N, 8.12.2022

Tuntud regilaulikuid saab taas kuulata taskuhäälingust

Kadri Allikmäe
, reporter
Tuntud regilaulikuid saab taas kuulata taskuhäälingust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meelika Hainsoo ja Lauri Õunapuu
Meelika Hainsoo ja Lauri Õunapuu Foto: Aron Urb

Möödunud aastal alustas Eesti pärimusmuusika keskus ettevõtmisega "Regilaulu podcast". Teisipäevast hakati avalikustama taskuhäälingu teise hooaja lugusid, mida esitavad tuntud lauljad. Tuhandeid aastaid säilinud regilaulu pärandit mõtestab kuulajatele lahti kirjanik Hasso Krull. 6. märtsil tuleb lugude esitluskontsert Viljandi pärimusmuusika aidas.

Sel korral esitavad laule Liisi Koikson, Peeter Tooma, Anne Türnpu, Andreas Kalkun, Kärt Johanson, Lauri Õunapuu, Margus Põldsepp, Mari Lepik, Tuule Kann ja Jaak Johanson.

Ühes hooajas on kokku kümme saadet, mis on üles ehitatud selliselt, et esimeses pooles esitatakse regilaul ning teises osas mõtestatakse kuuldu lahti, aidates seeläbi suhestuda tänapäeval ehk pisut arusaamatuna tunduva laulutekstiga. Esimesel hooajal aitas regilaulu tekstide tähendust avada kirjanik Indrek Koff, teise hooaja mõtestaja on samuti kirjanik – Hasso Krull.

Eesti pärimusmuusika keskuse juhi Tarmo Noormaa sõnul on kuulajate hulgas "Regilaulu podcast" hästi vastu võetud. "Meil on endil väga põnev seda projekti teha ja regilauludesse kaevuda," sõnas Noormaa. "Tahame aastate jooksul avaldada vähemalt sada veenva esitusega laulu ning anda sellega kõigile võimaluse osa saada meie tuhandeaastasest ellujäämisstrateegiast. Iga lauldav laul on nagu pusletükk meie rahva maailmapildis – see on vajalik, et kogu pilt ja maailmatunnetus hästi kokku sobiks. Seepärast väärib regilaul laiemat kasutamist igal juhul."

Kokku leiab "Regilaulu podcasti" teisest hooajast kümme laulu, nii nagu esimesestki. Kui esimese hooaja kõik kümme lugu avaldas Eesti pärimusmuusika keskus kohe korraga, siis teine hooaeg avalikustatakse lugude kaupa nelja nädala jooksul.

Eelmise aasta juulis alustanud sari on ellu kutsutud, et pakkuda kuulajaile ning lauljatele ehedas esituses Eesti iidseid regivärsse, juhtida tähelepanu nende laulude poeetilisele vormile ja kõlale ning leida neile taskuhäälingu vormis tänapäeval uus funktsioon.

"Regilaulu podcasti" mõlema hooaja juures on nõu ja jõuga abiks olnud taskuhäälingute kunstilise juhina üks eestlauljatest Lauri Õunapuu. Samuti Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivi teadur ja rahvaluule arhiivi helikogude haldaja Janika Oras, kes arhiivis säilitatavate peaaegu miljoni rahvalaulu hulgast need kümme mõlema hooaja jaoks välja valida aitas ja lauljad õigetele radadele juhatas.

Regilaule saab kuulata folk.ee ja viljandifolk.ee leheküljelt, Soundcloudist ning Spotifyst.

Märksõnad
Tagasi üles