Skip to footer
Saada vihje

Kirikud leiutavad kogudusega suhtlemiseks nutikaid lahendusi

Viljandi baptisti koguduse pastor Allan Helde ütles, et kirik on praegu suletud, et kommunaal­kulusid kokku hoida. Jumalateenistusi saab vaadata internetist ning esmaspäeval osaleda koguduse palvetunnis Zoomis.

Valitsuse seatud piirangute järgi võivad kirikud olla avatud vaid individuaalseks palvetamiseks. Selleks puhuks on mõni Viljandimaa kirik leidnud võimaluse olla avatud paar tundi nädalas, mõni on jumalateenistused ja kogudusega suhtlemise viinud internetti ning osa on suletud.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Viljandi praost Marko Tiitus, kes on ka Viljandi Jaani koguduse õpetaja, ütles, et kirikuvalitsus andis vaimulikele juhised, mis lähtuvad valitsuse ja terviseameti korraldustest. «See on päevselge, et me avalikke jumalateenistusi praegu pidada ei saa,» lausus Tiitus. «Küll aga on lubatud pidada kiireloomulisi ja eraviisilisi talitusi, nagu matused, armulaud ja ristimised. Need toimuvad privaatselt või matuste puhul lähedaste ringis. Jälgitakse kõiki ettevaatusabinõusid, kantakse maske või visiire ja hoitakse 2 + 2 vahemaad.»

Veebis on Tiituse sõnul jäetud vabad käed: kes soovib, teeb jumalateenistusest ülekande, et koguduse liikmed saaksid seda kodus vaadata. Just nii talitab Viljandi Jaani ja Helme kogudus. Jumalateenistusel osalevad vaid vaimulik ja organist ning seda kantakse üle Facebookis.

Tiitus selgitas, et asjade niisugune korraldamine nõuab tehnilisi võimalusi ja inimesi, kes oskavad seda teha. Tema hinnangul pole aga halba ilma heata ning veebiülekanded võimaldavad näiteks matusetalitusel osaleda ka neil, kes muidu teenistusele ei pääseks, näiteks inimestel Kanadast või Soomest. Zoomi ja Teamsi keskkonnas vahendab kirik koosolekuid ja leeritunde. «Eks veebivõimekuse ja e-pädevuste saavutamine kogudustes ole aja küsimus. Saame e-hüpet kasutada ära ka tulevikus, sest inimesed on üle Eesti ja maailma laiali,» märkis ta.

Tiitus rõhutas, et kirikud ei ole täiesti suletud ning kogudustel on võimalik palvetajaid sisse lasta paar tundi nädalas. «Kogudused jätkavad oma tegevust. Vaimulikud on telefonikõne või e-kir­ja kaugusel. Vajaduse korral saab privaatset kohtumist kokku leppida. Püüame selle aja üle elada ja olla inimestele teistmoodi toeks,» lisas ta.

Sotsiaalmeedias kannab teenistust üle ka Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku Valguse kogudus Viljandis. Koguduse pastori kohusetäitja Mai Liivrand ütles, et individuaalse palvetamise võimalus on olemas, aga pastorile saab saata interneti teel eestpalve soove ning pühapäevasel Facebooki otseülekande teenistusel palvetatakse inimeste eest ühiselt.

Baptisti koguduse pastori Allan Helde sõnul on kirikuhoone praegu suletud, et kommunaalkulusid kokku hoida. «Hoonet aitas enne osaliselt ülal pidada koguduse Lootuse kauplus. Selle pidime nüüd kinni panema,» rääkis ta. Baptisti kogudus salvestab vaimulike ja muusikute koostöös teenistuse nii, et keegi omavahel kokku ei puutu, ning teeb selle pühapäeval koguduse kodulehel avalikuks. Esmaspäeviti on koguduse palvetunnid Zoomi keskkonnas.

Jehoova tunnistajate kuningriigisaali teenistusi saab jälgida Zoomi vahendusel, kuid enne tuleb koguduse vanemalt paluda sissepääsuparoolid. Vanem Riho Mänd sõnas, et kogudusel läheb praegu väga hästi, sest Zoomis saavad teenistusel osaleda ka vanemad inimesed või need, kes elavad kaugel.

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Viljandi Ristija Johannese kiriku preester Isa Agapit Altmäe rääkis, et pühapäevasel teenistusel osaleb vaid vaimulik ja tema pereliikmetest koor ning palvetamas saab käia enne ja pärast teenistust. Ülekannet teenistusest ei tehta.

Suure-Jaani Peeter-Pauli õigeusu kiriku preestrit Roman Tõnissoni ei õnnestunud Sakalal reedel tabada. On teada, et Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kogudustest teeb ülekande Tallinna Püha Siimeoni ja Naisprohvet Hanna kogudus ning seda saab jälgida Facebooki grupis «Ortodoksia Eestis».

Piirangud kirikutes

11. märtsist 11. aprillini tohivad valitsuse määruse kohaselt kirikud avatuks jääda individuaalseks palvetamiseks, avalikud jumalateenistused ja usulised talitused lubatud ei ole. Endiselt tohib teha matusetalitusi, kuid soovitavalt üksnes väikeses lähedaste ringis, võimaluse korral tuleb järgida 2 + 2 põhimõtet ning kanda maski. Peielauda ei ole soovitav kodus pakkuda, välja arvatud oma leibkonna liikmetele.

Kommentaarid
Tagasi üles