/nginx/o/2021/03/31/13706017t1h15b3.jpg)
- Viljandis ja mujalgi Eestis käivitunud reklaamikampaania propageeris MMS-i
- Reklaamifirma Siris endal süüd ei näe
- Viljandi linn nõudis reklaamide eemaldamist
Viljandi ja teiste linnade, näiteks Pärnu tänavatele ilmusid suured plakatid, mis reklaamisid kloordioksiidi ehk MMS-i (Miracle Mineral Solution) kui koroonaviirust hävitavat ja pandeemiat lõpetavat imeravimit. Reklaami oli ostetud suurtele pindadele bussipeatustes. Viljandi linnavalitsus nõudis reklaamide eemaldamist ning kolmapäeva õhtuks olid reklaamid linnapildist kadunud.
Kloordioksiid on mürgine aine, mis teadaolevalt haigusi ei ravi, ent võib põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, siseelundite kahjustusi ja isegi surma.
Veebilehel olevad lingid viivad juba eelmisel aastal tuntuks saanud libateadusliku Comusavi ehk Coalición Mundial Salud y Vida rühmituse videote ja lehekülgedeni, kampaania tellija on mittetulundusühing Comusav Eesti. 12. märtsil tegevust alustanud mittetulundusühingut veavad ema Helen Ehandi ja tütar Doris Vahtra. Mittetulundusühingu tegevusaladeks on krediidiinfos märgitud kinofilmide, videote ja telesaadete tootmisjärgsed tegevusalad.
Nii veebileht kui ka samanimeline Facebooki grupp väidavad, et lahendus praegusele koroonakriisile on olemas ning koroonaviiruse tekitatud haigust COVID-19 on võimalik ravida kloordioksiidi manustades. Veebilehe ja Comusavi väitel pole kloordioksiidi manustamine ainult ohutu, vaid ravib peaaegu kõiki haigusi, kaasa arvatud koroonaviirusesse nakatumist.
Muusikakooli kõrval asuvas bussipeatuses on ühel pool näha riiklikult rahastatud kampaania plakat, millel kutsutakse inimesi vaktsineerima, teisel pool aga üleskutse lugeda kloordioksiidi joomist tutvustavate materjalidega.
Viljandi, Pärnu, Haapsalu, Rakvere, Jõhvi, Kohtla-Järve, Sillamäe ja Narva välireklaamtahvleid haldab Pärnus tegutsev reklaamifirma Siris. Sirise kinnitusel oli reklaamikampaania taga mittetulundusühing Comusav Eesti. "Siris on meediapindade omanik ja reklaamkampaania kujundus sai kontrollitud enne trükki," kirjutas Sirise juhatuse liige Risto Vanatoa kolmapäeva pärastlõunal laiali saadetud pressiteates. "Vastuolu reklaamiseadusega ei tuvastatud, sest konkreetselt plakatil olev informatsioon ei kutsu üles inimeste tervist ega keskkonda kahjustavatele tegevustele ja on meie hinnangul kodulehe brändingukampaania."
Vanatoa tõdes, et kodulehel olev info on küsitav ja võib tekitada erinevaid arvamusi. "See ei tähenda, et Sirise reklaamiosakond peaks võtma selle eest vastutuse, sest veebisait kuulub meile teadaoleva informatsiooni kohaselt Comusav Eestile." Eelnimetatud asutusega on Siris Risto Vanatoa sõnutsi sõlminud reklaamiteenuse osutamise lepingu, milles on reklaami tellija võtnud kohustuse vastutada sõnumite korrektsuse ja seaduslikkuse eest.
Vanatoa lisas pressiteates, et Siris ootab terviseameti ja sotsiaalministeeriumi ametlikku seisukohta ning võtab kasutusele meetodid, et lahendada tekkinud olukord võimalikult kiiresti ja kõiki osalisi rahuldaval viisil.
Viljandi linnavalitsus oli kolmapäeva pärastlõunal kindlal seisukohal, et head tava ja reklaamiseadust rikkuvad reklaamid tuleb kiiresti linnapildist eemaldada. "Viljandi menetlusspetsialist teeb tänase päeva (kolmapäev – toimetus) jooksul ettekirjutuse, sest reklaamiseaduse rikkumine selle kampaania juures on ilmne," sõnas linna õigusteenistuse juht Marko Kotsar.
Kuigi linnavalitsusel ei ole reklaamifirmaga Siris sõlmitud lepingu alusel bussipeatustesse minevate reklaamide kohta sõnaõigust, on lepingus kirjas, et reklaamid peavad olema kooskõlas reklaamiseaduse ja Viljandi reklaamikorraga.
Mis aga reklaamidest nüüd edasi saab?
"Esialgu teemegi ettekirjutuse ning anname Sirisele tähtaja, mille jooksul reklaamid peavad olema maha võetud," ütles Kotsar. "See tähtaeg ei ole muidugi väga pikk. Kui Siris meie ettekirjutusele ei reageeri, võtab linn ise reklaamid maha. Selliste juhtumite juures on kindel protseduur, mida peab järgima."
Viljandi abilinnapea Kalvi Märtin lausus Sakalale, et tema selliseid reklaame kindlasti õigeks ei pea. "Kui linnal on võimalik selliste arvamuste levitamist takistada, siis takistame. Meil on küll muidugi arvamuste paljusus, aga igasugust totrust ei pea ka lubama."
Lubamatud reklaamid eemaldati Viljandi linnast kolmapäeva õhtuks, kell 18.00 olid bussipeatused tühjaks tehtud.
Koroonapandeemia on Viljandi haigla diagnostika kliiniku juhi Mati Kallase sõnutsi olnud hea kasvulava ebaadekvaatsele infomürale ja libateadusele, millel pole mingit pistmist COVID-19 tõenduspõhise raviga. "Järjekordne aktsioon, kus reklaamitakse MMS-i ehk siis kloordioksiidi kui koroonavastast imeravimit on selle ilmekas näide," sõnas Kallas. "Selliste libateaduslike reklaamide puhul on info osaliselt ka õige: klooriga saab tõesti hävitada viirusi ja baktereid. Aga ennekõike siis, kui seda kasutatakse välispidise desinfitseeriva vahendina. Kui seda aga endale sisse juua või süüa, siis muutub olukord hoopis vastupidiseks. Kahjustada saavad mitmed siseelundid, näiteks seedesüsteem, maks ja neerud. Kuid viirus, mis pesitseb ennekõike hingamisteedes, jääb kindlasti suures osas alles."
Mati Kallas lisas, et ka piiritus on desinfitseeriva toimega ja mõjub koroonaviirust hävitavalt. "Enamik desinfitseerimisvahendeid on ju etanooli baasil," märkis ta. "See paraku ei tähenda, et kui ohjeldamatult piiritust juua, saaksime COVID-19 pandeemia likvideeritud."
Libaravimite reklaamimise eesmärk on diagnostika kliiniku juhi sõnutsi teenida sellega autoritele raha ja see kumab tema hinnangul läbi ka praegusest juhtumist.
"Koroonapandeemiast jagusaamiseks ei ole teaduspõhist ja organismile ohutult toimivat ravimit," nentis Mati Kallas. "Olukorra stabiliseerimiseks on praegu ainult üks teaduslikult põhjendatud tee ja see on karjaimmuunsuse saavutamine. Selleks on kaks võimalust: haiguse läbipõdemine või massiline vaktsineerimine. Mõlemad aktiveerivad inimese immuunsüsteemi ja loovad sellega kaitse edasiste nakatumiste vältimiseks või vähendamiseks. Koroonaviirusest me paraku enam täielikult lahti ei saa ja meie ülesanne on õppida seda kontrollima ning ohjes hoidma. Kloordioksiid ei ole kindlasti see vahend, mis seda teha aitaks."
Terviseamet asus reklaamikampaania suhtes hukkamõistvale seisukohale.
"Taunime ebateaduslike sõnumite ja valeinfo levitamist, mis võib inimeste ohutunnet praeguses olukorras vähendada," sõnas terviseameti pressiesindaja Kirsi Pruudel. "Olukorras, kus COVID-19 haigestunud ja hospitaliseeritud patsientide arv kasvab, saab igaüks meist anda oma panuse viiruse leviku tõkestamisse, et saaksime säilitada võimalikult tavapärast elu."
Pruudel lisas, et oma olemuselt on kloordioksiid biotsiidina käsitletav aine. "Teaduslikult ei ole tõestatud, et kloordioksiid mingeid haigusi raviks. Toode ei ole ette nähtud ravimi või toidulisandina kasutamiseks ja on valesti kasutades ohtlik," sõnas ta.
Kehtiv rahvatervise seadus annab terviseametile võimaluse algatada tervist kahjustava valeinfo levitamise korral järelevalvemenetluse. Reklaamiseaduse üle teeb järelevalvet tehnilise järelevalve amet ning ravimireklaamide üle ravimiamet.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik märkis tänasel pressikonverentsil, et kui keegi soovib raha teenida inimestele mürgivedeliku müümisega, siis selliste asjade suhtes on tal nulltolerants.
"Praegu on koos riigiametite esindajad, kes arutavad, kuidas need reaklaamid kiirkorras maha saada ja edasi tegutseda, et inimestele ei pakutaks tervist ohustavaid, halvemal juhul surmaga lõppevaid mürgivedelikke, kasutades ära väikest osa ühiskonnast, mis on võib-olla avatud sellistele ebaravimeetodidele," sõnas Tanel Kiik.
Kloordioksiid
Kloordioksiid on aine, millel on mikroobe hävitav toime, mida kasutatakse valgendajana, kõvade pindade desinfitseerimiseks ja vee puhastamiseks tingimustes, kus pole saada puhast joogivett. Oma olemuselt on kloordioksiid biotsiidina käsitletav aine.
Pole teaduslikult tõestatud andmeid, mis kinnitaksid, et kloordioksiid raviks mingeid haigusi. Toode ei ole ette nähtud ravimi või toidulisandina kasutamiseks ja on valesti kasutades ohtlik.
Suuremate koguste manustamisel võib kloordioksiid põhjustada seedetrakti, silmade ja hingamisteede ärritust, iiveldust, oksendamist ning kõhulahtisust. Kõrvaltoimetena on kirjeldatud ka vereloome kahjustusi ja neerupuudulikkust.
Allikas: ravimiamet