/nginx/o/2021/05/19/13789865t1h1b68.jpg)
Viljandis tarkvaraarendusega tegelev idufirma Eziil on ligi viieaastase tegutsemisaja jooksul aidanud targemalt tootma hakata mitmel ettevõttel. Selle aasta algusest on fookus seatud tarkvarale, mis aitab projektipõhises metallitootmises toimuvat lihtsalt hallata.
«Info tuleb panna voolama ja meie eesmärk ongi aidata liikuda Excelis kinni olevatest failidest ühtsesse töökeskkonda, kus kõik saavad koos tegutseda. Info saab süstematiseeritud ja inimeste peast välja. See on igas osakonnas sama ja kättesaadav siis, kui vaja, mitte siis, kui asjaga kursis olev inimene on tööl, tuleb koosolekule või jõuab meilile vastata,» selgitas Eziili kaasasutaja ja tegevjuht Maido Janke.
Toimiv koostöösüsteem
Teenus, mida Eziil pakub, on koostöösüsteemi väljaarendamine. Ettevõte süstematiseerib ja automatiseerib tööprotsesse, nagu müüki, varude juhtimist, tööde planeerimist ja raporteerimist, et saavutada tootmises läbipaistvus.
«Kui sul puudub täielik ülevaade oma tootmisest, siis sa teed otsuseid arvamuste, mitte faktide põhjal. Õppetunnid tuleb ettevõttel aga kinni maksta kasumi arvelt, mis praegu, kui metalli hind on varasemast peaaegu kaks korda kõrgem, on niigi pinge all,» rääkis Maido Janke.
Kõige soodsam hind, mille eest ettevõte Eziililt targa ja funktsionaalse lahenduse saab, on 292 eurot kuus, aga Janke sõnul on ka kliente, kes maksavad kuus 1000 eurot ja rohkem. Kõik oleneb ettevõtte suurusest ja vajadustest.
Janke selgitust mööda tulenevad Eziili ettevõtetest klientide vajadused osakondadepõhisest tööst. Insenerid, ostuga tegelejad, laotöötajad, tootmistöölised – kõik nad saavad töötada ühel, Eziili platvormil ega pea osakondade vahel ringi käima. Praegu on Janke sõnul paraku veel üsna tavaline, et see, kes pärast kolleegi tööaja lõppu temalt järje üle võtab, hakkab paljuski nullist pihta, mistõttu on palju topelttööd ja tekib vigu.
Projektipõhises metallitootmises on iga projekt esmakordne, kõik need on eri suurusega ja korraga tehakse erinevaid asju. See muudab ettevõtte digiteerimise keeruliseks. Tihti lüüaksegi käega ning tullakse tagasi Exceli ja printeri juurde ning nii need paberid ja pliiatsid mööda tehast ringlevadki. Eziil pakub välja projektipõhise metallitootmise astmelist digiteerimist, nii et esimene samm on info süstematiseerimine, teine samm info delegeerimine järgmistele osakondadele ning kui see toimib, on võimalik automatiseerida ehk siis osa tööst saab Eziil ise ära teha. «Nii jõuamegi ringiga sinna, et digiteerimine on ka osa automatiseerimisest,» lausus Janke.
Nagu ta nentis, on ühest küljest ettevõtetel Eziili pakutava teenuse vastu huvi. Teisest küljest inimeste töötasud kerkivad ja materjal läheb kallimaks, mis kokkuvõttes tähendab, et kasumi teenimiseks peab tegema vähemate inimestega rohkem tööd. «Ei ole varianti, peab efektiivsemalt töötama. Rohkem töötunde ei saa sageli enam lubada, mistõttu ongi ainuke viis teha tööd targemalt.»
Fookus on paigas
Otsust seada põhifookus just projektipõhise metallitootmise digiteerimisele põhjendas Maido Janke sellega, et kui tahta maailmas kiiresti kasvada, luua korratavaid protsesse ja pakkuda parimat lahendust, peab millelegi keskenduma, otsustama ühe konkreetse valdkonna kasuks. «Ühtlasi tundub, et metallitootmises on see valu kõige suurem. Nemad tihtilugu jamavad Excelitega ega saa sealt välja, suured süsteemid on liiga kallid, väiksed süsteemid teevad aga tööd juurde.»
Üha rohkem tehaseid vaatab automatiseerimise ja digiteerimise poole ka koroonapandeemia mõjul. Tehased toimivad ja liinitööd ei saa kodust teha, samas oleks tarvis, et kõik inimesed omavahel kokku ei puutuks. Kontakte ei saa vähendada juhul, kui kogu info liigub paberil, suitsunurgas või mööda tehast ringi käiva ja käigu pealt tegevust korraldava tootmisjuhi peas. Digiteeritud lahenduse korral saab panna info liikuma Eziili kaudu, nii et arvuti teeb osa tööd ära ja igaüks saab vajalikud juhised siis, kui vaja.
Eziili klientide hulgas on Viljandi Metall, Viljandi tarkvara- ja tehnoloogiaettevõte Cleveron ning reklaammaterjalide tootja Emerson Ten Võhmast. Samuti on selle idufirma lahenduse kasutusele võtnud Harjumaal tegutsev puitmajatootja Timbeco. Nagu too on Eziilile antud tagasisides nentinud, näitavad tulemused juba mõni kuu pärast tootmistarkvara juurutamisega alustamist, et laokannete tegemine on muutunud 50 protsenti efektiivsemaks: nüüd saab seda tööd, mida enne pidid tegema kaks inimest, teha üks inimene. Lisaks on laoseisust ülevaade kõigil.
Eesti järel on Eziili tähtsuselt järgmine turg Soome. Sellele järgnevad Suurbritannia ja India. Välisturgude vallutamisest ei saa Maido Janke sõnul siiski juttugi olla, sest juba ainuüksi Soome turg on Eesti omast viis korda suurem, Suurbritannia turg kümme korda ja India on maailmas teisel kohal olev metallitootja. «Hea, kui me seal pinnast kratsime, siis oleme juba väga edukad.»
IDUFIRMA
Eziil on loodud Viljandis ja tegeleb tootmistarkvara digiteerimisega.
- Ettevõttes töötab 22 inimest.
- Tööle asuti 2016. aastal.
- Keskmine brutopalk 2021. aasta esimeses kvartalis oli 1845 eurot.
- Investoritena on ettevõttele toetust andnud 20 inimest.
- Mullu sügisel sai Eziil investoritelt ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt 1,2 miljoni suuruse rahastuse, mille abil välja töötada uusi funktsioone projektipõhistele tootmistele ning laieneda Suurbritannia turule.
- 2020. aasta käive oli üle 408 200 euro.