/nginx/o/2021/03/05/13665004t1h4ca5.jpg)
Vaba aega pole kunagi liiga palju, aga nüüd, kui kultuurielule on seatud piirangud, on vähemalt aega, et tutvuda selle materjaliga, mis on loodud. Vahest polegi vaja kogu aeg edasi liikuda. Isegi vajalik on liikuda ajas tagasi – selle tarkuse juurde, mis on meid aastatuhandeid kandnud, et sealt jõudu ammutada.
Minul on selleks nädalavahetuseks kaks soovitust.
«Regilaulu podcasti» kontsert Klassikaraadios
Laupäeval, 6. märtsil kell 17 Klassikaraadios. Esmalt pärimusmuusika aita kavandatud regilaulude taskuhäälingu kontsert läheb üle Eesti eetrisse Klassikaraadio vahendusel. Muusik Meelika Hainsoo ütles sotsiaalmeedias, et see on killuke meie kõrgpoeetilist muusikalist emakeelt. «Varuge aega ja meelerahu, sest seda läheb tarvis rändamaks iidsetel regilauluradadel,» kirjutas Hainsoo. «Ja mis saaks olla mõnusam kui oma kodus oma häälega neid ägedaid laule kaasa laulda?» küsis ta.
Kontserdil astuvad üles muusikud Mari Kalkun, Ando Kiviberg, Kärt Johanson, Lauri Õunapuu, Meelika Hainsoo, Margus Põldsepp ja Mari Lepik. Laulude vahele mõlgutavad vanade lugude, tekstide ja müütide valgel kirjanikud Indrek Koff ja Hasso Krull.
Taskuhäälingusse on oma lauluhäälega lisaks eelmistele panustanud Liisi Koikson, Peeter Tooma, Anne Türnpu, Andreas Kalkun, Tuule Kann, Priit Pedajas, Celia Roose, Timo Kalmu, Peeter Volkonski, Kaido Kama ja Jaak Johanson. Eriline hetk saab olema viimane laul «Olgem uhked, seiskem sirged», mida on esitanud hinnatud laulja Jaak Johanson, kes lahkus meie seast raske haiguse tõttu 14. veebruaril. Laulu kannavad kontserdil austusavaldusena Jaagule ette kõik kohalolevad lauljad.
Projekti «Regilaulu podcast» ehk maakeeli regilaulu taskuhäälingu kutsus ellu Eesti pärimusmuusika keskus, et pakkuda kuulajatele ja lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende laulude poeetilisele vormile ja kõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni. Laulgem siis kodus kaasa ka – iidses regilaulus on jõud ja vägi, mida praegusel ajal on väga vaja. Lugusid saab järelkuulata aadressil soundcloud.com/regilaulupodcast.
Hõimurahvaste kanal Jupiteri keskkonnas
Öeldakse ju, et enda tundmaõppimiseks oleks hea õppida tundma oma juuri. 1996. aastast tähistatakse Eestis Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval 14. märtsil emakeelepäeva.
Eesti keel pärineb aga suurest, mitmeharulisest ja väärikast soome-ugri keelepuust ning koolides ega ka meedias pole just üleliia palju juttu meie hõimurahvaste elust ja olust. Enda maailmapildi avardamiseks ja keelepuu juurte tundmaõppimiseks võiks kiigata rahvusringhäälingu Jupiteri kanalisse, kus on hõimupäevade filmikollektsioon aadressil jupiter.err.ee/hoimupaevad-2020.
/nginx/o/2021/03/05/13665005t1h11fc.jpg)
Sealt leiab väärika varamu Lennart Meri ja Enn Säde soomeugrilastest vändatud filme ning hõimurahvastest valminud tele- ja raadiosaateid. Kollektsioon on hea võimalus sukelduda meie sugulasrahvaste rikkalikku pärandisse ning tugevdada sidet nendega ka oma hinges. Väärtuslik on see materjal ka õpetajatele.
Märksõnad
- Mari Kalkun
- Ando Kiviberg
- Kärt Johanson
- lauri õunapuu
- meelika hainsoo
- Margus Põldsepp
- Mari Lepik
- indrek koff
- Hasso Krull
- taskuhääling
- Liisi Koikson
- peeter tooma
- Anne Türnpu
- Andreas Kalkun
- tuule kann
- Priit Pedajas
- celia roose
- timu kalmu
- Peeter Volkonski
- Kaido Kama
- Jaak Johanson
- regilaulu podcast
- eesti pärimusmuusika keskus
- Klassikaraadio
- hõimurahvad
- soome-ugri rahvad
- Enn Säde
- Lennart Meri
- err jupiter
- Eesti Rahvusringhääling
- hõimupäevad