Pärimusmuusika Suure e-võistumängimise võitis Mihkel Sildoja

Triin Loide
, Sakala arvamustoimetaja
Copy
Kuvatõmmis Mihkel Sildoja saadetud videost.
Kuvatõmmis Mihkel Sildoja saadetud videost. Foto: Kuvatõmmis

Noortele pärimusmuusikutele mõeldud e-võistumängimise peapreemia pälvis Eesti lõõtspillil ja karmoškal mänginud Mihkel Sildoja, kes võitis ka omaloomingu ja lõõtspillide arvestuses. 64 noort muusikut oli e-võistumängimisele saatnud 148 osalemisvideot.

Žürii tõi esile võitja mitmekülgset traditsioonitunnetust ja stiilipuhtust. "Ta saatis võistumängimisele kõige rohkem lugusid, kokku kuus, kuid igaüks nendest esitustest oli silmapaistev ja vääriks eraldi auhinda," rääkis seekordsest grand prix' võitjast žürii esimees Lee Taul. "Mihkel jäi silma ja kõrva oma mitmekülgsuses, mis väljendus loomingulisuses väljendusrikkuses. Nii omalooming kui valitud lood lõõtsale ja karmoškale olid kõik õigel kohal ning suurepäraselt ja meisterlikult ette kantud."

E-võistumängimise korraldanud Eesti pärimusmuusika keskuse juhataja ja žürii liikme Tarmo Noormaa sõnul on noorte pärimusmuusikute tase meeliülendav ja muljetavaldav. "Lapsed ja noored on teinud palju tööd. Videotena võistluslugude saatmine annab võimaluse esitusi lihvida, harjutada ja uuesti filmida ning konkursi kõrgest tasemest on ka näha, et osalejad on andnud endast maksimumi," rääkis ta. "Need 148 videot jäävad üles nii Eesti pärimusmuusika keskuse YouTube'i kanalile kui ka pärimusmuusika teabekogu varamusse, nii saavad neist omakorda arhiivisalvestised tulevastele põlvedele. Ka mängijatel endil on kindlasti väga huvitav mõne aasta pärast tagasi vaadata. On ju nii mõnigi praegune osaleja kindla peale äge tulevikutegija ja siis on hea meenutada aegu, kui pillimängu alles õpiti."

Suur üleriigiline e-võistumängimine toimus tänavu teist korda interneti vahendusel. Konkursi parim saab võimaluse üles astuda Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil ning Eesti kultuurkapitali stipendiumi suuruses 300 eurot.

Võistumängimise eripreemiad saadavad talendikad noored suvistesse Etno laagritesse ja eripreemia saaja Viljandi kultuuriakadeemia stuudiosse salvestama. Lisaks saavad parimad noored inspireeriva pillitunni mõnelt žürii liikmelt.

Peapreemia võitja Mihkel Sildoja, "Kihnu ratas": Mänginud Jaan Palu ja Mihkel Mäes, seade Mihkel Sildoja.

Pilli- ja vanuserühmade parimad

Kannel – Silina Liht, Herta Ida Udikas, Getter Lauk, Kertu-Liis Õnnis, Karl Aleksander Atonen

Torupill – Reinhold Omel

Laul – Rute Trochynskyi

Avatud klass – Mariina Alla, Sigrid Anton, Kata Karlis

Lõõtsalised: Cassandra Palutaja, Katariina Nelli Tiisler, Mihkel Sildoja

Omalooming – Mihkel Sildoja, Kärt Pihlap

Poogenpillid – Hanna Juhkam, Pihla Põld, Hellika Otsar

Rahvapillid – Aia Rikka

Peapreemia – Mihkel Sildoja

Allikas: pärimusmuusika keskus

Tagasi üles