R, 9.12.2022

Unikaalsete maalidega Vana-Võidu mõis saab täiesti uue ilme

Unikaalsete maalidega Vana-Võidu mõis saab täiesti uue ilme
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandi kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus näitab Vana-Võidu mõisa kauneid seinamaale, millel on väärikas ajalugu ning mida on plaanis edaspidi terviklikult ekspo­neerida.
Viljandi kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus näitab Vana-Võidu mõisa kauneid seinamaale, millel on väärikas ajalugu ning mida on plaanis edaspidi terviklikult ekspo­neerida. Foto: Elmo Riig
  • Vana-Võidu mõisast leiti 2018. aastal antiikmaalide koopiad
  • Pärast restaureerimist on plaanis ajaloo kihid eksponeerida
  • Majas hakkavad õppima Viljandi kutseõppekeskuse õpilased
  • Suur ehitus läheb hinnanguliselt maksma 2,7 miljonit eurot

Haridus- ja teadusministeerium otsustas täielikult korda teha Viljandi kutseõppekeskusele kuuluva Vana-Võidu mõisa ja selle taga asuva kutsekooli spordihoone. Suur ehitus läheb hinnanguliselt maksma 2,7 miljonit eurot.

Viljandi kutseõppekeskuse direktori Tarmo Looduse sõnul renoveeritakse XIX sajandil rajatud ja 1939. aastal laiendatud mõisa peahoone täielikult ning töö käigus on plaanis taastada unikaalsed seinamaalingud, mis mõni aasta tagasi krohvi alt välja tulid. Uuendused peaksid saama valmis 2022. aasta augustiks.

Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi kommunikatsioonijuht Mariliis Sepper ütles, et praegu käivad projekteerimistööd, mis valmivad suve lõpuks. Seejärel hakatakse otsima ehitajat. «Tänase seisuga oleme eelarves arvestanud umbes 2,7 miljoni euroga,» lisas Sepper. Projekteerimise hind on pisut üle 105 000 euro.

Kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus ütles, et von Strykide suguvõsale kuulunud mõisa teisele korrusele ehitatakse infotehnoloogia erialade õppelaborid ja üldklassid. «Esimesele korrusele tulevad seminariruumid ja mõned kabinetid ning keldrisse abiruumid ja õppeköök,» kirjeldas Loodus. «Meil on nii palju kokaõpilasi, et ühte õppekööki on juurde vaja.»

Üks uuendus, mis ka restaureerimise käigus juba tehakse, on juba ka töös – nimelt paigaldati hoone välisküljele invalift, et ka ratastooliga õpilased pääseksid hoone teisele korrusele.

Looduse sõnul läheb remonti ka kutseõppekeskuse võimla. «Kogu võimla sisikond läheb väljavahetamisele, sealhulgas põrandad, üle vaadatakse ka küte ja ventilatsioon. Spordihoone välisosa sai soojustatud seitse aastat tagasi,» meenutas ta. Spordihoone juurde tehakse ka valgustatud parkla.

Mõisal on muinsuskaitse eritingimused

Muinsuskaitseameti Viljandimaa nõuniku Anne Kivi arvates on väga hea, et mõis uuendatakse tervikuna. «Kui on terviklik kontseptsioon, siis on võimalik mõisale anda algupärane ilme,» sõnas ta. «Kõike algupäraseks teha ei saa, peame hoonet selle funktsiooni järgi kohandama, aga põhimõte on, et me kõiki ajaloolisi kihte ei hävitaks, vaid leiaks võimaluse neid eksponeerida.»

Kivi rääkis, et mõisa mõnes saalis on maalingud, mida on ka uuritud ning võib-olla tuleb neid veel ilmsiks. «Siis saab neid eksponeerida, et omaaegset kunsti näha. Mõisate saalid on olnud väga värvikad.»

Pompei ja Herculaneumi linna maalide koopiad

Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professor ­Hilkka Hiiop ütles, et 2018. aastal tudengitega tehtud uuringute käigus leiti mõisast Itaalia linnadest Pompeist ja Herculaneumist pärit maalide koopiad. Mõlemad linnad konserveeris ajakapslisse 79. aastal pärast Kristust pursanud Vesuuvi vulkaan, mis mattis linnad sajanditeks tuhakihi alla ning mida hakati välja kaevama alles XVIII sajandil.

Haridus- ja teadusministeeriumile kuuluva Vana-Võidu mõisa restaureerimine ja Viljandi kutseõppekeskuse spordihoone remont lähevad maksma 2,7 miljonit eurot.
Haridus- ja teadusministeeriumile kuuluva Vana-Võidu mõisa restaureerimine ja Viljandi kutseõppekeskuse spordihoone remont lähevad maksma 2,7 miljonit eurot. Foto: Elmo Riig

«Praegune mõisahoone on pärit XIX sajandi keskpaigast ning need maalingud on tõenäoliselt samast ajast. XVIII sajandil taasavastati Euroopas antiik tänu Itaalia Pompei ja Herculaneumi linna väljakaevamistele ja on huvitav, kuidas see Eestisse jõudis,» rääkis Hiiop.

Professori sõnul on mõisast leitud maalidel kujutatud papagoisid ja teisi linde, putukaid, greife ja kasse ning need leiud vaimustasid nii teda kui tudengeid. «Me avasime maalid väiksemate väljadena, aga plaan on söögisaali eksponeerida terviklikult. Mõisa vestibüülis leidsime antiigist inspireeritud arhitektuurse maalingu, mis on samamoodi plaanis restaureerida ja täismahus avada,» rääkis ta.

Hiiop peab oluliseks, et maalingud leiti kunstiakadeemia tudengipraktika ajal ning töödesse olid kaasatud ka Viljandi kutsekooli õppurid. «Ideaalis võiks edaspidi jätkuda samasugune koostöö, sest pean isiklikult väga oluliseks, et ka pärandi kasutaja oleks tegevusse kaasatud ning pärandikaitse aspekte õppivad noored harjuksid maast madalast koostööd tegema,» nentis ta.

Märksõnad
Tagasi üles