/nginx/o/2021/02/11/13623700t1h35c3.jpg)
Juba mitu aastat on saanud eestlased kiruda, et korraliku talve asemel kostitab ilmataat porise masendusega. Nüüd, kui õues miinus järjest kangemaks muutub, kurdab linnarahvas lumiste tänavate ning tõrkuvate autode üle. Kuidas õnnestub aga talvine eluolu maapiirkondades, küsisime Ugala näitlejalt Tanel Ingilt.
Nii, Tanel, oleme sinuga ikka mõne puuda soola koos ära söönud, nii et võime leheveergudel kenasti sinatada küll. Sa oled minu teada üks neist vähestest veidratest eestlastest, kellele talv meeldib.
Ikka meeldib! Vahepeal oli juba hirm, et äkki ei tulegi seda enam. Ilma talveta ei tundu elu Eestimaal sugugi mõistlik. Korralik talv peab ikka olema!
Sa oled seda korraliku talve ka kaugel otsimas käinud.
Jah, Saamimaal olen korra talvel käinud ja Alaskal käisime jaanipäeva paiku. Seal on sel ajal muidu üsna sarnane kliima Eestiga, aga me käisime seal liustikul. Olime mägedes ühes vanas vasekaevanduslinnas, kuhu saigi ainult lennukiga. Külas oli suvi ja kui läksid kolm kilomeetrit edasi, oli paugust talv.
Sa elad Viljandi vallas Kassi külas. Kui kaua juba?
Kevadel peaks saama seitse aastat.
Ma tean, et su elamise juurde kuulub nii maid kui teid ning selle aja sees on paar päris talve ka olnud. Piisavalt, et saada selgeks maal elamise võlud ja valud. Mis on seal teisiti kui linnas?
Meie talul on sissesõidutee 150 meetrit pikk. Kui sinna elama läksime, tuli igaks juhuks paigaldada tuisuaiad. Nüüd on enda istutatud kuusehekk juba nii palju kasvanud, et aedu enam vaja pole. Nende aastate jooksul pole olnud ka väga hullu lumemöllu, nii et vald on sissesõiduteed kenasti puhtaks lükkamas käinud. Ühe korra vist olen selle aja jooksul pidanud hommikul helistama, aga siis oli kah viieteist minutiga traktor platsis.
Mõni aasta tagasi sai soetatud aga ATV ja sestpeale olen selle lõbu endale jätnud. Kui lumi tuleb, saadan valda sõnumi, et palun ärge tulge, ma teen ise. Kui suured lumekogused tulevad, siis ei saa võib-olla enam ise hakkama, aga praegu saan küll. See on selline mõnus talvehobi – ise sahaga lükata.
Aga muidu saan oma metsast ilusti küttepuud kätte, seda ma ootan alati. Naabrimees toob traktoriga puud metsast välja. Möödunud aastal läks väga hästi, sest miinuskraadidega oli just vaba aega ja nii ei lõhkunud selle käigus pinnast ära.
Viimastel öödel on termomeeter vajunud isegi madalamale kui kahekümne külmapügalani. Kui palju sul elamist sellistes tingimustes kütta tuleb?
Ahju kütan õhtuti ja kui teist korrust ehitasime, sai keskküte sisse ehitatud: meil on all kamin, mis ka radikad soojaks kütab. Tõsisem lugu on see, et mul on kanad ja laut on külm. Nendega tuleb rohkem sebida. Pidin ostma soojuskiirguri ja muna hind läheb selliste ilmadega põrgulikult kalliks. Praegu on külmaga 1,5-kilovatine kiirgur iga päev tunnikese sees olnud. Ja ma pean kanadele kaks korda päevas sooja toitu ja kuuma vett viima, see nõuab veel oma.
Rutiin ongi selline, et tuli alla, puder sooja ja siis kanade-lammaste juurde. Miinus 20 kraadi kandis on ikka tavalisest rohkem möllamist, aga see on kuidagi mõnus. Mulle meeldib!
Elukutse lubab sul ajaga vist lahkemalt žongleerida kui neil, kes kaheksast viieni tööpostil.
Ära ütle! Praegu viin lapsi hommikuti lasteada ja pole enam sellist aega, et kodus mökutada. Tõuseme perega ikka törts enne seitset ja graafik on nagu tavalisel tööinimesel. Pole enam neid hilisõhtusi ülevalistumisi. Kümnest on nina raamatus ja üheteistkümnest juba kukud.
Sul nende seitsme aasta jooksul maal elades talviseid tagasilööke ikka on ju olnud? Noh, et vool ära, masin ei käivitu ...
Ikka on olnud nii, et autod külmaga hommikul tõrguvad. Sel aastalgi oli korra seda. Siis tuli naabrimees appi ja panime laadija järele, kuni parema aku sai. Midagi tegemata pole küll jäänud. Aga lugesin just lehest, et mingis väikses Eesti külas võtab Elektrilevi viieks päevaks voolu ära, et plaanilisi hooldustöid teha. Vaat see on küll pehmelt öeldes debiilne. Eks ole minagi nendega siin vahepeal piike murdnud. (Tegelikult on praeguseks teada, et peale meediateate ilmumist võttis Elektrilevi vastu otsuse taolisi hooldustöid külmaperioodil mitte ette võtta - toimetus.)
Mis kohustused sind täna pärast tööd koju minnes ees ootavad, enne kui jala sirgu saad lükata?
Ikka kanadele sooja pläusti viimine. Lammastel on vill seljas, neil pole häda midagi. Aga et mul on koridoris remont tulemas ja ise kodus olla ei saa, pean lühikesed kaminapuud valmis saagima.
No eks ta ole ikka tüüpiline: tuli alla, aialindudele majakesse süüa, kanad üle vaadata … Aga just nendel õhtustel hetkedel, kui loomaringilt maja poole lähen, käib selline rõõmujõnks läbi, et kurat, mõnus on. Seda läbielamist on palju kordi ja aina uuesti. Õues on pime, toas tuled põlevad …