Sotsiaalministeeriumis tekkinud mõte keelata kioskites odava odekolonni müük pälviks Viljandi turul suurt poolehoidu, sest selle kraami joojad häirivad seal nii müüjaid kui ostjaid.
Seadus ähvardab odekolonnijoojad kuivale jätta
Riikliku alkoholipoliitika kujundamise memorandumis, mille sotsiaalministeerium on valitsusse saatnud, seisab paljude teiste alkoholismi piiramiseks pakutavate punktide seas idee keelata müügikioskites keemia- ja kosmeetikatoodete müük. See keeld tähendaks eeskätt odava odekolonni kättesaadavuse kahanemist.
Seda, et keegi ostaks Viljandi turul asuvast kioskist 60-protsendilise alkoholisisaldusega odekolonni näole määrimiseks, ei usu enamik müüjaid ega turu juhataja.
«Kioskid avatakse kell kaheksa hommikul ja kohe tekib seal järjekord,» kirjeldas tavalist hommikut turul aktsiaseltsi VTÜ Vara juhataja asetäitja Riina Heinmäe-Rosson. «See on ju kõige varasem võimalus jook kätte saada — justkui kiirabi.»
Varem käisid paljud praegused odekolonnijoojad varahommikul lähedal asuvas viinapoes, mis avati juba kell 7.30. Mullu südasuvel kehtima hakanud seadus lubab alkoholi müüma hakata kell 10.
Turgu pidava VTÜ Vara juhtkond on arutanud ka võimalust keelata oma territooriumil odekolonni müük, kuid mitmel põhjusel pole seda mõtet ellu viidud.
Heinmäe-Rossoni sõnul oleks keeldu keeruline kehtestada just juriidiliselt. «Müüjal pole vaja mingit litsentsi. Tegemist on parfümeeriatootega, mida võib kõikjal müüa,» selgitas ta.
Kui odava odekolonni ostjad rõõmustavad ehk paari turul kodukeemia kioskit pidavat ettevõtjat, siis ülejäänud kauplejatele teevad nad tuska.
Aastaid müüjaametit pidanud naine, kes soovis anonüümseks jääda, rääkis, et joodikud on turulisi kimbutanud 1990. aastate keskpaigast. Politseinikud on purjus seltskonda küll aeg-ajalt ohjeldamas käinud, kuid sellest polevat erilist kasu.
«Soojal ajal ronivad nad laudade alla magama ja hommikul võib siis kaupmees oma müügikoha ümbert leida kõike seda, mis inimese seest välja tuleb,» rääkis naine.
Odava näovee müümise keeldu tervitaks müüja väga. «Odekolonni ei kasutata ju ilmselgelt selleks, milleks see on mõeldud,» rääkis ta. «Ma ise nägin ükskord, et kioskis oli sildile kirjutatud «Sidrunimaitseline».»