Täna tähistab oma 50. sünnipäeva Olustvere õppetalu juht Riho Kala, kelle panus põllumajanduskooli praktikavõimaluste loomisesse on kooli direktori Arnold Pastaku sõnutsi olnud vägev.
Olustvere õppetalu juht peab juubelit
Riho Kala asus 1993. aastast Olustvere kutsekoolis agronoomiliste ainete õpetajaks ja 1995. aastast sai temast õppetalu juht.
Olustverre tuli ta tööle kohe pärast maaülikoolis agronoomia eriala lõpetamist. 2018. aastal andis maaeluminister Tarmo Tamm talle maaeluministeeriumi hõbedase teenetemärgi. See antakse eduka tegutsemise eest põllumajanduse, toidutööstuse, maaelu või maaettevõtluse edendamises.
Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli õppetalu on üks magneteid, mis meelitab noori sellesse kooli õppima, sest tulevaste põllumeeste käed kibelevad teooriatunnist tehnikahalli ja põllule kõiki talutöid ise järele proovima. Just seda isemajandav õppetalu võimaldab, mullaharimisest kuni viljakoristuseni.
Õppetalu juhataja Riho Kala peab teooriat oluliseks, kuid praktikat vältimatuks. «Ma arvan, et ei saa õpetada ainult vihiku ja paberiga. Meie kooli ja õppetalu eripära ongi, et teeme kõiki töid ühiselt ja õpime koos,» on ta öelnud.
Olustvere õppetalu hakati taastama 1993. aastal, kui omandireformi käigus sai kool tagasi endised maad. Viimased viisteist aastat on õppetalu tegutsenud praeguses kohas, üheskoos õpilastega on taastatud mahajäetud hooned ning loodud toimiv kompleks. Õppurite kasutuses on 712 hektarit maad ja 68 hektarit metsa.