R, 9.12.2022

Ilm ja inimesed teevad parklatest poriväljad

Üllar Priks
, reporter
Ilm ja inimesed teevad parklatest poriväljad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Möödunud nädalavahetusel nägi Loodi matkaraja parkla välja nagu põld.
Möödunud nädalavahetusel nägi Loodi matkaraja parkla välja nagu põld. Foto: Hans Väre

Sel kevadel on olnud raske mõnele riigimetsa majandamise keskuse (RMK) matkarajale pääseda, sest parkla on muutunud läbimatuks mülkaks. RMK Pärnu ja Viljandi piirkonna külastusala juhi Riho Männiku sõnul on see tingitud mitme asjaolu kokkulangemisest.

Möödunud nädalavahetusel meenutas nii Loodi kui Sinialliku õpperaja parkla pigem põllumaad, millel liikumisega saaks hakkama vaid traktor. Ratastega pehmesse pinnasesse kraabitud roopad olid pisema sõiduvahendiga saabujatele tõeline katsumus ning kui polnud soovi porri kinni jääda, oli targem auto kusagile eemale parkida.

Riho Männik rääkis, et ühelt poolt on selle põhjus koroona, sest piiranguajal usinasti vabas looduses käivad inimesed on parklatele kõva koormuse pannud. Teisalt on asi aga talves, mis pinnase korralikult läbi külmutas.

"Kui eelmistel talvedel jäid pinnase alumised kihid pehmeks, said kevadveed nende kaudu kiiremini minema imbuda. Praegu on aga vesi jäätunud aluskihi peale pidama jäänud," selgitas Männik. Ta on parklate kehvast seisukorrast teadlik, kuid nentis, et seni poleks saanud suurte masinatega hooldustöid ette võtta. Selliseid kevadisi hooldetöid on RMK teinud igal aastal, kuid oludest johtuvalt on tänavu toimetamist rohkem kui viimastel aastatel.

Sinialliku puhkeala parkimisplatsil oleks nagu tiik ära kuivanud.
Sinialliku puhkeala parkimisplatsil oleks nagu tiik ära kuivanud. Foto: Hans Väre

"Tuleval nädalal on meil plaanis kindlasti parklaid korrastada ning täitekruusaga tasasemaks muuta," kinnitas külastusala juht.

Üksiti pani ta matkaradadele tulijatele südamele, et alati pole tarvis autoga teeotsale võimalikult ligidale trügida. "Kui on näha, et pind on pehme, võib ju pisut kaugemale parkida," leidis Männik.

Mõnes parklas on ta täheldanud lausa vastutustundetut käitumist. "Meil on mõned platsid, mis on kenasti kruusaga kaetud, kuid kui keegi tuleb ja selle käsipiduriga ringe tehes segi paarutab, on viisakatel külalistel ikka elamus rikutud."

Ehkki maapind pisitasa sulab ning hooldetööd peagi hoo sisse saavad, on ilmataat lubanud terveks järgmiseks nädalaks üsna märgi olusid. Sestap tasub Riho Männiku arvates veel mõnda aega matkaradadele minnes oma sõiduvahendiga ettevaatlikult manööverdada.

Märksõnad
Tagasi üles