«Klassikud on juba üle sajandi öelnud, et traditsioonilistel väikestel haldusüksustel põhinev tugev kohalik ja regionaalne identiteet ning vastutus on parimad keskvõimu tasakaalustajad,» sõnas ta mõne aja eest ajakirjanike ees seistes.
JAANUS MARRANDI soovitas «Maalehes» hakatuseks üle vaadata omavalitsuse funktsioonid ja rahastamise võimalused ning seejärel täpselt kirja panna, missugusel tasemel teenuseid on inimestel vaja, ehk sõnastada teenuste standardid. Alles siis saab hinnata, kui palju suudavad omavalitsused selliseid teenuseid osutada.
Kaaluda tuleks ka seda, kas on vaja ja võimalik, et neid teenuseid osutatakse koostöös, maakondlikul tasandil.
Muu hulgas ei mõista Marrandi Isamaa ja Res Publica Liidu juhi Mart Laari loogikat, mille kohaselt oleks Eesti haldusreformist loobudes miljardeid kaotanud.
«Laari jutud haldusreformist ja kokkuhoiust meenutavad kangesti seda, et joonistame aga piirid ümber ja siis hoiame raha kokku, jättes suurte piiridega omavalitsused tuule kätte. Ebavõrdsus suureneks veelgi,» leiab ta.
Rahandusminister Ivari Padar manitses samas «Maalehes» neid eksitajaid, kes püüavad märku anda, et haldusreformist tuleb riigieelarvele lisaraha 2009. ja 2010. aastal.
«Loota, et haldusterritoriaalne reform annab kokkuhoidu, on eksitav. Rahalist kokkuhoidu võib haldusreform pakkuda alles aastate pärast,» lausus Padar.
KÕIK EELTOODUD tsitaadid ilmestavad hästi situatsiooni, milles Abja ja Halliste vald praegu on.
Olles mures riigis ja kogu maailmas süvenevate majandusraskuste pärast ning arvestades muu hulgas seda, et Abja vallast ümbritsetud Mõisaküla soovib jääda iseseisvaks omavalitsuseks, tänan kõiki ühinemiskoosolekutel osalenud inimesi ning teen ettepaneku ühinemisläbirääkimised külmutada ja minna järgnevatele aastatele vastu eraldiseisvate, kuid tihedat koostööd tegevate ja koostöö eri vorme täiustavate omavalitsustena.
Raskel ajal tuleb hinnata stabiilsust.