Ornitoloogiaühing kutsub aiaomanikke märtsist oktoobrini pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.
Ornitoloogiaühing kutsub üles teada andma aias kohatud lindudest
Ühingu pressiteates on kirjas, et suvist aialinnupäevikut võib pidada igaüks, kel on oma aed. Veebis saab luua isikliku päeviku ja sinna märkida kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisada saab tähelepanekuid ka teiste eluslooduse esindajate kohta: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, tärganud looduslikud ja aiataimed ning putukad.
Esialgu on päeviku töös tehnilisi tõrkeid, aga nendega tegeldakse ja kui päevik tööle hakkab, on seda võimalik täita 3. oktoobrini.
Suvise aialinnupäeviku koordinaator Martin Tikk tõdes, et viimaste aastatega võrreldes tavatult külmal ja lumerohkel talvel on Eestis talvitanud lindudele kindlasti oma mõju. "Siiski ilmutab kevad saabumise märke. Kohal on juba esimesed põldlõokesed. Samuti on sel aastal Eestis talvitamas erakordselt palju kuldnokki," selgitas Tikk.
Tänu aialinnupäevikule saab ornitoloogiaühing uusi andmeid aialindude levikust, arvukusest ja pesitsusedukusest, kuid kogub ka fenoloogilisi vaatlusi taimede ja putukate kohta. Lumise talve järel toob kevad saabuvate rändlindude vaatlusi. Teretulnud on nii eelmistel aastatel päevikut pidanud kui ka uute vaatlejate tähelepanekud.
Suvine aialinnupäevik on Eesti suuruselt teine harrastusteaduse algatus, mis sai alguse 2014. aastal. Möödunud aastal täitis päevikut 1193 inimest, kes tegid 29 880 vaatlust. Algatust veab Eesti ornitoloogiaühing, toetab keskkonnainvesteeringute keskus.