T, 7.02.2023

Ettekanne. Lavastaja Andres Noormetsa mõttemaailm ja rännakud said raamatuks

Alice Lokk
, reporter
Ettekanne. Lavastaja Andres Noormetsa mõttemaailm ja rännakud said raamatuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Andres Noormets esitleb neljapäeva õhtul videosilla kaudu oma uut raamatut "Päevik". Autoriga vestleb Ott Kilusk.
Andres Noormets esitleb neljapäeva õhtul videosilla kaudu oma uut raamatut "Päevik". Autoriga vestleb Ott Kilusk. Foto: Silver Kaljula

Andres Noormets esitleb neljapäeva õhtul uhiuut raamatut "Päevik". 

Ugala pressiteates on välja toodud, et Andres Noormets pidas 2019. aasta suvest kuni 2020. aasta suveni päevaraamatut, kuhu talletas oma mõtteid nii elust, tööst kui liikumisest. Sellesse aega jäi Ugala teatri juubeliaasta, neli väga eriilmelist

lavastusprotsessi Ugala ja Rakvere teatris ning Moradokmai teatrikommuunis Tai Kuningriigis. Samuti kuuldemäng "Othello" loomine, reisid Indiasse ja Taisse, esimene koroonakarantiin ning ligi sada jalgsimatka ümber Viljandi järve. Talletunud dokumentalistlik tekst on tõukunud Läti lavastaja Alvis Hermanise päevikust ning pakub võimalust heita pilk ühe väga laia silmaringiga looja mõttemaailma.

Andres Noormets ütles raamatu loomise kohta, et kui mõni aasta tagasi ilmus Alvis Hermanise päevik, luges ta seda suure huviga. "Tahtsin teada, kuidas paistab teatri sisemine pool inimesele, kellega umbes ühel ajal startisime, kellega olen paralleelset teed kõndinud. Ma saingi teada ja see teadasaamine rõõmustas," selgitas Andres Noormets. "Siit tekkis mõte kirjutada oma päevik, aga Hermanise valemis – täpselt samadel päevadel, samast lähtepunktist liikudes. Kui erinev võib olla üpris sarnaselt alustanud ja samal alal tegutsevate inimeste elu? Kuhu hargnevad mõtted ja kujutlused? Mis saab määravaks, mis hoiab paigal ja mis viib edasi, mida erinevat aknast vaadates paistab? Tundus huvitav taoline teekond läbi käia ja käisingi."

Ta lisas, et juhuslikult sattus kirjutatu sünkrooni Ugala teatri sajanda hooajaga. Niimoodi tuli juurde lisadimensioon – võimalus vaadata Ugala juubeliaega läbi ühe teatritöölise tavalise ja salvestava silma.

Raamatu eessõna on kirjutanud teatriuurija Hedi-Liis Toome, kujundaja on Katre Rohumaa, keeletoimetaja Pille-Riin Lillepalu. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Raamatuesitluse otseülekannet saab vaadata Ugala Facebooki lehelt.

Märksõnad
Tagasi üles