad teise riigikeelega riikides. Ka mulkide jaoks on oma keele säilimine tõsine teema," sõnas Maling. "Kuidas keskkonda hoida, kuidas inimesed rohkem oma murdekeeles räägiksid ja kuidas seda keelt Eesti riigis elus hoida – need on põhiteemad, millele koos soome-ugri rahvaste ning setode, võrokeste ja eestlastega proovime maailmakongressil lahendusi leida."

Maailmakongressist, mis on tähtsaim soome-ugri rahvaste kogunemine, võtab osa 14 soome-ugri rahvust. Kongress on otsustusvõimeline, kui selle töös osaleb vähemalt 11 rahvust. "Ühtekokku osaleb kongressi töös pea 400 inimest, nende hulgas 124 delegaati ja 229 vaatlejat ning külalised ja ajakirjanikud," täpsustas kongressi korraldustoimkonna juht Helle Helena Puusepp.

Maailmakongressi avamisele kogunenuid tervitavad kõnedega Soome, Ungari, Läti ja Eesti president. Sõnavõtuga pöörduvad kohalolijate poole ka Ungari inimressursside ministeeriumi aseriigisekretär ning Soome, Vene ja Eesti kultuuriminister.

Kogunemise ajalooline eesmärk on arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli, edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd, käsitleda aktuaalseid probleeme, leida neile lahendusi ning viia ellu kõigi soome-ugri rahvaste enesemääramise õigust kooskõlas rahvusvaheliste normide ja põhimõtetega.

Kaheksanda soome-ugri rahvaste maailmakongressi "Kultuurimaastikud – keel ja meel" peakorraldaja on mittetulundusühing Fenno-Ugria Asutus. Teemaistungid kavandati koostöös soome-ugri rahvaste konsultatiivkomiteega. Teemarühmades käsitletakse keele säilitamise ja edasiandmise ning kakskeelsuse probleemide kõrval ka kliimamuutuste mõju soome-ugri rahvastele ja kultuuriinnovatsioonide küsimusi. Oluline teemavaldkond on traditsiooniliste ja uute meediakanalite kasutamine ning nüüdisaegsete keeletehnoloogiate rakendamine soome-ugri rahvaste teabetöös.

Kolmapäeval kell 14 algaval plenaaristungil aset leidvat avatseremooniat saab jälgida kolmes keeles ka ERR-i portaalide vahendusel.

Kaheksanda soome-ugri rahvaste maailmakongressi auks annab Eesti Post välja kunstnik Riho Luuse kujundatud postmargi koos esimese päeva ümbriku ja eritempliga. Eesti Pank laseb soome-ugri rahvaste auks ringlusse erikujundusega kaheeurose pühendusmündi. Fenno-Ugria mündil on kujutatud Karjalas asuva Äänisjärve kiviaegsetelt kaljujoonistelt pärit päikese, põdra, jahimehe ja veelinnu kujutised. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mündi kujundasid Al Paldrok ja Madis Põldsaar.

COVID-19 viirusest tingitud olukorra tõttu saab münti osta ainult Omniva e-poest. Postmargi esitlus ja müük on kongressi avapäeval ERM-i õuealal.

Kommentaarid
Tagasi üles