Kaardirakenduse abil saab looduses liigelda linde häirimata

Häirimise tagajärjel võivad linnud maha jätta oma pesa või pojad, kes seejärel hukkuvad. FOTO: Kaja Lotman

Keskkonnaamet paneb looduses liiklejatele südamele, et inimesed võivad tahtmatult häirida maas pesitsevaid ja rändel peatuvaid linde. Pesitsemiseks ja rändepeatusteks olulistel kaitsealadel kehtivad liikumispiirangud, millega keskkonnaamet palub arvestada.

Linde võivad häirida kolooniatest läbikäimine, aga ka seal liiga kaua püsimine. "Samuti võib lindudele ja nende pesadele ohtu kujutada paadi kaldale tõmbamine rannas," sõnas keskkonnaameti looduskasutuse osakonna nõunik Kaja Lotman. "Lemmikloomadega looduses liikudes palume lemmikuid hoida rihma otsas, et need loomi ja nende poegi ei ohustaks."

Häirimise tagajärjel võivad linnud maha jätta oma pesa või pojad, kes seejärel hukkuvad. Pesitsuskohalt minema hirmutud linnud kaotavad väärtuslikku energiat, mille tõttu võivad nad liiga kauaks pesalt eemale jääda ning nende munad jahtuda ja hävida. "Kui hauduja lind peab pesalt kiirustades lahkuma, ei jõua ta mune katta. Nii võib pesa sattuda röövloomade saagiks. Mõned maas pesitsevad linnud suudavad pesa ka nii hästi varjata, et rannas jalutades võib inimene lindude munad puruks astuda," rääkis Kaja Lotman.

Keskkonnaamet palub nendele aladele, kus linnud võivad maas pesitseda, mitte minna. Iseäranis tundlikud on laiud, rannad, niidud ja sood. Maa-ameti kaardirakenduse Looduskaitse abil saab aga loodusesse minekuks kavandada endale sellise teekonna, kus võib pesitsusperioodil liikuda. Kaardirakenduse kaudu on teave kehtestatud liikumispiirangute kohta hõlpsasti kättesaadav. Selle järgimine aitab vähendada teadmatusest tingitud häiringuid tundlikele liikidele.

Kuvatõmmis keskkonnaameti kaardirakendusest Looduskaitse. FOTO: Kuvatõmmis

Lisaks tuleb pesitsusaladest eemal hoida lemmikloomad ning mootorsõidukiga võib sõita vaid sellistel teedel, mis kaardirakenduses on märgitud pideva joonega. Paadiga ei tohi kiiresti sõita neis paigus, kus linnud võivad pesitseda ja linnupojad ujuda.

Kaitstavatel aladel viibimine on üldiselt lubatud, erandiks on loodusreservaadid. Need on alad, mis hoitakse inimtegevusest puutumatuna ja seal viibimine on aasta läbi keelatud. Täieliku liikumiskeeluga alad on kaardirakenduses tähistatud punase värviga. Kollase värviga on kaardirakenduses need alad, kus kehtivad teatud ajal liikumispiirangud.

Kaitsealadel võib telkida ja lõket teha vaid selleks ettenähtud ja tähistatud kohtades. Hooletult ja valesti tehtud lõke võib põhjustada põlengu, mille tagajärjel paljud looduse asukad hukkuvad.

03.04.2021 07.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto